Witaj na MagazynDomowy.pl!

Guzmania

Guzmania należy do rodziny bromeliowatych. Występuj w Ameryce Środkowej i Południowej, wiele gatunków pochodzi także z Indii. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska hiszpańskiego botanika i kolekcjonera Anastasia Guzmana.

Charakterystyka

Naturalnym środowiskiem guzmanii jest dżungla, gdzie rośnie jako epifit lub też roślina naziemna. Główną ozdobą są czerwone liście przykwiatowe, tworząc atrakcyjną lejkowatą rozetę – wyrastają one z innej rozety utworzonej prze równie atrakcyjne liście właściwe. Jak wszystkie rośliny z rodziny bromeliowatych guzmania zakwita i wytwarza liście przykwiatowe tylko raz, potem powoli zamiera. Okres kwitnienia przypada na listopad – styczeń, ale czasem kwiatostan może wyrosnąć w innym czasie, zależnie od pory sadzenia. Liście guzmanii są ciemnozielone, długości około 45 cm. Niektóre gatunki mają liście wybarwione.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - lubi miejsce jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu, do półcienia. Temperatura otoczenia nie powinna być mniejsza niż 18 stopni.

  • Podlewanie - guzmania jest rośliną tropikalną, wymaga więc dużej wilgotności powietrza i stale wilgotnego podłoża. Podlewamy 2-3 razy na tydzień. Od czasu do czasu wodę wlewamy do środka rozety – do 2,5 cm wysokości. Starą wodę wylewamy i napełniamy lejek na nowo. Z racji, że lubi wilgotne powietrze co jakiś czas zraszamy całą roślinę. Mimo że guzmania lubi dużą wilgotność, to woda nie może zalegać na podstawce. Zimą ograniczamy podlewanie i nie zraszamy.

  • Nawożenie - w okresie wzrostu nawozimy co 3-4 tygodnie, nawozami do roślin kwitnących, w dawce o połowę mniejszą niż jest zalecana.

  • Rozmnażanie i przesadzanie - roślina po przekwitnięciu stopniowo zamiera, więc jej nie przesadzamy. Dopiero jak wyrosną nowe odrosty odcinamy je od rośliny matecznej i wsadzamy do doniczki. Najlepiej oddzielić je wówczas, gdy są już dość duże i utworzyły własne korzenie, czyli wiosną.

  • Podłoże - dobra ziemia torfowa. Z racji, że guzmania jest epifitem można przytwierdzić ją do kawałka kory czy drewna z korzeniami okrytymi mchem torfowcem.

Choroby i szkodniki

Guzmania jest raczej odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się, że liście zaczynają brązowieć, a korzenie gnić – jest to najczęściej nieprawidłowe podlewanie lub tez zbyt niska temperatura otoczenia.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl