Witaj na MagazynDomowy.pl!
Rośliny, podobnie jak ludzie, nie mogą jeść w kółko tego samego. Ich zapotrzebowanie na minerały zmienia się wraz z porą roku.
Większość roślin do intensywnego wzrostu wymaga przede wszystkim azotu, a do tworzenia pąków kwiatowych - potasu i fosforu. Wszystkim niezbędne też są różne mikroelementy stymulujące procesy życiowe w komórkach. Proporcje tych składników powinny być dopasowane do poszczególnych etapów rozwoju i do wymagań poszczególnych gatunków roślin.
Na początku sezonu stosujemy nawozy, w których dominuje głównie azot, później takie, gdzie jest go trochę mniej, a pod koniec sezonu unikamy go zupełnie.
Jest to podstawowa zasada pozwalająca utrzymać nasze rośliny w dobrej kondycji. Na rynku mamy dostępnych tak dużo różnych rodzajów nawozów, należy tylko dokładnie czytać opisy na opakowaniach.
Do niedawna jeszcze, kiedy był mały wybór nawozów sezonowych, ogrodnicy zalecali nie stosować żadnych nawozów od września. Dotyczyło to zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych, a w przypadku drzew i krzewów już od sierpnia, tak by nowe pędy mogły odpowiednio zdrewnieć i przygotować się do okresu spoczynku. Dzisiaj nie musimy już się tym martwić. Mamy takie nawozy, dzięki którym rośliny mogą zaopatrzyć się w niezbędne składniki odżywcze i przygotować do uciążliwych warunków atmosferycznych.
Mieszanki nawozów dotyczą również trawników. One także muszą się przygotować na śnieg. Stosujemy go w sierpniu i we wrześniu.
Dni coraz krótsze, noce chłodniejsze, kwitną wrzosy, a liście powoli opadają. Przełom sierpnia i września to też pełen rozkwit kwiatów balkonowych. Jeśli jednak po powrocie z wakacji zauważysz, ... Czytaj dalej »
W majowym ogrodzie czeka na nas sporo pracy. Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzośce, pielęgnujemy trawnik i rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i pamiętamy o nawożeniu. Czytaj dalej »
Zimowit jesienny kojarzy się z nadejściem jesieni. Często też nazywany jest „ziemowitem”, gdyż zwiastuje nadejście zimy. Czytaj dalej »
Już od dobrych kilkunastu lat w naszych ogrodach tradycyjne grządki z kwiatami czy warzywami zastępowane są trawnikiem i ozdobnymi krzewami. Każdy też właściciel ogrodu ma za cel by jego ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Prowadząc działalność czyszcząca związaną z myciem kostki brukowej i innych obiektów zewnętrznych- https://www.brudtech.pl/firma/mycie-kostki-brukowej , bardzo często spotykam się z plamami na materiałach betonowych po nawożeniu. Gdy nawóz dostanie się na materiał betonowy wejdzie z nim w reakcje i pozostawi trudne do usunięcia plamy. Warto nawozić ale precyzyjnie. Nie rozrzucajcie nawozu jak leci.