Witaj na MagazynDomowy.pl!

Haworthia, haworsja - mniej znane sukulenty

Ojczyzną haworsji jest Afryka Południowa. Swoja nazwę zawdzięczają angielskiemu botanikowi Adrianowi Haworthowi, który był wielkim znawcą i kolekcjonerem sukulentów w XVIII wieku.

Charakterystyka

Haworsje należą do sukulentów liściowych. W warunkach naturalnych w czasie pory deszczowej gromadzą wodę w grubych, mięsistych liściach. Pozwala im to bez trudu przeżyć porę suchą. Potrafią bez trudu przetrwać dłuższy czas bez wody, a z reguły pora sucha jest dla nich okresem spoczynku. O tym należy pamiętać, gdy mamy taką roślinę pod opieką. Jednak nie wszystkie haworsje mają okres spoczynku w jednym czasie. Najlepiej trzymać się żelaznej reguły - prawie wszystkie gatunki, których liście są usiane małymi, białymi brodawkami, rosną jak większość roślin pokojowych, od wiosny do jesieni.

haworthia fasciata haworthia fasciata

Natomiast haworsje o gładkich liściach okres intensywnego wzrostu mają jesienią i zimą. Niektóre gatunki haworsji nazywane są "okienkowatymi". Nazwę tą zawdzięczają niezwykłym zdolnościom przetrwania w bardzo gorącym klimacie. Broniąc się przed słońcem są pokryte ziemią aż po czubki liści. Żeby mogły rosnąć i wystarczającą ilość światła na końcach liści wytworzyły jakby okienka, przez które przenika światło.

Zmieniają barwę

Jeśli haworsje stoją w pełnym słońcu, w tkankach zaczynają się odkładać barwniki roślinne i powstaje niedobór chlorofilu. Na skutek tego roślina zmienia barwę na czerwoną. Dopiero gry postoi jakiś czas w cieniu, znowu staje się zielona.

Pielęgnacja

Idealnym miejscem dla haworsji jest jasne okno o wystawie wschodniej. Hodowcy nie zalecają wynoszenia ich latem na zewnątrz, lepiej jak cały rok spędzają w domu. Temperatura w okresie spoczynku powinna wynosić 12- 14 stopni. Jak wszystkie sukulenty, haworsje lubią umiarkowane podlewanie. Jednak w czasie spoczynku ziemia nie powinna całkowicie wyschnąć. Nawozimy niewiele, co cztery tygodnie niewielką porcją nawozu. Rośliny sadzimy w luźnej ziemi kaktusowej. Haworsje, to rośliny rosnące bardzo powoli, toteż nawet stare rośliny są niewielkie. Odmiana kolumnowa osiąga wysokość 10-15cm. Formy rozetowe osiągaja połowę tych rozmiarów.

Jedna ładniejsza od drugiej

 • haworthia limifolia - ma zielonkawobrązowe trójkątne szpiczaste liście w poprzeczne wypukłe prążki.
 • haworthia coarctata - rośnie w formie kolumny.
 • haworthia cymbiformis - jedna z najbardziej popularnych odmian, które liście są trójkatne zakończone przejrzystymi czubkami.
 • haworthia baccata - szpiczaste liście usiane są białymi brodawkami przypominającymi perełki.
 • haworthia venosa - ma tak przejrzystą wierzchnią powłokę liści, że widać przez nią ciemną siateczkę nerwów liści.
 • haworthia fasciata - jeden z najładniejszych gatunków, rozetowa, gładka z wierzchu, spody liści pokryte są jakby nanizanymi perełkami.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  Jani (Gość), 19 maja 2018, 17:32

  Dzień dobry mam pytanie: zakochałam się od pierwszego wejrzenia w Haworthii (bazując na opsie i zdjęciach w sieci podejrzewam że jest to odmiana fascinata), zauważyłam jednak że roślinka ma brązowe same czubeczki liści, biorąc pod uwagę że jest sukulentem raczej nie jest to skutek przesuszenia... Z drugiej strony to mój pierwszy sukulent do tej pory zajmowałam się głównie liściastymi pnącymi... Czy ktoś wie co mogło się jej stać i jak jej pomóc wyjść na prostą? Przesadzić z doniczki i ziemi kwiaciarnianej od razu do sukulentowej czy lepiej dać jej trochę czasu na aklimatyzację?

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 18 sierpnia 2018, 12:52

  Czubki liści wysuszają się w skutek nadmiaru słońca.

 • Zgłoś nadużycie
  Marcino (Gość), 21 lutego 2020, 23:13

  I can see that your page probably doesn't have much traffic. Your posts are interesting, you only need more new visitors. I know a method that can cause a viral effect on your website. Search in google: Jemensso's tricks

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl