Witaj na MagazynDomowy.pl!

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca nie jest tak popularna jak jej kuzynki hortensje ogrodowe czy bukietowe. Warto jednak posadzić ją w swoim ogrodzie ze względu na duże walory dekoracyjne, niezbyt wygórowane wymagania glebowe i może rosnąć na północnej wystawie.

Charakterystyka

Hortensja pnąca z krajów azjatyckich Korei, Japonii i Chin. Jest pnączem wysokim, w naturalnym środowisku dorasta nawet do 20 metrów. W naszym klimacie rośnie na wysokość 8-10 metrów. Liście hortensji pnącej są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Na ciemnym tle liści widoczne są białe kwiaty zebrane w luźne baldachy, które mogą osiągać do 25 cm średnicy. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Pnącze ze względu na duże rozmiary wymaga solidnych podpór. Hortensja pnąca dobrze znosi nasze zimy i jest odporna na mrozy. Roślina rośnie stosunkowo wolno, musimy się zatem uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na pojawienie się kwiatów i dużego pnącza. Kwiaty pojawiają się w 4-5 roku od posadzenia.

Warunki uprawy

  • Podłoże - powinno być kwaśne, próchniczne, dużej wilgotności.. Podłoże nie może być wapienne.

  • Stanowisko - hortensja pnąca dobrze rośnie na miejscu osłoniętym od wiatru, w półcieniu, a nawet w cieniu. W miejscach o dużym nasłonecznieniu pnącze nie będzie dobrze rosło, a nawet istnieje możliwość, że nie doczekamy się jej atrakcyjnych kwiatów.

  • Podlewanie - w pierwszych latach po posadzeniu pnącze należy regularnie podlewać. Hortensja choć lubi wilgotne podłoże, to nie możemy dopuścić do długotrwałego zalewania rośliny.

  • Nawożenie - nawozimy nawozami do hortensji od wczesnej wiosny do końca czerwca.

  • Rozmnażanie - najprostszym sposobem rozmnażania jest zrobienie odkładów. Do podłoża przytwierdzamy jeden pęd, przysypujemy ziemią i w miejscu tym po jakimś czasie pojawią się korzenie. Odcinamy powyżej korzeni i mamy gotową sadzonkę.

  • Cięcie - nie jest konieczne. Jeśli jednak chcemy przyciąć roślinę robimy to wczesną wiosną lub jesienią.

Zastosowanie

Hortensja pnąca pnie się za pomocą korzeni przybyszowych i dzięki temu nadaje się do porastania murów przy budynkach. Bardzo ciekawie będzie wygląda przy dużych, sędziwych drzewach. Może też rosnąć przy solidnych pergolach, altanach czy kratkach. Nadaje się także jako roślina okrywowa, osiąga wówczas 1 metr wysokości.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl