Witaj na MagazynDomowy.pl!

Iglaki w donicach

Cyprysy, tuje, sosny mogą rosnąć nie tylko w ogrodzie, mogą też zdobić nasze balkony i tarasy rosnąc w donicach czy skrzyniach. Jest wiele odmian iglaków, które nie rosną zbyt silnie i szybko.

Iglaki są ozdobą przez cały rok i trudno przecenić ich zalety. Są mało wymagające, a wybór odmian o różnym pokroju, kolorze jest ogromny. Na balkony i tarasy należy wybierać odmiany, które nie rosną zbyt szybko, zarówno na wysokość, jak i szerokość. Dobrym wyborem są formy miniaturowe. Poza tym należy z wrócić uwagę czy wybrana odmiana dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, zwłaszcza ostre zimy.

Kompozycje

Aby uzyskać ciekawą kompozycję wystarczy już kilka okazów. Można łączyć ze sobą różnorodne formy – kolumnowe, kuliste i rozłożyste. W takim towarzystwie dobrze prezentować się będą również byliny i krzewy liściaste np. pięciornik, berberysy, trzmieliny, tawuły. Dopóki rośliny wieloletnie nie są rozrośnięte, można dosadzać do nich kwiaty sezonowe.

Jeśli dysponujemy dużym tarasem warto ustawić kilka zestawów. Można również w dużej skrzyni czy betonowej misie urządzić mini skalniak z odmianami miniaturowych sosen, cyprysików, jałowców i uzupełnić całość niskimi bylinami o górskim rodowodzie.

Wybór pojemnika i sadzenie

W zasadzie większość krzewów iglastych lubi miejsca słoneczne. Posiadacze zacienionych balkonów mogą posadzić cisy i choiny kanadyjskie. Na lekko zacienionym miejscu dobrze rosną tuje, karłowate świerki. Kupujmy okazy młode, które łatwo zaadaptują się w skrzyniach czy donicach. Przy zakupie upewnijmy się jaką siłę wzrostu ma wybrany krzew. Pozwoli nam to wybrać odpowiedni pojemnik do posadzenia. Dla większych odmian i kompozycji, najlepsze będą duże impregnowane drewniane skrzynie wysokości co najmniej 50 cm. Ważna jest też grubość ścianek. Powinna wynosić 4-6 cm , a dno przepuszczać nadmiar wody. Przed posadzeniem roślin warto je zabezpieczyć przed mrozem, obijając dno i ścianki styropianem. Godne polecenia są mrozoodporne donice. Można też wybudować specjalne pojemniki z cegły lub kamienia. Na dno pojemnika sypiemy warstwę keramzytu lub tłucznia, a nią trochę ziemi. Następnie sadzimy roślinę i obsypujemy ją ziemią i uciskamy dłońmi. Roślinę sadzimy na tej samej wysokości, na jakiej rosła wcześniej.

Warunki uprawy

  • Podłoże - powinno mieć lekko kwaśny odczyn i być przepuszczalne. Najlepiej przygotować mieszankę ziemi z piaskiem i torfem.

  • Podlewanie - roślinę podlewamy tak, by cała ziemia w donicy była stale wilgotna, zwłaszcza przy ściankach nagrzanych słońcem. Zimą, gdy nie ma mrozu, podłoże delikatnie nawadniamy. Na przedwiośniu, gdy grzeje słońce, a ziemia jest nadal zamarznięta, również podlewamy, by lód szybko stopniał. W przeciwnym razie roślinom grozi sucha fizjologiczna.

  • Nawożenie - Od wiosny do końca czerwca nawozimy nawozami do iglaków, stosując dawki mniejsze o połowę niż są zalecane na opakowaniu.

  • Przycinanie - iglaki w skrzynkach należy systematycznie przycinać. Dzięki tym zabiegom lepiej się zagęszczą, jak też odmłodzą ogołocone pędy. Odpowiednim przycinaniem możemy nadać roślinie ciekawą formę lub uzyskać bonsai.

  • Mróz - na zimę warto donicę wstawić do większego pojemnika, a jego dno i boki wyłożyć styropianiem, gazetami lub suchymi liśćmi. Warto też osłonić pędy przed silnym nasłonecznieniem, ustawiając na przykład ażurowy parawan lub owinąć agrowłókniną.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl