Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jak usunąć plamy z krwi?

Plamy z krwi należą do kategorii plam biologicznych i powinny być usuwane natychmiast po ich powstaniu, ponieważ po zaschnięciu mogą się okazać bardzo trudne do usunięcia.

Krew powoduje plamy wsiąkające w podłoże i pozostawia resztki na powierzchni. Resztki te, nie są na tyle gęste by dało się je zdrapać, powinny być wycierane na mokro lub szczotkowane od razu.

Plamy na ubraniach

Do dużej miski lub wiadra z zimna wodą wsyp dużą garść soli. Zamocz poplamiona odzież na 15 minut, upewnij się czy całość jest dokładnie zanurzona. Następnie namocz ubranie w detergencie bioaktywnym (jeśli nie przeciwwskazań), potem upierz pranie jak zwykle.

Plamy na materacach

Postaw materac na boku. Oprzyj go w pionie, tak by zapobiec zamaczaniu materaca i rozprzestrzenianiu plamy podczas czyszczenia. Teraz przyłóż ręcznik poniżej plamy. Przecieraj plamę mokrą gąbką, dopóki ślady całkowicie nie znikną. Można też nałożyć na plamę gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody, aby usunąć pozostałości. Czekamy aż pasta wyschnie, po czym ścieramy suchą ściereczką. Zabieg powtarzamy, jeśli jest to konieczne.

Plamy na dywanach

Przetrzyj plamę zimną wodą wycierając do sucha. Zabieg ten powtarzaj aż do skutku. Jeśli jednak to nie pomaga, użyj zestawu do wywabiania plam z dywanów, a na koniec szamponu do prania dywanów.

Plamy zaschnięte

  • Na ubraniach - namoczyć ubranie w roztworze wody utlenionej (1/3 na 6 części wody). Nie należy stosować do ubrań kolorowych i nylonowych.

  • Na dywanie - zastosuj roztwór gliceryny (pół na pół z wodą), potem postępuj jak przy świeżej plamie.

  • Na drewnie - wybiel plamę rozwodnionym wybielaczem uniwersalnym, po czym przywróć drewnu naturalny kolor.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie avatar
    grybabeata, 27 grudnia 2018, 19:33

    Jeżeli masz zaplamiony dywan to nie warto czyścić go samemu, ponieważ można uszkodzić delikatne włókna. Najlepiej od razu oddać dywan do pralni i nie ryzykować. Pralnia https://luxclean.com.pl/ specjalizuje się w czyszczeniu takich plam.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl