Witaj na MagazynDomowy.pl!

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa to niezwykle pięknie kwitnący krzew. Kwiaty są ozdobą już maja aż do przymrozków. Roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu (Japonia, Korea, Chiny).

Charakterystyka

Krzew hortensji ogrodowej osiąga 1,5 metra wysokości i tyleż prawie szerokości. Nie jest rośliną zimozieloną. Liście są barwy intensywnie zielonej. Kwiaty kuliste, zebrane w duże w baldachy od barwy białej, poprzez różową do niebieskiej.

Warunki uprawy

  • Podłoże - hortensja ogrodowa wymaga gleby żyznej, próchniczej z dodatkiem torfu, o kwaśnym odczynie. Na glebie suchej piaszczystej nie rośnie zbyt dobrze. Również nie lubi ciężkich gliniastych ziem.

  • Stanowisko - Roślina dobrze dorośnie w półcieniu, na wystawie zachodniej, wschodniej. W pełnym słońcu przy wysokich temperaturach i suchym lecie kwiaty omdlewają. W naszym klimacie hortensja ogrodowa najlepiej rośnie na północy i zachodzie kraju, gdzie jest cieplej i bardziej wilgotno od morza. W miejscach o zimach bardziej mroźnych krzew wymaga okrycia, inaczej może nie zakwitnąć.

  • Cięcie - hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Cięcie należy ograniczyć do obcięcia resztek zeszłorocznych kwiatostanów i martwych pędów. Zabieg ten przeprowadzamy wiosną, kiedy widoczne są już pąki liściowe. Usuwamy suche, chore pędy, zeszłoroczne kwiatostany. Co kilka lat można przeprowadzić zabieg formujący.

  • Zasilanie - hortensja jest krzewem żarłocznym. Zasilamy ją co dwa tygodnie, nawozami do roślin kwitnących. Również dwa razy w roku specjalnymi nawozami do hortensji.

  • Podlewanie - w okresie suszy podlewamy obficie.

  • Rozmnażanie - hortensja rozmnaża się bardzo łatwo. Można zrobić poprzez sadzonki, podział krzewu lub poprzez zadołowanie pędu w podłożu. Sadzonki pobieramy w czerwcu i sadzimy do pojemników z podłożem mieszanki torfu i piasku. Powinny ukorzenić się po 6-8 tygodniach.

Jak uzyskać niebieskie kwiaty

Krzew hortensji na jednym krzaku może mieć kwiaty w różnych kolorach np. połowa kwitnie na różowo, a druga na niebiesko. Jest to uzależnione od odczynu pH podłoża. W odczynie kwaśnym kwiaty będą koloru niebieskiego. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów hortensje podlewamy roztworem ałunu. Do kupienia są też specjalne granulki, które rozsypujemy wokół krzaka na wiosnę. Można także ściółkować podłoże wokół krzewu torfem wysokim.

Zastosowanie

Hortensje ogrodowe można sadzić pojedynczo, wzdłuż ścieżki, wokół ogrodzenia, pod murem, w donicach. W kwiaciarni często można ja kupić już przed świętami wielkanocnymi. Jest też często używana do zdobienia kościoła w te święta.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl