Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jesień w ogrodzie

Drogie ogrodniczki, czeka nas pracowity okres w ogrodzie. Już teraz musimy zadbać o to, jak będzie wyglądał nasz ogród w następnym roku. Czas na sadzenie, przesadzanie, rozmnażanie i wiele innych prac.

We wrześniu ostatni raz strzyżemy żywopłoty formowane. To również ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę roślin dwuletnich: bratków, dzwonków ogrodowych, goździków brodatych, naparstnic, stokrotek, niezapominajek i malw. Przyszedł również czas na wykopanie roślin cebulowych i bulwiastych.

We wrześniu sadzimy także rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Zaliczamy do nich: narcyzy, przebiśniegi, krokusy, szachownice, hiacynty, kosaćce, szafirki, tulipany i wiele innych. Cebule możemy sadzić w donicach lub specjalnych koszykach, które zakopujemy w ziemi.

Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małe bulwiki. Przechowujemy w temperaturze 5-10 stopni. Lilie wykopujemy co 2-3 lata. Po przesuszeniu i oczyszczeniu przesypujemy torfem lub trocinami i umieszczamy w chłodnej piwnicy. Można również lilie posadzić od razu w nowym miejscu w ogrodzie. Mieczyki najlepiej wykopać w drugiej połowie września. Po pierwszym przymrozku wykopujemy karpy dalii. Po obcięciu łodyg, zostawiamy tylko parę centymetrów, umieszczamy rośliny w chłodnym przewiewnym miejscu.

Będzie to doskonała ochrona przed gryzoniami. Do uprawy roślin cebulowych przeznaczamy miejsce słoneczne, wyjątkiem są gatunki leśne np. śnieżyczki i śnieżyce. Najlepszy efekt uzyskamy sadząc rośliny grupami po kilka obok siebie tego samego gatunku.

Wrzesień i październik to zalecana pora sadzenia i przesadzania drzew i krzewów iglastych. Do zimy zdążą się ukorzenić na nowym miejscu. Jesienią musimy się liczyć z wystąpieniem przymrozków. Za nim nadejdą, z tarasów i ogrodów przenosimy rośliny doniczkowe nie odporne na mróz np. oleandry, pelargonie, fuksje, begonie, ołowniki, hibiskusy, lantany i wszystkie kwiaty pokojowe, które lato spędziły w ogrodzie.

Jeżeli mamy oczko wodne to również musimy go przygotować na zimę. Lilie wodne opuszczamy w najgłębsze miejsce ( poniżej 1 metra ). Jeśli nasze oczko jest płytsze, lepiej włożyć kwiaty do pojemnika z wodą i przechować w jasnej piwnicy. Rośliny wodne przycinamy kilka centymetrów powyżej wyrastania korzeni. Trawnik nadal kosimy i nawozimy odpowiednim nawozem zimowym do trawników.

Dodaj komentarz Komentarze (6)

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 13 września 2007, 20:15

  piękna złota jesień...

 • Zgłoś nadużycie
  lena (Gość), 18 października 2007, 23:51

  nic ciekwego w tym artykule nie znalazłam...

 • Zgłoś nadużycie
  Renia (Gość), 1 grudnia 2007, 19:21

  mam ogród ,okolo 6 arów
  przed domem mam malo do zagospodarowania ,rosna duze swierki
  nie mam pomysly ,moze ktos je ma
  pozdrawiam
  Renia

 • Zgłoś nadużycie
  Mika (Gość), 3 sierpnia 2009, 14:45

  Renia ciesz się, że masz te 6arów bo ja mam działkę 6200mkw i poza kilkoma iglakami i zagajnikiem brzozowym nie mam sił ani pomysłów na zagospodarowanie tego kawałka pola.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  chmurkap, 17 marca 2010, 14:28

  ho to jest dopiero pole do popisu

 • Zgłoś nadużycie avatar
  chmurkap, 17 marca 2010, 14:28

  mnie to hektarm by sie przydał

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl