Witaj na MagazynDomowy.pl!

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, to niewątpliwie jeden z piękniejszych, o ile nie najładniejszy krzew kwitnący, będący ozdobą parków i przy domowych ogrodów. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki i Azji.

Charakterystyka

Hortensja bukietowa może dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Jest to hortensja odporna mrozy. Jej kwiaty pojawiają się nieco później niż u hortensji ogrodowej. Są białe, wiechowate i osiągają długość nawet 30 cm. Wraz z upływem czasu przebarwiają się od barwy różowej do czerwonej. Kwitnie bardzo długo, od lipca aż do listopada., zależnie od gatunku. Kwiaty nadają się do zasuszenia. Można pozostawić je zimą na gałązkach, będą ciekawą ozdobą. Liście są zielone i szorstkie.

Uprawa

Lubi stanowisko słoneczne, ale może rosnąć także w półcieniu. Sadzimy ją na glebie żyznej i próchnicznej. Nie lubi podmokłych i ciężkich gleb. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny. W miejscu nasadzenia możemy rozsypać więc nieco torfu. Jeśli gleba ma odczyn zasadowy hortensja reaguje często chlorozą, objawiającą się żółknięciem albo blednięciem liści. Hortensje powinny być sadzone w miejscu możliwie wilgotnym, podczas suszy podlewać obficie.

Pielęgnacja

Krzew hortensji bukietowej dobrze znosi cięcie. Odwdzięcza nam się po takim zabiegu obfitym kwitnieniem. Jeśli zapewnimy jej optymalne warunki, jest krzewem stosunkowo mało wymagającym.

Do najbardziej znanych gatunków należy:

  • "Grandiflora"- dorasta do 3 metrów wysokości, kwitnie od lipca do września, Kwiaty w miarę przekwitania przybierają barwę różowo-czerwone, długie na około 25-30cm zebrane w stożkowate baldachy. Odporna na mrozy.
  • "Pink Diamond" - o kwiatach różowych
  • "Pinky Winky" - kwiaty o barwie biało-różowej
  • "Tardiva" - o kwiatach białych

Choroby

  • Hortensje najczęściej atakuje mączniak prawdziwy. Charakteryzuje się on białym nalotem na liściach, pędach, kwiatostanach rośliny. Zaatakowana roślina z czasem zamiera. Musimy zwalczać go stosując oprysk odpowiednim środkiem na mączniaka.
  • Jeśli zauważymy gnijące kwiatostany, to oznaka szarej pleśni, którą zwalczamy również opryskami środkami chemicznymi.
  • Żółknięcie liści jest najczęściej objawem chlorozy, która jest konsekwencją małej kwasowości podłoża. Należy wokół rośliny rozłożyć kwaśny torf.

Rozmnażanie

Hortensję bukietową możemy rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych w czerwcu, sadzonek korzeniowych w sierpniu oraz poprzez odkłady w okresie wiosennym. Przy rozmnażaniu za pomocą sadzonek zielnych należy przygotować odpowiednie podłoże, będące mieszanką torfu z piaskiem. Sadzonki zielne ukorzeniają się do czterech tygodni.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl