Witaj na MagazynDomowy.pl!

Grupy płodozmianowe

O powodzeniu w uprawie warzyw decyduje nie tylko gleba, pielęgnacja, ważna jest również wiedza na temat grup warzyw o podobnych wymaganiach i zmianowaniu poszczególnych warzyw.

Warzywa dyniowate

Ta grupa również ma wysokie wymagania. Przeznacza się pod nią gleby ciepłe, próchniczne i zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne, ale na podmokłe. Dyniowate sadzimy w pierwszym roku po oborniku, kompostowaniu lub nawozach zielonych. Można je uprawiać po wszystkich warzywach z wyjątkiem należących do rodziny dyniowatych. Bardzo korzystne jest stanowisko po warzywach strączkowych i porach. Można prze nimi uprawiać przedplony np. sałatę, rzodkiewkę, szpinak. W początkowej fazie wzrostu nie zajmują dużo miejsca i mogą rosnąć równorzędnie z wczesną kapustą, kalafiorem, sałatą, rzodkiewką lub cebulą z dymki.

Warzywa kapustne

Do warzyw kapustnych należą: kapusta biała, czerwona, włoska, brukselka, kalafior, brokuł. Potrzebują one gleby żyznej i zasobnej w składniki pokarmowe. Uprawia się je w pierwszym roku po nawożeniu organicznym - obornikiem, kompostem lub po nawozach zielonych. Nie należy uprawiać warzyw jednej grupy, jednych po drugich.

Warzywa cebulowe

Potrzebują gleb zasobnych i żyznych. Zalecana uprawa w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Najlepszym przedplonem są dla nich warzywa strączkowe i dyniowate.

Warzywa korzeniowe

W tej grupie różne warzywa mają zróżnicowane wymagania odnośnie żyzności i zasobności gleby. Wysokie ma seler i powinien być uprawiany w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Na glebach słabszych dużego nawożenia wymaga pietruszka. Średnie wymagania ma marchew, a niskie np. burak, który można uprawiać w trzecim roku po nawożeniu organicznym.

Warzywa psiankowate

W tej grupie wysokie wymagania ma papryka, a pomidor średnie. Przeznacza się pod nie gleby lżejsze, ciepłe i bogate w składniki pokarmowe. Mogą rosnąć przez kilka lat na tym samym stanowisku. Dobrze po nich rosną rośliny kapustne. Ze względu na późny termin sadzenia rozsady, miejsce przeznaczone pod ich uprawę można wykorzystać sadząc przedplon np. sałatę, rzodkiewkę, wczesny kalafior.

Warzywa strączkowe

Takie rośliny jak fasola zwykła, wielokwiatowa, groch i bób mają małe wymagania co do stanowiska. Wyjątek stanowi fasola szparagowa, którą uprawiamy w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. W zmianowaniu umieszczamy je w trzecim lub czwartym roku po nawożeniu organicznym. Dobrym przedplonem dla tej grupy są warzywa cebulowe, kapustne, dyniowate i pomidory.

Warzywa liściowe

Takie warzywa jak: sałata, cykoria sałatkowa, pietruszka naciowa, seler naciowy, roszponka mają wysokie wymagania. Uprawiamy je w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Zwykle stanowią przedplon, poplon lub uprawiane są współrzędnie z innymi warzywami.

Warzywa rzepowate

Nie powinny być uprawiane po roślinach z rodziny kapustowatych. Rzodkiewka, rzodkiew wymagają stanowiska w drugim roku po oborniku.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl