Witaj na MagazynDomowy.pl!

Imbir - warunki uprawy

Imbir pochodzi z wysp na Oceanie Spokojnym, lecz od dawna trudno ja spotkać w naturalnym środowisku. Uprawiana jest wielu krajach o ciepłym klimacie np. Indie, Chiny, Japonia, Brazylia, Indonezja, Afryka, Australia.

Uprawa

Imbir rozmnaża się wyłącznie z kawałków świeżych kłączy. Jest byliną z wyglądu przypominającą trzcinę. Z jego podziemnych, rozgałęzionych kłączy wyrastają długie, metrowe łodygi, pokryte lancetowatymi liśćmi. Świeże kłącza można kupić w sklepach z warzywami lub ze zdrową żywnością. Powinny być jędrne i zdrowe, bez śladów butwienia czy gnicia. Duże kawałki dzielimy na mniejsze i zostawiamy na parę godzin do przeschnięcia. Część możemy zużyć do spożycia, a resztę sadzimy w doniczce. Powinna być ona płytka i szeroka, gdyż kłącza rozrastają się na boki. Uprawę najlepiej rozpocząć wczesną wiosną - roślina szybko wypuszcza pędy, a niekiedy nawet zakwita.

Podłoże

Kłącze umieszczamy poziomo w luźnej, próchniczno-gliniastej ziemi np. torf z gliną 2:1, a następnie przysypujemy 2-centymetrową warstwą podłoża, podlewamy ostrożnie i całą doniczkę przykrywamy przezroczystą folią. W temperaturze 20-25 stopni kłącze wypuści pierwsze pędy po 4-6 tygodniach. Kiedy pokażą się pierwsze pędy, folię należy zdjąć.

Miejsce uprawy

Doniczkę ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu np. na parapecie wschodniego lub południowego okna. Latem roślinę możemy wynieść do ogrodu lub na balkon.

Podlewanie

Wiosną i wczesnym latem podłoże powinno być stale wilgotne, często je zraszamy, a w upalne dni podlewamy obficie. Rano i późnym popołudniem kiedy promienie słońca nie padają bezpośrednio na roślinę zraszamy również liście. W sierpniu imbir przestaje rosnąć i zmniejsza się jego zapotrzebowanie na wodę. Od połowy września rośliny już nie podlewamy - kłącze zaczyna dojrzewać.

Nawożenie

Podczas wzrostu nawozimy co dwa tygodnie. Jeżeli imbir ma być przeznaczony do celów spożywczych to stosujemy nawozy wyłącznie organiczne. Imbir uprawiany do celów ozdobnych nawozimy nawozami mineralnymi lub pałeczkami nawozowymi.

Kwitnienie

Odpowiednio pielęgnowana roślina wypuszcza niekiedy pędy kwiatowe. Jeśli chcemy zobaczyć, jak wyglądają kwiaty imbiru, możemy go skłonić do zawiązania paków stosując środek Floridimex zawierający hormon, który przyspiesza kwitnienie.

"Przechowywanie kłączy

Jesienią błyszczące i zielone liście imbiru przybierają barwę żółtą. Oznacza to, że kłącza dojrzały i możemy je wykopać. Jeśli chcemy kontynuować uprawę, czekamy, aż liście uschną i przenosimy roślinę do chłodnego pomieszczenia (8-10 stopni). Na czas zimy możemy zapomnieć o naszej roślinie aż do wiosny, kiedy to wypuści nowe pędy. Wtedy przesadzamy kłącze do nowej ziemi i zaczynamy pielęgnację.

Dodaj komentarz Komentarze (9)

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 15 grudnia 2012, 9:16

  Witam,
  A co zrobić z korzeniem imbiru, który w grudniu zaczął kiełkować, bo przechowywany był w domu na parapecie? Czy czekać z zasadzeniem do wiosny? Zastanawiam się też, czy mogę teraz przeciąć imbir na pół, bo pojawiła się też druga siewka, i słyszałam że podzielony lepiej rośnie, ale boję się, że jak go teraz nadkroję, to zginie.... No i ostatnie pytanie mam jeszcze... Jak głęboko go teraz wsadzić w ziemię... Siewka ma ok 3cm... Czy nie zakłócę jej wzrostu gdy przysypię ją ziemią?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Zgłoś nadużycie
  pierworodny (Gość), 21 grudnia 2012, 13:41

  też mi wykiełkował tydzień temu, koniec świata, niech rosnie

 • Zgłoś nadużycie
  Korniszon (Gość), 31 stycznia 2013, 23:03

  Ja z imbirem robie nalewki super napitek na zimowe wieczory.Polecam sprubowac.

 • Zgłoś nadużycie
  stefa (Gość), 13 marca 2013, 16:28

  korniszon dajprzepis nie badz zyla :D

 • Zgłoś nadużycie
  expert (Gość), 17 kwietnia 2013, 22:11

  dawaj przepis łobuzie :)

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 27 kwietnia 2013, 7:15

  Zostawiłam korzeń imbiru na kolejne dwa tygodnie na parapecie :) A gdy druga siewka urosła do 3 cm przekroiłam korzeń na pół, zasuszyłam przez kilka dni miejsce przecięcia i wsadziłam do uniwersalnej ziemi z dodatkiem piasku, by szybciej przesychała i by bulwa nie zgniła. Obecnie - po 4 miesiącach - obie siewki mają ponad metr długości :) Czują się świetnie i wypuściły kolejną siewkę dwa tygodnie temu :) Gdy tylko zaprowadzę porządek w ogródku, to wystawię imbir na słońce :) Mam też duuuużo gliniastej ziemi więc zaryzykuję też przesadzenie roślinki, bo dopiero zaczęła wzrastać. I zacznę ją nawozić, bo chceby by zakwitła :)

 • Zgłoś nadużycie
  mariakk (Gość), 20 lutego 2014, 18:59

  artykuł bardzo nierzetelny, stąd tyle pytań w komentarzach... jesli rośnie Wam w zimie, to wsadźcie go do szkynki, poziomo isę go sadzi, kłącze rozrosnie sie w skrzynce

 • Zgłoś nadużycie
  piastuch (Gość), 19 sierpnia 2014, 9:44

  Ja wziąłem z ciekawości posadziłem imbir na ogródku i co i wykiełkował już ma 20 cm wysokości, jest przysłonięty krzakiem pomidora koktajlowego, jak tylko pozbędę się pomidora to zrobię zdjęcie imbirowi i wrzucę do internetu. Ale jest frajda.

 • Zgłoś nadużycie
  Olek (Gość), 27 lutego 2019, 15:45

  Ja sadzę imbir w doniczkach cały rok mam teraz od listopada i ma ponad 50 cm taka ozdoba w oknie.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl