Witaj na MagazynDomowy.pl!

Hydroponika

Hydroponika to jedna z metod uprawy roślin. Ma wiele zalet, dlatego warto jest przyjrzeć się jej bliżej.

Rośliny uprawiane bez gleby, za to w wodzie z odpowiednim nawozem - na tym właśnie polega hydroponika. Można na nią przestawić wszystkie gatunki kwiatów (nawet kaktusy), jeśli tylko wybierzemy okazy młode i zdrowe. Metoda ta doskonale sprawdza się w uprawie roślin domowych, biurowych, kwiatów hodowanych w salonach usługowych, hotelach czy restauracjach. Sprawdzi się także w przypadku osób, które często zapominają o podlewaniu kwiatków lub lubią je przelać, gdyż rośliny "podlewają się" same. Wystarczy jedynie co jakiś czas uzupełnić ilość wody w naczyniu i raz na kilka miesięcy dodać nową pożywkę do uprawy hydroponicznej (do kupienia w kwiaciarni).

W wodzie można z powodzeniem uprawiać także warzywa lub zioła. Najczęściej w ten sposób uprawiany jest szczypiorek (do pojemnika z wodą wkładamy cebulę i po kilku dniach mamy świeży szczypiorek) lub rzeżuchę (wysiewamy ziarenka na ligninę zwilżoną wodą).

Zalety hydroponiki:

  • rośliny, uprawiane hydroponicznie, zwiększają wilgotność powietrza,
  • polecana dla alergików, gdyż rośliny pochłaniają szkodliwe substancje, dym, zmniejszają wyładowania elektrostatyczne otoczenia,
  • oszczędzamy wodę, gdyż podlewamy mniej,
  • możemy wyjechać i zostawić roślinę na dłuższy czas bez konieczności ciągłego podlewania i dokarmiania jej nawozami,
  • nie musimy walczyć ze szkodnikami glebowymi w kwiatkach,
  • możemy dowolnie zestawiać ze sobą doniczki z kwiatami, tworząc fantazyjne aranżacje,
  • estetyka i nowoczesność w wystroju wnętrza.

Jak uprawiać?

Najlepszą porą na przenoszenie roślin z gleby do roztworu wodnego jest okres od końca kwietnia do połowy czerwca. W kwiaciarniach można kupić specjalne naczynia do uprawy hydroponicznej (możemy je też zastąpić przezroczystym plastikowym kubeczkiem z otworami w dolnej części). Jeśli decydujemy się na uprawę w wazonie, nie powinien on być przezroczysty lub z białego szkła, gdyż w takim roślina będzie gorzej rosła. Najlepszy będzie przydymiony i przyciemniony odcień.

Do naczynia wsypujemy pożywkę i kermazyt. Roślinę do przesadzenia wyjmujemy z ziemi, płuczemy korzenie i całkowicie oczyszczamy z ziemi. Zniekształcone i uszkodzone korzenie usuwamy. Umieszczamy roślinę w pojemniku i przez otwory w dolnej części wyciągamy delikatnie najdłuższe korzenie. Delikatnie obsypujemy kermazytem wnętrze pojemnika z rośliną (ok. do połowy wysokości), a na wierzchu umieszczamy pożywkę. Dosypujemy kermazytu, tak by roślina była stabilna. Pojemnik umieszczamy w doniczce lub wazonie i wlewamy do niego wodę. Jej powierzchnia powinna się znajdować kilka centymetrów poniżej powierzchni kermazytu. Aby kontrolować wilgotność korzeni, wyjmujemy plastikowy, przeźroczysty pojemnik i sprawdzamy. W razie potrzeby uzupełniamy niedobory wody i nawozu.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl