Witaj na MagazynDomowy.pl!

Inteligentnie, zabawnie, pouczająco

Czy nie przyjemnie byłoby słyszeć w głowie głos, który naszą codzienną, nudną egzystencję zamieni w życie, które zawsze chcieliśmy wieść? Szczęście takie spotkało tytułowego bohatera filmu „Przypadek Harolda Cricka”. On jednak zareagował na to inaczej: – „Zamknij się wreszcie ty głupi głosie”!!!

Harold prowadzi nudne życie pracownika Urzędu Skarbowego. Ma policzone ruchy szczoteczki podczas mycia zębów, kroki do autobusu, czy schody do miejsca pracy. Jego imponujące umiejętności matematyczne nic mu jednak nie przyniosły w życiu. Jest jak zaprogramowany komputer. Nie lubi nawet swojej pracy. Jest po prostu nieszczęśliwym człowiekiem.

„Harold miał policzone ruchy szczoteczki....” – usłyszał pewnego dnia. Odtąd ten głos towarzyszy mu na każdym kroku. Wreszcie Harold zdaje sobie sprawę, że jest bohaterem powieści literackiej... zakończonej śmiercią, a wszystko o czym mówi narratorka ma miejsce w rzeczywistości. W końcu, kiedy Harold zdaje sobie sprawę, że czeka go śmierć zaczyna spełniać swoje marzenia.

Podczas oglądania filmu „Przypadek Harolda Cricka” w pewnym momencie można zauważyć, że jesteśmy w środku tej historii. Razem z głównym bohaterem śmiejemy się, boimy co przyniesie jutro i dostrzegamy, że mimo pozornej tragedii, życie jest coraz piękniejsze, a los bardziej łaskawy.

Może czasem warto pomyśleć - jak w znanej maksymie - „Żyj tak, jakby każdy dzień miał być twoim ostatnim”. Warto zastanowić się, czy aby nasze życie jest takie jakiego zawsze pragnęliśmy? Albo przypomnieć sobie słowa Marka Twaina „Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu”.

Może jednak wystarczy popatrzeć na swoje życie z perspektywy babci w bujanym fotelu. Przeanalizować czy jest i było tak jakbyśmy pragnęli? Bo jeśli pragniemy gromadki wnuków dookoła, to już wcześniej trzeba o to zadbać. Nawet jeśli chcemy w tym wieku cieszyć się pełnią życia, sprawnością ciała i umysłu musimy pamiętać, że do tego prowadzi nas każdy dzisiejszy dzień. Każdy dzień bowiem, powinien mieć swój cel.

Film skłania nas właśnie do takich refleksji. Miło, że robi to w sposób inteligentny i zabawny. Czas uprzyjemniają nam świetnie dobrani aktorzy i ich cięte dialogi. Wchodzimy w tę historię i razem z bohaterem boimy się co przyniesie jutro. Fascynująca podróż w świat filmu i literatury zarazem...

Występują:

 • Will Ferrell
 • Emma Thompson
 • Dustin Hoffman
 • Magie Gyllenhaal,
 • Queen Latifah
 • Tom Hulce
 • Linda Hunt
 • Tony Hale

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  Sandra (Gość), 23 maja 2007, 17:15

  Byłam na tym filmie i uważam, że niesie bardzo optymistyczne przesłanie! Warto się na niego wybrać, gdy ciężko nam na sercu i uważamy, że nasze życie jest bez sensu. Leczy duszę!

 • Zgłoś nadużycie
  Kamila (Gość), 24 maja 2007, 12:48

  Ja idę na to dzisiaj do kina. zobaczymy czy jest tak fajny,jak wszyscy mówia (ci ktorzy juz widzieli oczywiscie).

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl