Witaj na MagazynDomowy.pl!

Glicynia

Glicynie należą do najpiękniejszych pnączy ozdobnych. W Polsce uprawiane są dwa gatunki - glicynia kwiecista i chińska.

Glicynia kwiecista w stanie naturalnym występuje w Japonii. Rośnie silnie, roczne przyrosty pędów dochodzą do 3 metrów. Pędy wiją się lewoskrętnie wokół podpór do wysokości 8 metrów i wyżej. Ma duże liście, które jesienią przybierają barwę żółtą. Okazałe groniaste kwiatostany długości 20-50 cm, złożone są z kwiatów fioletowych o odcieniu mniej lub bardziej błękitnym. Są również odmiany białe, o długości gron kwiatowych do 60 cm.

A także odmiana najbardziej dekoracyjna o kwiatostanach długości 80-100 cm, w kolorze czerwonawofioletowym. Glycynia kwiecista kwitnie w maju, ale czasem w lipcu i sierpniu powtarza kwitnienie.

Glicynia chińska pochodzi ze wchodnich Chin. Rośnie silniej niż glicynia kwiecista, pędy osiągają 18-20 m długości. Wokół podpór wiją się prawoskrętnie, kwiaty o ledwo wyczuwalnym zapachu budują grona długości 15-20 cm. Rozwijają się w maju - czerwcu jednocześnie z liśćmi. Jest rośliną długowieczną, żyjącą przeszło 100 lat.

Warunki uprawy

Glicynie wymagają gleby żyznej, próchnicznej, głęboko uprawionej, wilgotnej, dobrze zdrenowanej, o pH 6-7. Co 2-3 lata pożądane jest nawożenie uzupełniające obornikiem w dawce 10 kg na 1m/kw. Nawóz trzeba płytko przekopać. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od mroźnych wiatrów.

Rośliny glicynii kwiecistej otrzymane z nasion zaczynają kwitnąć dopiero po 7-10 latach, a chińskiej po 4-5 latach, na ogół skąpo. Wskazane jest regularne przycinanie pędów, podobne do winorośli. Długopędy po zimie skraca sie do 2-3 pąków, a młode w lipcu do 5 liści. Dzięki odpowiedniemu cięciu możemy uzyskać roślinę o charakterze drzewka lub krzewu, nie wymagającą podpór.

Cięcie pielęgnacyjne polega na wycięciu pędów przemarzniętych lub słabych i wykonujemy je na przedwiośniu. W zimniejszych rejonach kraju młode okazy zabezpieczamy przez okrycie (maty słomiane, włóknina itp). Możemy również zrobić kopczyk z ziemi.

Glicynię rozmnażamy przez odkłady. Ukorzenione pędy odcinamy po roku i sadzimy do doniczek, aby wytworzyły bryłę korzeniową. Wszystkie gatunki glicynii wymagają mocnych konstrukcji na podpory.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl