Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jak urządzić kuchnię

Kuchnia to miejsce, które powinno być urządzone nie tylko estetycznie, ale też zgodnie z zasadami ergonomii, aby zaoszczędzić nasz czas i energię. Oto nasze rady, jak zagospodarować przestrzeń, by prace w kuchni nie powodowały zmęczenia, bólu nóg, kręgosłupa i oczu.

Urządzając kuchnię warto jest podzielić ją na sfery: przechowywania zapasów i naczyń (lodówka, szafki), zmywania (zmywarka, zlew, kosz na śmieci), przygotowywania posiłków (blat roboczy, naczynia i sprzęt AGD) i gotowania (piekarnik, garnki, patelnie, pokrywki itp.). Blaty i sprzęty kuchenne powinny być ustawione w kuchni w takiej właśnie kolejności. Lodówka, szafki i spiżarka powinny znajdować się najbliżej wejścia do kuchni, aby od razu po wejściu z zakupami móc je umieścić na odpowiednich miejscach.

Blat w kuchni pomiędzy sprzętami powinien mieć długość co najmniej 40-60 cm. To miejsce do wykładania i wstępnego oczyszczania produktów z lodówki.

Obok warto umieścić zlew, a pod nim kosz na odpadki. Po drugiej stronie zlewu znajduje się idealne miejsce na blat roboczy, przeznaczony do przygotowywania posiłków. Powinien mieć długość ok. 80 cm. W szafkach nad nim można schować produkty wykorzystywane do przygotowywania dań. Obok blatu jest miejsce na kuchenkę. Blat roboczy kończy miejsce do odstawiania gotowych posiłków.

Uwaga:

 • Jeśli zlewozmywak sąsiaduje z kuchenką, używaj tylko jego jednej komory. Na tę bliżej palników połóż specjalną nakładkę i traktuj ją jako blat roboczy. Istnieje bowiem ryzyko, że podczas zmywania chlapniesz wodą np. na gorący tłuszcz.
 • Gdy kuchenka znajduje się na końcu ciągu istnieje niebezpieczeństwo strącenia czegoś gorącego przez przechodzące osoby. Brak też miejsca na odstawienie gotowych dań.
 • Zbyt wysoko umieszczone półki utrudniają dostęp do schowanych tam naczyń i produktów żywnościowych.

Praktyczne rozwiązania

 • Aby wygodnie pracowało się w pozycji stojącej, blat powinien znajdować się na wysokości 85-90 cm (osoby, które mają 165 cm wzrostu; wyższe lub niższe o 5 cm - blaty obniża się lub podwyższa o 1 cm).
 • Kuchenka powinna być usytuowana na nieco niższym poziomie niż blaty robocze ułatwi to przestawianie garnków i mieszanie w nich.
 • Między blatem a szafkami wiszącymi odległość powinna wynosić co najmniej 50 cm. Najwyższa półka powinna znajdować się nie wyżej niż na wys. 180 cm - wtedy wszystko jest w zasięgu ręki bez konieczności wspinania się.
 • Gdy odległość między blatem a szafką na to pozwala możemy umieścić pod nią np. reling kuchenny, na którym zawiesimy przyprawy lub sprzęt kuchenny.
 • Między równoległymi ciągami kuchennymi należy zostawić co najmniej 120 cm przestrzeni, aby swobodnie otwierać szafki i poruszać się.

Dodaj komentarz Komentarze (8)

 • Zgłoś nadużycie
  Michał (Gość), 19 czerwca 2015, 15:44

  Ja swoją kuchnię zamawiałem w firmie Acerys i jest świetnie przemyślana. Sam nigdy nie zwróciłbym uwagi na tyle detali, które w praktyce okazują się bardzo istotne. Najbardziej przydatny okazał się system soft-close i elektrycznie otwierana szafka na śmieci.

 • Zgłoś nadużycie
  Adrianna (Gość), 12 października 2015, 16:55

  Dla mnie z kolei projekt kuchni przygotowała firma leoprojekt.pl Realizacja wygląda naprawdę pięknie i od razu widać, że zajmował się tym jakiś specjalista. Wszystko zostało dobrze przemyślane, dzięki czemu dobrze korzysta się z kuchni.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  mati, 2 maja 2018, 21:50

  Dla mnie podstawą w kuchni są dobre sprzęty AGD dlatego jak urządzałam swoją kuchnie do nich przykułam największą uwagę. Kilka dni temu wpadłam na tą stronę https://multigastro.pl/ i wydaje mi się, że mają dobrej jakości sprzęty.

 • Zgłoś nadużycie
  Malwina (Gość), 21 czerwca 2018, 7:32

  Zmieniam kuchnię, a wraz z nią muszę zakupić cały nowy sprzęt AGD, pomyślałam o indukcji Candy. Dodam, że ja nigdy nie użytkowałam indukcji, to będzie moja pierwsza indukcja, więc żadnego porównania nie będę miała. Bardzo proszę o pomoc, może coś innego mi podpowiecie. Bo nie wiem na co zwracać uwagę przy zakupie.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Poziomka12, 7 listopada 2019, 17:38

  Bardzo fajni projektanci są w Notle Domateka, znalazłam ich poprzez https://dorotaszelagowska.pl/moj-dom-czyli-jak-sie-urzadzilam/ . Jestem bardzo zadowolona, wspaniałe meble, które napewno posłużą mi przez długie lata. Porządnie wykonane, oraz bardzo pojemne. Podobne meble tylko w innym kolorze widziałam w interio.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  domehome, 6 lutego 2020, 14:54

  Kuchnia jest zazwyczaj "sercem" domu, do niej przywiązuję największą wagę, przede wszystkim- ma być bezpiecznie. Dlatego rozważam wymianę swojej starej płyty gazowej na indukcyjną.Co o tym sądzicie? Polecono mi płytę AEG IKE74471IB, którą można kupić https://piekarnikiparowe.com/. Sprzęt wygląda na bardzo dobrej jakości, a z tego co się dowiedziałam można umówić się na wcześniej na profesjonalną prezentację.

 • Zgłoś nadużycie
  martina90 (Gość), 1 października 2020, 10:22

  Kuchnia to mój azyl nie ukrywam tego, dlatego bardzo ważne było dla mnie aby wszystko razem ze sobą pięknie współgrało. Pod względem stylu mojej kuchni, jak i użyteczności akcesoriów. Nawet na https://emako.pl/pol_m_Kuchnia_Wyposazenie-kuchni_Stojaki-na-reczniki-papierowe-...
  kupiłam ostatnio stojak na ręcznik papierowy, który idealnie pasuje i do chlebaka oraz półki na przyprawy, które są na blacie na widoku. Jestem zadowolona z takich prostych i eleganckich rzeczy.

 • Zgłoś nadużycie
  Iwan (Gość), 19 października 2020, 12:49

  Polecam zapoznać się z producentem mebli Arkos https://mebloteka24.pl/brand/7-arkos u niego znajdziesz eleganckie zestawy mebli kuchennych w różnych wzorach i wymiarach.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl