Witaj na MagazynDomowy.pl!

Gazania

Gazania jest rośliną ozdobną, pochodzi z Afryki Południowej. W naszym klimacie uprawiana jest z sadzonek jako kwiat ozdobny. Nazwa gazania została nadana dla uczczenia pamięci średniowiecznego uczonego Teodora z Gazy.

Charakterystyka

Gazania jest rośliną jednoroczną. Liście ma błyszczące, ciemnozielone. Kwiaty przypominają gerbery, wielkości około 8 cm średnicy. Wielka zaletą gazanii jest jest bogata paleta barw. Wadą to, że w pochmurne dni kwiaty się zamykają. Gazania ma długi okres kwitnienia, od czerwca do późnej jesieni.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - słoneczne i ciepłe. Nie jest odporna na przymrozki, do gruntu wysadza się po ustąpieniu ostatnich majowych przymrozków.

  • Podłoże - dobra ziemia kwiatowa, próchniczna.

  • Podlewanie - podczas całego okresu wegetacji, podczas suszy regularnie.

  • Zasilanie - zasilamy nawozami do roślin kwitnących cały sezon letni.

  • Rozmnażanie - nasiona wysiewamy do pojemników w lutym-marcu ustawionych w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Następnie pikujemy do doniczek torfowych lub do inspektu. Jednak najwygodniej jest kupić gotowe sadzonki.

Zastosowanie

Gazania nadaje się barwne rabaty, na obwódki rabatowe, do ogródków skalnych, na murki i skarpy. Możemy ją również sadzić do skrzynek i pojemników.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl