Witaj na MagazynDomowy.pl!

Irga - warunki uprawy, odmiany

Irgi mają wielorakie zastosowanie w ogrodzie - mogą służyć jako rośliny okrywowe, żywopłotowe lub sadzone w alpinariach. Niektóre gatunki gubią liście na zimę inne pozostają zielone przez cały rok.

Irgi mają niewielkie wymagania glebowe. Lubią miejsca słoneczne, ale znoszą także lekkie zacienienie. Po przesadzeniu źle się przyjmują, dlatego tez lepiej kupować rośliny, które były uprawiane w pojemnikach. Większość gatunków dobrze znosi przycinanie.

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) - to najbardziej popularny gatunek, ma charakterystyczne, łukowato wygięte pędy z równomiernymi rozgałęzieniami. Liście są drobne, jesienią szkarłatne, opadają na zimę. Owoce długo utrzymują się na krzewach. Krzew dorasta do 60 cm, o pędach rozłożystych, prawie płożących, rosnących do 2 metrów.

Irga pozioma Irga pozioma

Irga wczesna (Cotoneaster praecax) - w wyjątkowo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać. Krzew o pięknych czerwonych owocach, ale niestety opadają zwykle już w sierpniu. Roślina o pokroju rozłożystym. Liście gubi już jesienią. Na uwagę zasługuje odmiana karłowa - Boer.

Irga wczesna Irga wczesna

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) - roślina zimozielona o długich pędach, szeroko pełzających po ziemi. W ogrodach skalnych i alpinariach irga ta ma zastosowanie jako roślina pokrywowa. Jej czerwone owoce długo pozostają na gałęziach. W sprzedaży sam gatunek jest rzadko spotykany, najczęściej możemy kupić jego odmiany ogrodowe - Coral Beauty, Eichholz, Skogholm, Ursynów i Mooncreeper. Odmiany Skogholm i polska Ursynów wyrastają do 60 cm wysokości, a pozostałe do 30 cm. Odmiana Ursynów utrzymuje owoce aż do kwitnienia w następnym roku. W mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.

Irga Dammera Irga Dammera

Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) - wytwarza silne, wyprostowane pędy, osiągające 2 m wysokości. Liście ma dosyć duże, jajowate i błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są drobne, różowawe, ale mało dekoracyjne. Owoce, barwy czarnej, dosyć szybko opadają. Jest to gatunek całkowicie mrozoodporny, pochodzący z Syberii. Doskonale nadaje się na żywopłoty. Może być sadzony zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

Irga błyszcząca Irga błyszcząca

Irga wielokwiatowa (Cotoneaster multiflora) - jest to gatunek którego główną ozdobą są kwiaty. Krzew jest wysoki, osiąga 2 metry, równie rozłożysty. Liście ma dość duże, jesienią przyjmują złocistą barwę. Kwiaty są białe, dosyć duże, przypominające kwiaty poziomek, zebrane w pęczki.

Irga wielokwiatowa Irga wielokwiatowa

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl