Witaj na MagazynDomowy.pl!

Funkie - kwiaty do cienia

Wśród miłośników tych roślin równie popularna jest polska nazwa – funkia jak i łacińska – hosta. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka dekoracyjnych liści byłaby tak wielka. Świetnie komponują się w każdym ogrodzie, dodając zieleni od wiosny do jesiennych pierwszych przymrozków w każdym odcieniu od: żółto-zielonego poprzez jasno, ciemno-zielony, aż do głęboko granatowo-zielonego.

Uprawiane są formy miniaturowe, świetnie nadające się do niewielkich ogródków skalnych jak i bardzo duże które osiągają średnicę 150 cm. Cenione są również za swoją długowieczność, co na pewno spodoba się zapracowanym właścicielom ogródków. W jednym miejscu mogą rosnąc przez kilkanaście lat. Hosty rosną naturalnie na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Należą do licznej rodziny liliowatych (Liliaceae). Do rodzaju host należy około 40 gatunków botanicznych, rosnących naturalnie na Dalekim Wschodzie i ponad 1000 odmian. Najprężniejsze ośrodki hodowlane w USA i Japonii nieustannie pracują na zwiększeniem liczby odmian. Funkie są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Tworzą kępy liści, które wyrastają z małych kłączy korzeniowych, które z czasem przekształcają się w karpy. Co roku wypuszczają nowe, coraz dorodniejsze liście. Bardzo ciekawa jest kolorystyka liści, które są jednobarwne lub dwubarwne. O intensywności zabarwienia liści oraz o przebarwieniach oprócz cech odmianowych decyduje także wiek rośliny, stanowisko (jak długo roślina jest na słońcu), a często także pora roku.

Sun Power Sun Power

Odmiany

Wielka różnorodność nie dotyczy jedynie ubarwienia liści, ale także ich wielkości, pokroju, jak i tekstury samych liści. Niektóre gatunki i odmiany oprócz bardzo dekoracyjnych liści także pięknie kwitną np. ‘Blue Cadet’, ‘Carrie Ann’, Gold Regal, ‘Golden Tiara’, ‘Halycyon’, ‘Love Pat’, ‘Pacific Blue Edger’, H. ventricosa, H. venusta, H. plantaginea ‘Grandiflora’.

W których miejscach w ogrodzie czują się komfortowo

Hosty zdobyły sławę jako rośliny cieniolubne. Część najnowszych odmian równie dobrze czuje się w półcieniu jak i w słońcu, szczególnie te o jaśniejszych liściach jak: H. fortunei ‘Aureomarginata’, H. plantaginea i odmiany od niej pochodzące ‘Royal Standard’, Sum & Substance’ Hosty preferują gleby lekko kwaśne o pH ~ 6. Rośliny nie wymagają obfitego nawożenia. Na hosty gorzej wpływa przenawożenie niż brak nawozu. Należy maksymalnie dwukrotnie je nawozić: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści, oraz na przełomie czerwca i lipca, ale nie później. Hosty czy te małe czy te olbrzymie mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez które następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże zapotrzebowanie na wodę. Żółknięcie i obsychanie krawędzi liści, a później całych liści są objawami braku wody. Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni.

W jakim towarzystwie

Hosty wśród host: rośliny mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Hosty są na tyle efektowne, że można tworzyć rabaty jedynie z tych roślin, a i tak rabata będzie atrakcyjna przez cały sezon wegetacyjny. Wybór gatunków i odmian jest także bardzo duży. Nie należy przesadzić z liczbą odmian, gdyż można uzyskać efekt pstrokacizny. 3-5 gatunków/odmian na jednej rabacie w zupełności wystarczy. Na rabacie należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami. Hosty pod drzewami i krzewami: wiele gatunków krzewów i drzew wraz z rozwojem traci najniższe gałęzie odsłaniając mało dekoracyjny pień. W miejscach tych hosty są wręcz pożądane. Pamiętajmy, aby szczególnie pod drzewami częściej podlewać rośliny.

Hosty wśród roślin cebulowych, jednorocznych i bylin: wokół host warto posadzić rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną tworząc świetne sąsiedztwo dla rozwijających się liści host. Wokół większych host warto posadzić: tulipany hiacynty, narcyzy, wokół mniejszych: krokusy, cebulice, ranniki. Rośliny cebulowe i hosty można posadzić nawet pod bardzo rozłożystymi drzewami, gdyż w okresie kwitnienia roślin cebulowych drzewa są jeszcze bezlistne, dzięki czemu nie konkurują o światło. Hosty można też połączyć z bylinami lubiącymi cień jak: bergenia, niezapominajka, paprocie, barwinek, bluszcz, konwalia. Z roślin jednorocznych także wybieramy te dobrze rozwijające się w cieniu: niecierpek, begonia, smagliczka

H. fortunei ‘Aureomarginata’

H. fortunei ‘Aureomarginata’

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    Abi (Gość), 27 marca 2015, 13:17

    All of the DT's cards are stunning, with their fleowrs and green spring-like embellishments. I love how you used the Nesties and the beautiful scrolling embellishment on your card. Your beautiful black and white butterfly,ruffled fleowrs,and the page of text make this a card I would want to frame.It's so pretty.So glad you are feeling better now.

  • Zgłoś nadużycie
    Zhaofeng (Gość), 28 marca 2015, 3:51

    Thanks Colin, appreciate the cotnemms, well the first ones at least. The camera is the cheap but excellent Ixus 70 and the case is the official Canon item. The underwater mode is very good, but the real magic comes from the big external strobe / flash that I take in with the camera. I still need more practice though.Hmmmm yes the cricket and rugby. I was aware that things weren't all so rosy but your blog just served to rub salt in the wounds. The England NZ game was also a disappointment but entertaining none the less.And as for the excess hair, I'm on a budget and thus all non essentials such as razors and hair cuts cannot be justified Also note, these pictures are over a month old. I now look like a yeti!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl