Witaj na MagazynDomowy.pl!

Funkie - kwiaty do cienia

Wśród miłośników tych roślin równie popularna jest polska nazwa – funkia jak i łacińska – hosta. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka dekoracyjnych liści byłaby tak wielka. Świetnie komponują się w każdym ogrodzie, dodając zieleni od wiosny do jesiennych pierwszych przymrozków w każdym odcieniu od: żółto-zielonego poprzez jasno, ciemno-zielony, aż do głęboko granatowo-zielonego.

Uprawiane są formy miniaturowe, świetnie nadające się do niewielkich ogródków skalnych jak i bardzo duże które osiągają średnicę 150 cm. Cenione są również za swoją długowieczność, co na pewno spodoba się zapracowanym właścicielom ogródków. W jednym miejscu mogą rosnąc przez kilkanaście lat. Hosty rosną naturalnie na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Należą do licznej rodziny liliowatych (Liliaceae). Do rodzaju host należy około 40 gatunków botanicznych, rosnących naturalnie na Dalekim Wschodzie i ponad 1000 odmian. Najprężniejsze ośrodki hodowlane w USA i Japonii nieustannie pracują na zwiększeniem liczby odmian. Funkie są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Tworzą kępy liści, które wyrastają z małych kłączy korzeniowych, które z czasem przekształcają się w karpy. Co roku wypuszczają nowe, coraz dorodniejsze liście. Bardzo ciekawa jest kolorystyka liści, które są jednobarwne lub dwubarwne. O intensywności zabarwienia liści oraz o przebarwieniach oprócz cech odmianowych decyduje także wiek rośliny, stanowisko (jak długo roślina jest na słońcu), a często także pora roku.

Sun Power Sun Power

Odmiany

Wielka różnorodność nie dotyczy jedynie ubarwienia liści, ale także ich wielkości, pokroju, jak i tekstury samych liści. Niektóre gatunki i odmiany oprócz bardzo dekoracyjnych liści także pięknie kwitną np. ‘Blue Cadet’, ‘Carrie Ann’, Gold Regal, ‘Golden Tiara’, ‘Halycyon’, ‘Love Pat’, ‘Pacific Blue Edger’, H. ventricosa, H. venusta, H. plantaginea ‘Grandiflora’.

W których miejscach w ogrodzie czują się komfortowo

Hosty zdobyły sławę jako rośliny cieniolubne. Część najnowszych odmian równie dobrze czuje się w półcieniu jak i w słońcu, szczególnie te o jaśniejszych liściach jak: H. fortunei ‘Aureomarginata’, H. plantaginea i odmiany od niej pochodzące ‘Royal Standard’, Sum & Substance’ Hosty preferują gleby lekko kwaśne o pH ~ 6. Rośliny nie wymagają obfitego nawożenia. Na hosty gorzej wpływa przenawożenie niż brak nawozu. Należy maksymalnie dwukrotnie je nawozić: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści, oraz na przełomie czerwca i lipca, ale nie później. Hosty czy te małe czy te olbrzymie mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez które następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże zapotrzebowanie na wodę. Żółknięcie i obsychanie krawędzi liści, a później całych liści są objawami braku wody. Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni.

W jakim towarzystwie

Hosty wśród host: rośliny mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Hosty są na tyle efektowne, że można tworzyć rabaty jedynie z tych roślin, a i tak rabata będzie atrakcyjna przez cały sezon wegetacyjny. Wybór gatunków i odmian jest także bardzo duży. Nie należy przesadzić z liczbą odmian, gdyż można uzyskać efekt pstrokacizny. 3-5 gatunków/odmian na jednej rabacie w zupełności wystarczy. Na rabacie należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami. Hosty pod drzewami i krzewami: wiele gatunków krzewów i drzew wraz z rozwojem traci najniższe gałęzie odsłaniając mało dekoracyjny pień. W miejscach tych hosty są wręcz pożądane. Pamiętajmy, aby szczególnie pod drzewami częściej podlewać rośliny.

Hosty wśród roślin cebulowych, jednorocznych i bylin: wokół host warto posadzić rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną tworząc świetne sąsiedztwo dla rozwijających się liści host. Wokół większych host warto posadzić: tulipany hiacynty, narcyzy, wokół mniejszych: krokusy, cebulice, ranniki. Rośliny cebulowe i hosty można posadzić nawet pod bardzo rozłożystymi drzewami, gdyż w okresie kwitnienia roślin cebulowych drzewa są jeszcze bezlistne, dzięki czemu nie konkurują o światło. Hosty można też połączyć z bylinami lubiącymi cień jak: bergenia, niezapominajka, paprocie, barwinek, bluszcz, konwalia. Z roślin jednorocznych także wybieramy te dobrze rozwijające się w cieniu: niecierpek, begonia, smagliczka

H. fortunei ‘Aureomarginata’

H. fortunei ‘Aureomarginata’

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (285)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl