Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jak spędzić aktywnie czas w Kotlinie Jeleniogórskiej

Propozycja dla każdego, kto ceni sobie wypoczynek w malowniczym zakątku. W Kotlinie Jeleniogórskiej znajdziesz wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu i tyle samo miejsc, w których czas płynie wolniej, a piękne widoki współgrają z bajkową architekturą.

Region u podnóża Karkonoszy swoje unikalne walory zawdzięcza malowniczemu położeniu, rozbudowanej infrastrukturze turystycznej i atrakcjom, których próżno szukać w innych częściach naszego kraju. Znajdująca się w centrum Kotliny Jelenia Góra to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. To miejsce z powodzeniem przyjezdni mogą potraktować jako bazę wypadową do odkrywania uroków całej Kotliny. W samym mieście atrakcji nie brak, choć nie da się ukryć, że najwięcej jest ich w bezpośredniej okolicy. I tak, będąc w Jeleniej Górze, nie sposób nie odwiedzić uzdrowiskowej dzielnicy Cieplice, malowniczego Parku Zdrojowego, czy tętniącego życiem deptaku z Bramą Wojanowską w samym sercu miasta. Miłośnicy sztuki i rozrywki powinni odwiedzić te rejony pod koniec lata, gdy ma miejsce Wrzesień Jeleniogórski i Festiwal Teatrów Ulicznych, a plenerowym zabawom do późnych godzin nocnych nie ma końca. Obecnie, jako że miasto obchodzi swoje 900-lecie, każdy tydzień oferuje odwiedzającym Jelenią Górę różnorakie atrakcje kulturalne. Podczas gdy w Cieplicach odbywają się Koncerty Promenadowe, dla młodych organizowany jest clubbing na kultowej już Górze Szybowcowej. Na nudę nie ma miejsca.

Jelenia Góra i okolice stawiają głównie na aktywny wypoczynek i mają ku temu powody. U stóp Karkonoszy znajdziemy wiele tras rowerowych, ścieżek dla amatorów nordic walking oraz atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą. Ci, którzy pragną wybrać się w prawdziwe góry, nie muszą planować noclegu poza granicami miasta. Podróż samochodem do Szklarskiej Poręby czy Karpacza zajmuje około 15-20 minut, a stamtąd wyrusza się wprost na karkonoskie szlaki. Malowniczych wiosek u podnóża gór nie sposób zliczyć, ale na pewno warto wymienić Przesiekę z jej Wodospadem Podgórnej czy atrakcje nad stawami w Podgórzynie.

Nowym szlakiem turystycznym jest Dolina Pałaców i Ogrodów, która rozciąga się od Jeleniej Góry przez Staniszów, Łomnicę, Wojanów i Karpniki, łącząc Karkonosze z Rudawami Janowickimi. Wcześniej znana jedynie koneserom, obecnie odzyskuje dawny blask i jednocześnie turystyczny charakter, ubiegając się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNSECO. W Dolinie znajdują się 22 pałace, z których 5 misternie odrestaurowano. Dzięki zabiegom i staraniom grupy inwestorów mają szansę stać się unikatem na skalę krajową, porównywanym już obecnie ze słynnymi zamkami nad Loarą. Pałac Paulinum, który jako jedyny jest położony w samej Jeleniej Górze, doskonale łączy rolę obiektu hotelowego z punktem na mapie rzeczy koniecznych do zobaczenia (laureat nagrody Zabytek Zadbany A.D.2007).

"To prawdziwa perełka architektoniczna otoczona malowniczym parkiem" - mówi Karolina Wolińska, Dyrektor Marketingu Pałacu Paulinum. To miejsce z duszą, którego drzwi otworzyliśmy dla każdego. Chętnie odwiedzają nas zarówno rodziny z dziećmi, jak i zakochane pary, które wybierają to miejsce na zaręczyny. "Jelenigórzanie pokochali naszego szefa kuchni za tiramisu, którym delektują się na tarasie z widokiem na Śnieżkę" – uśmiecha się Wolińska.

Skoro o aktywnym wypoczynku była już mowa, nie można nie wspomnieć o formach rekreacji, na które warto sobie pozwolić po forsownym dniu. Uzdrowisko Cieplice zaprasza nie tylko na turnusy, ale i na poszczególne zabiegi, z których można skomponować swój indywidualny program. Kilkanaście kilometrów dalej, w Kowarach, znajduje się resort SPA z prawdziwego zdarzenia, zatem zwolennicy wypoczynku zgodnie z maksymą sanus per aquam nie będą zawiedzeni.

Trudno określić czas, w którym najlepiej wybrać się do Kotliny Jeleniogórskiej – każda pora roku sprzyja innym aktywnością. I w tym właśnie tkwi przewaga tego miejsca nad regionami, które zwykło się wybierać na wakacyjne wojaże: przez 12 miesięcy w roku dostarczy swoim gościom niezapomnianych wrażeń. Czy to zasługa krajobrazów, zabytków, czy gospodarzy – niech ocenią ci, którzy Kotlinę odwiedzą.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  landryna (Gość), 15 października 2008, 16:22

  Zawsze pomijalam Jelenia Góre jako miejsce warte odwiedzenia. Artykuł pokazał, że sie myle :) Już sama architektura a'la Wrocław jest urokliwa.

 • Zgłoś nadużycie
  ^^ laseczka ^^ (Gość), 17 stycznia 2010, 11:50

  TROCHĘ nudnę ale, podoba mi się to zdjęcie gdzie ta facetka jest w jaskinie.
  Sorry nie doczytałąm może ale co to jest co tak świeci bo ja jadę jutro i chetnie bym se to wzięła
  xdd
  *** żarcik***
  mówię ci za dużo na[isane aż się czytać nie chcę
  :P uFFFF.
  :) :P

 • Zgłoś nadużycie
  tomek20 (Gość), 17 stycznia 2010, 11:52

  hej laseczka wejdź o 14.00 na czat.
  OK
  chodź wiem kim jesteś ale nie powiem masz imię na literę J

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 15 grudnia 2010, 17:42

  Jacek?

 • Zgłoś nadużycie avatar
  ASmith88, 5 stycznia 2016, 8:56

  Piękna okolica, byłem kilka razy i ciągle chce się tam wracać :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Podróże

Ostatnio na MagazynDomowy.pl