Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jak założyć księgę wieczystą

Księga wieczysta to zbiór wszystkich informacji prawnych dotyczących nieruchomości. Jej posiadanie ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na działce lub mieszkaniu. Warto więc wiedzieć, jak ją założyć.

Aby założyć księgę wieczystą należy złożyć specjalny wniosek w tej sprawie w sądzie rejonowym na urzędowym formularzu. Należy w nim podać dokładny adres lokalu lub domu, dla którego ma być założona księga wieczysta, i dołączyć do niego:

 • dokumenty potwierdzające prawo do mieszkania czy nieruchomości gruntowej (np. przy dziedziczeniu - umowę kupna zawartą przez spadkodawcę oraz postanowienie sądu w tej sprawie),
 • wyszczególnienie obciążeń nieruchomości.

Koszt założenia księgi wieczystej to 60 zł. Jest to opłata za wydruk i założenie teczki dla nieruchomości. Ponadto trzeba uiścić wpis od wniosku o wpisie własności lub innego prawa - tzw. wpis stosunkowy. Każda zmiana w księdze wieczystej, np. wpisanie nazwiska nowego właściciela, ustanowienie hipoteki wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Opłatę ustala się na podstawie wpisu stosunkowego, który zależy od wartości nieruchomości lub wysokości hipoteki.

Czego można dowiedzieć się z księgi wieczystej

Księga wieczysta jest jawna, co oznacza, że każdy może do niej zajrzeć i sprawdzić m.in. kto jest właścicielem nieruchomości, jakie jest jej dokładne położenie, czy na nieruchomości ciążą jakieś ograniczenia, czy jest na niej ustanowiona hipoteka. Przejrzenie księgi jest nieodpłatne, natomiast płaci się za odpisy (od 30 do 60zł).

Księgę wieczystą przechowuje się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie avatar
  MH2007, 26 maja 2016, 15:12

  Świetny artykuł, a księga wieczysta jest bardziej przydatna niż może wam się wydawać!

 • Zgłoś nadużycie
  AB2016 (Gość), 23 czerwca 2016, 15:59

  księga wieczysta jest przydatna zwłaszcza dla komorników, kiedy obywatel RP staje się dłużnikiem np. niespłaconego kredytu, alimentów, itp. Idealnie.bardzo łatwo stać się bezdomnym!
  do przemyślenia!

 • Zgłoś nadużycie avatar
  JosephTillett1973, 13 października 2016, 15:36

  AB2016 ma trochę racji, ale to też świetne narzędzie kontroli własnych finansów!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl