Witaj na MagazynDomowy.pl!

Grzybienie białe

Grzybienie, potocznie nazywane liliami wodnymi z pewnością możemy nazwać królowymi oczek wodnych czy stawów. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od wielkości rośliny i jej kwiatów.

Grzybienie karłowe najlepiej będą wyglądać w niewielkim pojemnikach lub oczkach wodnych. W tej grupie możemy znaleźć takie odmiany jak: Karin von Wehrberg", "Erhard Oldehoft", "Hazorea White Dagan". Na uwagę zasługuje też odmiana "Chyde Ikins", która wielokrotnie zmienia barwę swoich kwiatów.

Grupa odmian rozrastających się najsilniej jest bardzo duża. Nadają się one do dużych zbiorników i stawów. Rośliny te w takich warunkach mogą się swobodnie rozrastać, bez zagrożenia, że po paru latach zarosną cały zbiornik.

Wszystkie lilie wodne bardzo lubią stanowisko ciepła i słoneczne. Szczególnie ciepłolubne są odmiany o żółtych kwiatach np. "Sulphurea". Najlepiej czują się w niewielkich i niezbyt głębokich oczkach wodnych, w których woda szybko się nagrzewa. Dla małych grzybieni optymalna głębokość wody wynosi 30-50 cm. Grzybienie posadzone zbyt głęboko źle rosną, szybko marnieją. Z kolei w wodzie za płytkiej liście wyrastają nad powierzchnię zbiornika i zupełnie nie kwitną.

Przy zakupie wybranej odmiany należy bardzo starannie czytać zalecania uprawy i dokładnie przestrzegać.

Ciekawe odmiany

  • Erhard Oldehoff - wyrastają wysoko ponad taflę wody, przypominają tropikalne kwiaty. Po zachodzie słońca płatki nie zamykają się od razu, co jest cecha charakterystyczną dla grzybieni.

  • Chyde Ikins - kwiaty duże o średnicy do 18 cm, mocno pachnące, kwitnie od maja do października. Jest to odmiana karłowa, która nie ogranicza się do jednej barwy, ale zdobi się w odcienie morelowe, jasnożółte i kremowobiałe.

  • Susser Kuss - kwiaty o średnicy 15 cm, o tulipanowym kształcie. Wyrastają ponad taflę wody, pięknie wybarwione płatki od wewnątrz jasnoróżowe i bledsze ku brzegom.

  • Berthold - zachwyca licznymi kwiatami i wczesnym kwitnieniem, również przy chłodnej pogodzie.

  • Sulphurea - najstarsza odmiana grzybieni uprawiana od 120 lat, Dobrze czuje się w małych, niezbyt głębokich zbiornikach, w miejscach nasłonecznionych przez większość dnia.

Tagi:

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl