Witaj na MagazynDomowy.pl!
Twoje kwiaty marnieją? Ich liście schną, zmieniają kolor, a może opadają? Wystarczy w porę zareagować - szybko rozpoznać zagrożenie i błyskawicznie podjąć właściwe kroki, aby uratować ginącą roślinę.
Przyczyną chorób roślin doniczkowych są najczęściej błędy, jakie popełniamy w uprawie oraz szkodniki. Czasem kwiatom wystarczy zmiana miejsca z nasłonecznionego na zacienione lub nawożenie. Czasem jednak problem jest poważniejszy.
Szara pleśń
Pojawia się na różnych częściach rośliny. Najczęściej dopada te o miękkich liściach. Przypomina pleśń, która wytwarza się na wilgotnym starym chlebie - jest biała i puszysta.
Leczenie: należy odciąć i zniszczyć zaatakowane części, ograniczyć podlewanie, częściej wietrzyć mieszkanie, umieścić roślinę w jasnym, przewiewnym miejscu.
Plamistość liści
Ta choroba, jak ospa, objawia się plamami. Na początku są one drobne, po jakimś czasie powiększają się i łączą, niszcząc liście.
Leczenie: należy usunąć zainfekowane części kwiatka; nie zraszać rośliny.
Rdza
Objawia się brązowymi plamkami na spodzie liści.
Leczenie: należy usunąć zainfekowane liście, częściej wietrzyć pokój, w którym stoi roślina.
Sadzaki
To czarne grzyby, które rosną na lepkiej rosie pozostawionej przez szkodniki: mszyce, tarczniki, wełnowce. Ograniczają wzrost i żywotność.
Leczenie: należy przetrzeć liście mokrą szmatką, a następnie spłukać je czystą wodą.
Wyjmij ją z doniczki, bryłę korzeniową owiń gazetą i pozostaw na 1-2 dni. Wytnij brązowe korzenie, przytnij pędy i liście z objawami gnicia. Wsadź do świeżej ziemi.
Wstaw roślinę wraz z doniczką do miski z wodą (doniczka powinna być całkiem zanurzona) na tak długo, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza.
Spłucz roślinę pod prysznicem, opryskaj właściwym preparatem i włóż na kilka dni do torby foliowej. Szkodniki szybciej znikną i nie rozprzestrzenią się na inne kwiaty.
Preparaty na szkodniki
Mączliki - drobne białe muszki na liściach; zwalczysz je za pomocą preparatów: Aphisol Bio, Polysect, Mszyca.
Wełnowce - małe owady przypominające kawałeczki waty; zwalczysz je ścierając pojedyncze mokrym wacikiem. Jeśli jest ich więcej użyj Tarcznika.
Tarczniki - małe brązowe plamki przyklejone do spodniej części liści. Zwalczymy preparatem: Tarcznik.
Przędziorki - bardzo drobne, trudno dostrzegalne gołym okiem pajączki czerwonawe. Zwalczamy: preparatami Aphisol i Pirimor.
Mszyce - małe, zazwyczaj zielone drobniutkie owady (ale mogą też być czarne, szare lu pomarańczowe); usuniesz je za pomocą Polysectu, preparatów Tarcznik, Primor, Mszyca i Pirimix.
Kwiaty w naszych mieszkaniach nie mają łatwego życia - powietrze jest za suche, zbyt ciepło lub zimno, za ciemno lub za duże nasłonecznienie. Niektórym kwiatom żółkną liście, inne słabo ... Czytaj dalej »
Każdy hodowca kwiatów chce by jego podopieczni rośli zdrowo i pięknie. Niestety mimo dobrej opieki i zapewnieniu odpowiednich warunków zdarza się, że rośliny chorują lub też atakują je ... Czytaj dalej »
Filodendron trafił do Europy z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze rośnie jako drzewo, olbrzymi krzew i pnącze. W uprawie domowej poleca się zarówno w formie wzniesionej jak ... Czytaj dalej »
Gdy wracasz z wakacyjnego wyjazdu często okazuje się, że twoje kwiaty oklapły, zmieniły kolor liści lub nadmiernie wydłużyły się ich pędy. Potrzebują natychmiastowej reanimacji, aby nie ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Witam!
A co dolega mojemu kwiatu jesli w doniczce na ziemi ma male biale robaczki ?
Prosze o odpowiedz
Może są to ziemiórki...trudno ocenić, gdyż wiele robaczków kwiatowych jest białych, a nie wszystkie mają tę samą nazwę. Najlepiej jednak podlać je 0,125% roztworem Confidoru. to powinno zlikwidować wszystkie robaczki.
dziekuje bardzo za odpowiedz!
superowe mozna sie duzo dowiedziec o dbaniu o kwiaty
Mam zaszczepki kwiata Stephanotis. Włożyłam je w ziemie i czekam aż wypuszczą korzenie. Mam dwa pytania. pierwsze to: Czy mam podlewać je często, czy rzadko?
Drugie: Na łodygach pojawiły się brązowawe kulki, które łatwo można oderwać. Czy to jest normalne w tym gatunku, czy trzeba zacząć w jakiś sposób działać?
hej mam problem z wilczomleczem zauwazyłam na listkach białe jajeczka oraz białe muszki jak mam to zwalczyć,a drugi problem mam z beniaminem na listkach pojawiły się pomarańczowe bombelki i zaczeły żółknąc i opadać czy jest to zaraźliwe dla innych kwiatów?oraz jaka walkę mam podiąć?
liscie w gornej czesci rosliny wiedna odbarwiaja sie i spadaja,mimo ze praktykowalam zeby mial wilgoc lub przesuszalam-roza japonska
witam. mam duży problem. mam kwiat, który przypomina palme, choć niektórzy twierdzą, że to papirus. ja nie wiem dostałam go. przez kilka lat rósł super - co roku wypuszczał po dwa trzy liście. od zimy mi choruje. jego liście schna na końcach a potem całe. opryskalam go od grzybicy, bo tak kazał mi pan w ogrodniczym, ale to chyba nie pomaga. co robić? proszę o pomoc
mam problem , przepiękne storczyki [ biały i różowy] mają jakąś chorobę o której nie znalazłam odpowiednika opisu w zadnej ksiązce i internecie. Na liściach i łodygach pojawiły się białe pęcheżyki , które z czasem brązowieją , wygladają jak by były z karmelu , liscie są w plamach szybko żółkną i odpadają . są w czasie kwitnienia , kwiaty na razie wyglądają zdrowo , pielęgnacje stosuję wg zaleceń kwiaciarki . z wdzięcznością oczekuję pomocy.
Moja frizea ma końce liście lekko skręcone jak rulonik. Proszę o radę w tej sprawie. Zuzanna
mam monsterę u której zauważyłam że dolne liście żółkną a górne się zwijają i mają brązowe plamki z dziurkami. Co to jest za choroba i jak ją wyleczyć? Proszę o szybką poradę.
mam storczyka u którego zauważyłam że kwiaty mu owiędły a liście zaczynaja żółknać niewiem co mam robić
Mam kilka rodzajów beniamina, a problem jest w tym, że wszystkie straciły dużo liści przez zimę. Stosowałam zalecenia kwiaciarki (podlewanie, nawożenie itd) ale liście dalej im opadają i wcale nie są suche. Opadają będąc zielonymi. Czy mają jakąś zarazę? Na wiosnę wymieniłam ziemię ale problem nie zniknął. Co robić? Pomóżcie....
W przypadku beniamina, to zimą jest go dosyć ciężko hodować, z reguły gubi liście, kwiaty te lubią bardzo wysoką wilgotność powietrza, co w naszych warunkach jest dosyć trudne. Ja swojego fikusa na lato wystawiam do ogrodu, w miejsce trochę zacienione i pieknie rośnie, nadrabia wszystkie zaległości z zimy.
Co sie stalo Aloesowi kiedy przy lodydze na lisciach powstaja brazowe az czarne plamy po czym lisc zolknie i zasycha
mam pytanie czy może ktoś pomóc . mój storczyk ma jakieś pyłki koloru brązowego które opadają wokół doniczki. Po opłukaniu go wodą nic się nie zmieniło. Co się dzieje z tym kwiatem i jak to zwalczyć
moja kwiaty maja cos na lisciach, co przypomina zaschniety cukier, jaka to zaraz i jak wyleczyc
MOJ BLUSZCZ ZWISA I MARNIEJE I NIE WIEM CO ROBIC? CZY LEPIEJ ZEBY PIOL SIE DO GORY
Odp. do Dominiki - "kwiat marnieje" - przyczyn może być bardzo wiele.
- Jeżeli liście brunatnieją, zamierają i opadają - przyczyną może być zbyt obfite podlewanie i zbyt ciężkie podłoże. Należy wówczas roślinę przesadzić do świeżej, lżejszej ziemi.
- Liście zasychają i opadają bez śladów uszkodzenia - zbyt wysoka temperatura przy zbyt niskiej wilgotności powietrza
- Na blaszkach liściowych ukazują sie kanciaste i ostro odgraniczone plamy, najpierw żółte przeświecające, później nieco brunatnieją i zasychają - w okresie chłodnym nadmierne podlewanie rośliny uprzednio przesuszonej. Nie należy dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej, a później nadmiernie nadrabiać podlewaniem.
Możliwe jest, że kwiatek marnieje ze względu na szkodniki. Mogą występować pajęczaki, wciornastki. Wówczas należy kwiatek opryskać specjalnym preparatem.
Dzień dobry
Mam problem z kawitkami.. latają mi takie malutki muszki...podobne do owocówek.. proszę o pomoc!!!
Spryskaj je środkiem na muchy. Tylko należy wyjść z tego pomieszczenia przynajmniej na 20 minut. Przesadzanie nie wiele pomoże, bo muszki przeniosą się w inne miejsce i wrócą na kwiatek. W sklepach ogrodniczych są też specjalne środki, które mogą być użyte w mieszkaniu.
coto znaczy gdy mój kwiatma w doniczcepleśń?Jeśliktoś wieniech napisze.
Mam pytanie czy irysom obcinamy zgniłe liście ?
Zawsze obcinamy zgniłe liście.
bardzo dziękuje
mam problem ponieważ mój kwiat ma w doniczce pleśń co moge zrobić?
odp. do gościa z 19 lutego
drogi gościu przesadz kwiata do nowej ziemi z dodatkiem styropianu rozdrobnionego i podlewaj tylko od dołu czyli na podstawke.
witam
ja mam problem z zamiculcas - em od jakiegoś czasu zauważyłam ża na nowych listkach pojawiły się białe muszki a raczej są to jakieś robaczki i listki brązowieją - co robic prosze o rade.
witam
mam problem z wełnowcami. zaatakowały mi 2 storczyki a dziś zauwazyłam je na fikusie. ok 2 tygodni temu zaaplikowąłam im preparat Tarcznik w tabletkach, ale nie pomógł, zna ktoś lepszy sposób na zwalczenie tego szkodnika? wcześniej próbowałam zmywać je wacikiem nasączonym w mieszankach zrobionych z denaturatu itp. ale nie pomogły. nie wiem, jak często stosować te tabletki - na opakowaniu pisze że przez rok po wystąpieniu szkodnia - ale już jak często to nie napisali.
myślę, że najlepiej będzie stosować co dwa tygodnie, gdyż szkodniki rozwijają sie stopniowo.
Witam, mam Zamiokulkasa Zamiolistnego od kilku lat. Ma prawie metr wysokości. Niestety przypadkowo został on kilkakrotnie strasznie popodlewany. Dosyć późno się zorientowałem niestety... Przesadziłem go do świeżej ziemi, wywalając część bryły korzeniowej, która zgniła i śmierdziała. Pozostała część wydawała się w porządku. Niestety nadal jest mały problem, bowiem jedna z łodyg zdaje się gnić, ma żółte liście. Druga łodyga także podupada - bo liście zaczynają nabierać nieciekawego koloru. Dodatkowo, co najważniejsze, od kilku tygodni pojawia się duża pleśń/maź, który przypomina kalafior. Jakieś rady? Będę wdzięczny. Pozdrawiam!
No niestety, myślę, że trudno będzie uratować Twojego Zamiokulkasa. W dała się zgnilizna bryły korzeniowej. Ale dopóki cały nie uschnął, to nie wyrzucaj.
no nic, dziękuję za odpowiedź! pozdrawiam.
Medinila - hoduję ten kwiat od roku. Teraz nagle zaczął tracić liście. Czy ktoś wie co jest tego powodem?
Medinila - to piękna roślina, ale niestety dosyć wymagająca. W pewnym okresie wzrostu musi mieć wystarczającą ilość wilgoci, ale dla tej epifitycznej w naturze rośliny bardzo istotne jest luźne podłoże, a także skuteczny odpływ wody z podlewania. Inaczej korzenie cierpią z powodu braku tlenu i szybko gniją, co objawia się właśnie utratą liści.
Przy uprawie medinili trzeba także zwrócić uwagę na to, by temperatura podłoża była przynajmniej taka, jak temperatura powietrza. Doniczka nie powinna więc stać w przeciągu ani bezpośrednio na zimnym kamiennym parapecie. Pod doniczkę można podłożyć podstawkę z korka lub styropianu.
Medinilię należy chronić przed bezpośrednimi promieniami słońca. Najlepsze warunki dla tej rośliny to temperatura ponad 20 stopni i wilgotność powietrza ponad 60%.