Witaj na MagazynDomowy.pl!

Hortensje - kwiaty jak bukiety

Hortensje to kwiaty bardzo urokliwe. Wystarczy jeden krzew obsypany ogromnymi kulami, aby nawet niepozorny ogródek nabrał niezwykłej elegancji. Jeśli poznasz zasady ich uprawy, odwdzięczą się pięknymi kwiatami kwitnącymi całe lato.

Coraz częściej krzewy hortensji uprawiane są wokół naszych domów. Są ich naturalną ozdobą - rozłożyste, obsypane kwiatowymi kulami - białymi, różowymi, fioletowymi i niebieskimi. Barwy zależą od odczynu gleby, w której je zasadzimy, dlatego nie denerwujmy się na ogrodnika, który sprzedał nam hortensję niebieską, a wyrosła czerwona albo różowa. Na glebach silnie zakwaszonych stają się niebieskie, na mniej kwaśnych - różowe lub czerwone.

Nawet na jednym krzewie hortensji kwiaty mogą różnić się odcieniami. Nawet na jednym krzewie hortensji kwiaty mogą różnić się odcieniami.

Na kolor kwiatów możemy wpłynąć, używając specjalnych preparatów - zasadowych - wówczas otrzymamy kwiaty różowe, albo kwaśnych, aby otrzymać kwiaty niebieskie. Tę ostatnią barwę utrwala też nawożenie gleby solami glinu. Barwy nie zmieniają tylko odmiany kwitnące na biało.

Wymogi dotyczące uprawy

Właściwie pielęgnowane, zachwycają gęstym ukwieceniem. Właściwie pielęgnowane, zachwycają gęstym ukwieceniem.

Podłoże

Hortensje lubią gleby żyzne, pulchne, próchnicze, wilgotne, ale nie podmokłe, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym.

Zasilanie

Stosujemy wyłącznie nawozy bez związków wapnia, bowiem powodują żółknienie liści, osłabienie, a nawet zamieranie kwiatów. Najlepsze będą mieszanki nawozowe stosowane do rododendronów i hortensji lub kwiatów kwasolubnych.

Stanowisko

Krzewy hortensji najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych. Sadzi się je w odstępach 1-1,5 metra. Potrzebują wilgoci, więc trzeba je często podlewać.

Ochrona przed mrozem

Hortensje nie są odporne na mróz. Pod wpływem chłodów szybko zamierają ich pąki kwiatowe, dlatego też rośliny powinno się sadzić w miejscach jak najbardziej zacisznych i ciepłych. Na zimę trzeba je całkowicie okrywać.

Rodzaje hortensji i zasady ich cięcia

Hortensja ogrodowa najpiękniej kwitnie w Polsce Zachodniej, na terenach nadmorskich, gdzie sprzyja jej łagodny klimat. Wyrasta do 1 metra, a jej kwiatostany mogą mieć nawet 20 cm średnicy. Kwitnie od końca czerwca do września.

Hortensji ogrodowej nie trzeba w ogóle przycinać. Jej kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Wczesną wiosną obcinamy jedynie resztki starych kwiatostanów lub gałązki przemarznięte, cienkie i słabe.

Kwiaty hortensji ogrodowej mają przepiękne, intensywne barwy i są najokazalsze.

Kwiaty hortensji ogrodowej mają przepiękne, intensywne barwy i są najokazalsze.

Hortensja krzewiasta jest krzewem rozłożystym, wyrastającym do 1-1,5 metra. Jej kwiaty są ciężkie i w czasie kwitnienia potrzebują podpórek. Kwitną od połowy lipca do końca września.

Hortensję krzewiastą trzeba wczesną wiosną przycinać na wysokości 15-20 cm od ziemi, aby roślina miała ładniejszy kształt, a jej pędy były sztywniejsze.

Kwiaty hortensji krzewiastej są półkoliste i rozłożyste. Kwiaty hortensji krzewiastej są półkoliste i rozłożyste.

Hortensja bukietowa sadzona jest w całej Polsce. Jest odporna na mróz, ale w chłodniejszych regionach lepiej jest ją na zimę osłonić chochołem. Dorasta do 2 metrów. Jej stożkowate kwiaty rozkwitają w sierpniu i wrześniu. Na początku są białokremowe, a w miarę rozkwitania stają się różowe. Odmiana ta może być prowadzona w formie małego drzewka.

Należy ją co roku przycinać, aby mogła dobrze kwitnąć. Przycinamy wszystkie pędy "na jeża", czyli tak, aby miały długość 10-20 cm. Jeśli zależy nam, aby hortensja stawała się z roku na rok coraz większa, pozostawiamy gałązki długości 40-50 cm.

Hortensja bukietowa tworzy delikatne luźne kwiatostany.

Hortensja bukietowa tworzy delikatne luźne kwiatostany.

Hortensja pnąca jest całkowicie odporna na mróz. Może się wspinać na wysokość 5-7 metrów za pomocą korzonków przybyszowych. Lubi miejsca półcieniste i zacienione. Można ją prowadzić jako roślinę okrywową tam, gdzie inne tego typu kwiaty nie chcą rosnąć z powodu małej ilości słońca. Jej kwiaty są małe i niezbyt efektowne, ale za to jej ozdobą są liście - rozwijające się już wczesną wiosną, a jesienią zmieniające kolor na złoto.

Tego gatunku nie trzeba przycinać.

Baldachimowe kwiaty hortensji pnącej pojawiają się latem. Baldachimowe kwiaty hortensji pnącej pojawiają się latem.

Dodaj komentarz Komentarze (31)

 • Zgłoś nadużycie
  ukasz (Gość), 23 lipca 2008, 23:01

  najs

 • Zgłoś nadużycie
  Sisi (Gość), 16 września 2008, 11:20

  Chcialam zapytac jak rozmnazac te piekne kwiaty.Moze ktos odpowie na moje pytanie.

 • Zgłoś nadużycie
  Mania (Gość), 24 września 2008, 17:03

  Witam, wystarczy wykodać jedną odnóżkę z korzeniem a w ciągu roku wyrosły mi już cztery

 • Zgłoś nadużycie
  Mania (Gość), 24 września 2008, 17:05

  "wykopać"

 • Zgłoś nadużycie
  doda (Gość), 22 października 2008, 15:32

  chcę zapytac kiedy mogę ją przesadzic

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 17 listopada 2008, 15:27

  Najlepiej przesadzać na wiosnę. Jeżeli natomiast nie chcemy rozsadzać , ale powiekszyć kolekcje krzewów, wówczas najlepszym sposobem jest nagiąć pęd i lekko zadołować w ziemi. Po około 4-6 tygodni pęd się ukorzeni, wówczas odcinamy ukorzenioną rozsadę i sadzimy jako nową roślinę.

 • Zgłoś nadużycie
  crejzolka (Gość), 1 kwietnia 2009, 17:35

  nie zbyt ładne
  ale każdy ma inny gust ja gustuje w czymś innym

 • Zgłoś nadużycie
  bacha (Gość), 6 maja 2009, 22:02

  Ja na wiosnę obcięłam moją hortensję ogrodową dość nisko,około 15cm nad ziemią,martwię się,że pewnie nie zakwitnie tego lata, ale może w następnym roku będę cieszyć się kwitami,bo do tej pory pięknie kwitła co roku.

 • Zgłoś nadużycie
  harezlaki@op.pl (Gość), 17 lipca 2009, 15:34

  wystrczy na wiosne wetknac pojedyncza galazke do ziemi a w lecie juz mamy swoj pierwszy kwiat.

 • Zgłoś nadużycie
  pegaz13 (Gość), 24 lipca 2009, 11:35

  moje hortensje ukorzeniłem wkładając ok. 20cm zielone (nie zdrewniałe) sadzonki do wody z węglem drzewnym.... ukorzeniło się 50% z nich..... inny sposób to przez przysypanie gałęzi ziemią (opisany już przez kogoś poniżej)

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Xanti, 2 sierpnia 2009, 22:20

  Witam.Wiosną kupiłam 5 krzaczków hortensji,które już kwitły.Wysadziłam do ogrodu,kwitły pięknie i długo.Przekwitły w połowie lipca.Teraz jestem w szoku,bo hortensje wypuściły nowe pędy z pączkami kwiatowymi i mają zamiar znowu zakwitnąć.Czy to normalne?Czy może te hortensje powinny rosnąć w domu i nie nadają się do ogrodu?

 • Zgłoś nadużycie
  Magda S (Gość), 25 sierpnia 2009, 16:35

  Czy dorosla hortensje mozna przesadzic w i nne miejsce jesienia?

 • Zgłoś nadużycie
  wlodek (Gość), 26 sierpnia 2009, 10:31

  Moje hortensje w tym roku nie zakwitły mimo okrycia na zimę więc je obciąłem bardzo nisko.Wyrosły teraz bardzo okazałe, zdrowe na ok. 1m. Mają śliczne zdrowe liście.Wiem, że jest duża szansa , że w przyszłym roku cudownie zakwitną. Proszę o radę jak skutecznie zabezpieczyć je na zimę. Owinięcie jedną warstwą agro-włókniny w ubiegłym roku nic nie dało- nie zakwitły. Przy takim wzroście okrycie to też problem. Czy może je trochę przyciąć na zimę. Korzenie już okryłem warstwą kory.

 • Zgłoś nadużycie
  Ogrodniczka (Gość), 27 sierpnia 2009, 20:07

  Magda - możesz przesadzić hortensje jesienią, ale zdecydowanie lepiej jest poczekać z tym do wiosny.

  Wlodek - nie obcinaj hortensji, bo nie zakwitną w nast. roku. Kwiaty te tworzą paczki jednego roku,a drugiego zakwitają. Zabezpiecz je agro-włókniną lub okryj gałązkami iglaków.

 • Zgłoś nadużycie
  wlodek (Gość), 4 września 2009, 21:22

  Droga "Ogrodniczko". Czytaj dokładnie o jakie rady proszę. Napisałem wyrażnie, że okryłem argo-włokniną i to nie wystarczyło, napisałem, że obecnie wyrosły na ok. 1m i zastanawiam się jak zabezpieczyć na zimę aby znów nie przemarzły, a ty mi dajesz rady banalne, które można przeczytać w każdym poradniku. Nie o takie mi chodzi.

 • Zgłoś nadużycie
  booozena (Gość), 19 kwietnia 2010, 22:09

  Drogi Włodku! Może za szybko zdjąłeś agrowłókninę i szczyty pędów przemarzły wczesną wiosną.

 • Zgłoś nadużycie
  Basia (Gość), 3 maja 2010, 20:15

  Panie Włodku,w pierwszym roku po obcięciu hortensje nie kwitną,są dorodne ale bez kwiatów.
  Pozdrawiam.

 • Zgłoś nadużycie
  Ania (Gość), 14 czerwca 2010, 19:50

  To nie hortensja krzewiasta jest na zdjęciu, lecz pnąca (Hydrangea petiolaris).
  Bez podpór ploży się po ziemi.

 • Zgłoś nadużycie
  lucyna (Gość), 20 lipca 2010, 18:32

  ktoś mi powiedział że hortensja przynosi nieszczęście. czy to prawda ?

 • Zgłoś nadużycie avatar
  elakrztuk, 6 listopada 2010, 23:09

  Mam na działce hortensję ogrodową i doniczkową wsadzoną do gruntu. Bardzo podoba mi się ten kwiat i postanowiłam go rozmnożyć. Z jednego pędu wyrosło mi dziewięć młodych sadzonek. Trzymam je w domu bo są za małe do ogrodu. Nie wiem czy dobrze robię.

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 7 listopada 2010, 9:31

  Hortensje są kwiatami sezonowymi i potrzebują okresu spoczynku. W mieszkaniu będzie im za ciepło. Można przechowywać w piwnicy w temperaturze około 5 stopni w lekkim zacienieniu. Małe sadzonki można również zadołować w ogrodzie i dobrze okryć gałązkami świerkowymi i liśćmi.

 • Zgłoś nadużycie
  Małgorzata (Gość), 30 listopada 2010, 16:39

  Kiedy pierwszy raz kwitną hortensje po ilu latach moja ma 4 i nie kwitnie

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 1 grudnia 2010, 9:59

  Odp. do Małgorzaty - to chyba coś nie tak postepujesz jak należy, możesz przycinasz je na jesień lub na wiosnę za bardzo. Sadzonki powinny kwitnąć już w pierwszym lub drugim roku.

 • Zgłoś nadużycie
  Małgorzata (Gość), 3 grudnia 2010, 16:02

  Bardzo dziękuję nie przycinam ich bo mam ogrodowe zawiązują pąki na zeszłorocznych pędach, okrywam na zimę włókniną i kopczykuję bo mieszkam na terenie podgórskim -20*C to normalka, pomimo że Dolnośląskie, temperatury mam dosyć niskie zimą i późną wiosnę, już raz je przesadziłam nawet bo myślałam że nie odpowiada im miejsce i nic to nie dało, rosną w słońcu , u mojej bratowej pięknie kwitną , nic nie robi nie okrywa , nie nawozi i sobie tak rosną w słońcu, sadzonki mam od niej.
  Może jeszcze raz przesadzić w jeszcze inne miejsce , bo czasami roślinką nie odpowiada stanowisko, tak latałam z rododendronem w końcu przypasowało mu i pięknie rośnie i kwitnie.

  pozdrawiam cieplutko w te zimne dni
  Małgorzata

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 4 grudnia 2010, 16:51

  Do Małgorzaty - Hortensje nie lubią zbyt intensywnego słońca, przy dużym nasłonecznieniu więdną i trzeba wówczas sporo wody dom podlewania. Lubią również kwaśny odczyn gleby. Ja część hortensji mam w donicach, a część w gruncie. I muszę powiedzieć, że te co rosną w donicach (zimą przechowuję w piwnicy) bardzo ładnie kwitną, a te co są w gruncie to przy ostrych zimach niestety nie mają kwiatów.

 • Zgłoś nadużycie
  Małgorzata (Gość), 4 grudnia 2010, 22:55

  Bardzo dziękuję, czyli chyba przemarzają mimo wszystkich zabiegów, w przyszłym roku je wykopię i posadzę do donic i dokupię sobie bardziej odporną odmianę drzewkowatą te ponoć bardzo dobrze znoszą zimę bo kwitną na jednorocznych pędach.

  pozdrawiam
  Małgorzata

 • Zgłoś nadużycie
  Lacaro (Gość), 5 czerwca 2011, 21:20

  DO MAŁGORZATA
  Przeczytałem o Pni problemie. Proszę zwyczajnie kupić nawóz, lub okopać hortensję i obsypać nową (najlpej kompostową) ziemią. W nast roku powinna ładnie zakwitnąć. Brak kwiatów, to nie powód przemarzania (przemarzanie powoduje karłowatość) ale brak odpowiedniego składnika odżywczego. Taj jak "storczyki" wymagają 3 rodzajów grzyba do wzrostu liści, kłączy i kwitnienia osobno, tak każda roślina wymaga różnych składników do zakwitnięcia. Zdarza się, że w ziemi go jest mało.

  Pozdrawiam!

 • Zgłoś nadużycie
  Mary (Gość), 27 października 2011, 12:32

  Moje hortensje mają już kilka ładnych lat i tylko 1 raz zakwitły i to bardzo mało kwiatów 2-3 . Nie wiem co jest maja grube łodygi i wielkie liście. W ubiegłym roku zostawiłam nie podcinająć. Na wiosnę tego roku wszystko było karłowate i uschniete . Nie wiem co robić, bo krzaki są bardzo duże i podlewane przez całe lato nawozem .Proszę o podpowiedż co mam robić aby zakwitły, czy ich okrywać (gałązki) i czym ?? ?

 • Zgłoś nadużycie
  Gość (Gość), 3 czerwca 2012, 18:50

  Ja mam hortensję pnącą już szósty rok i nie kwitła jeszcze. Ma 1,5m wysokości i wygląda na zdrowabo ma piekne liście. Co robić by wkońcu zakwitła?

 • Zgłoś nadużycie
  sarna (Gość), 25 września 2012, 14:14

  Witam Urzekły mnie te kwiaty. Ogromny szacun kieruję dla Władysławowa. Takich pięknych i tyle hortensji co tam, to nie spotkałam nigdzie.

 • Zgłoś nadużycie
  maria (Gość), 9 września 2014, 9:26

  mam hortensję annabell i wiosną obcielam łodygi wsadzam do ziemi i rosną mi a nawet niektóre już kwitną.myslę że tak mozna rozmnazać wszystkie gatunki hortensjiii

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl