Witaj na MagazynDomowy.pl!
Druga połowa lata to dobra pora, aby pomyśleć o zebraniu roślin na suche bukiety, które będą ozdobą naszych mieszkań zimą. We wrześniu można zebrać wiele roślin w tym celu
Najlepiej zasychają nie tracąc barw i kształtów rośliny zawierające mało wody np. zatrwiany, nieśmiertelniki, kocanki, szarotka, lawenda, trawy. Dobrze suszą się także kwiaty np. tojady, orliki, ostróżki, tawułki, celozje, jeżówka purpurowa, hortensje, róże, piwonnie.Trzeba je tylko suszyć dłużej.
Rośliny zbieramy w czasie słonecznej pogody. Nie należy zbierać roślin mokrych, ponieważ pleśnieją w czasie suszenia. Kwiaty zbieramy gdy są już w pełni zabarwione, ale jeszcze młode, przekwitające mogą się rozsypać w czasie suszenia.
Najczęściej suszymy metodą zielarską tj. powiązane w pęczki i zawieszone kwiatami w dół. Pęczki nie mogą być zbyt duże, aby rośliny szybko wyschły. Najlepiej suszyć rośliny w ciemności, ponieważ zielony barwnik znajdujący się w liściach szybko rozkłada się na świetle. Płowieją także kwiaty. Jeżeli suszymy trawy i chcemy uzyskać jasny, słomkowy kolor, najlepiej suszyć w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Takie rośliny jak gipsówka, ostróżka, krwawnik czy jęczmień grzywiasty można suszyć w wazonie z 4-5 cm warstwą wody. Rośliny początkowo pobierają wodę, a później stopniowo wysychają. W ten sam sposób suszymy kwiatostany hortensji. Wody nie należy uzupełniać.
Dobrym sposobem na suszenie pojedynczych kwiatów czy też płatków jest suszenie pomiędzy starymi gazetami i kartkami książek. Rośliny przełożone papierem należy obciążyć ciężkimi przedmiotami. Suszone tą metodą rośliny nadają się przede wszystkim do kompozycji płaskich obrazów czy kolaży.
Kwiaty, które mają dużą zawartość wody możemy suszyć w materiałach sypkich np. piasek, mieszanka piasku z boraksem, żel krzemionkowy. Podczas suszenia tą metodą kwiaty się nie marszczą
W dnie pudełka robi się otwory, przez które przeciąga się łodygi, tak, aby kwiat pozostał w pudełku i nie dotykał drugiego. Obsypuje się je delikatnie ze wszystkich stron, aby nie zniekształcić kwiatka. Pudełka z piaskiem pozostawia się otwarte aż do wyschnięcia kwiatów. Pudełka z innym materiałem sypkim zamykamy. aby nie wchłaniało się wilgotne powietrze.
Suszone kompozycje możemy wzbogacić suszonymi gronami jarzębiny, szyszkami, żołędziami, owocem róży. Różnorodność kompozycji zależy tylko od naszej inwencji i wyobraźni.
Krzewy czarnego bzu często spotykamy w lasach, na obrzeżach łąk, ale i w naszych ogrodach. Wiosną ozdobą są białe baldachy kwiatów, a wczesną jesienią czarnofioletowe grona owoców. Czytaj dalej »
Nie wyobrażasz sobie domu bez słodkiego zapachu kwiatów? My także. Już niedługo w naszych ogródkach zakwitną świeże róże, goździki, lilie. Dlaczego nie przynieść ich do domu i nie ... Czytaj dalej »
W porównaniu z trwałymi pnączami te jednoroczne charakteryzują się szybkim wzrostem, obfitym ulistnieniem, oryginalnymi kwiatami oraz różnorodnością. Ponadto co sezon nasz ogród wygląda ... Czytaj dalej »
Rośliny, które rosną w krajach tropikalnych mogą osiągać olbrzymie rozmiary, sprzyja im ciepły i wilgotny klimat. Dla tych rosnących w naszym klimacie taki wyczyn udaje się tylko niektórym. ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
ooo nie wiedziaalam...a bylam ciekawa zawsze.Przydatny artykul.Przynajmniej dla mnie,bo mam chlopaka i chcialam zasuszyc kwiaty i nie wiedzialam jak zeby ladnie sie zachowaly..^-^
ja jeszcze spryskuje na koniec lakierem nablyszczajacym lub spreyem z brokatem
A ja zasuszylam polne kwiaty, ale wszystkie stracily kolor pomimo, ze schly w zaciemnionym poddaszu altanki..
Ja suszę w specjalnej prasce
nefere.pl/281,Prasa-do-suszenia-kwiatow?cid=45