Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa uprawiana jest jako kwiat ozdobny jak też leczniczy. Występuje w stanie naturalnym w Ameryce Północnej. W Polsce jest ozdobą wielu ogrodów, nadaje się na kwiat cięty.

Charakterystyka

Jeżówka jest dość wysokim kwiatem, rośnie na wysokość około 1 metra. Liście ma ciemnozielone, szorstkie. Kwiaty duże, średnica może wynosić 10 cm, zebrane w koszyczek. Są miododajne, przyciągają wiele owadów. Kwitnie od czerwca do października. Byliny zimę spędzają w ziemi, nie wykopujemy ich jesienią. Łodyga jest prosta, cienka ale dosyć sztywna.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - w pełnym słońcu. Roślina mrozoodporna.

  • Podłoże - preferuje glebę żyzną, piaszczystą, zalecane jest ściółkowanie.

  • Cięcie - zabieg ten wykonujemy po przekwitnięciu kwiatów.

  • Rozmnażanie - poprzez podział lub wysiew nasion.

Zastosowanie

Jeżówka nadaje się na kwiat cięty. Długo utrzymuje się w wazonie. Na rabatach kwiatowych może stanowić tło dla niższych bylin. Dobrze wygląda posadzona w większych skupiskach. Może również uzupełniać rabatę z innymi bylinami czy też krzewami zimozielonymi. Roślina ma także zastosowanie w produkcji leków homeopatycznych i ziołowych. Leki mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Pomocna przy leczeniu gardła i stanów gorączkowych. Zwiększa odporność organizmu. Jeżówka była używana u Indian przy ukąszeniach przez węże i do gojenia się ran. Surowcem leczniczym jest korzeń i kwiaty. Kwiaty zbieramy w czasie pełnego kwitnienia, natomiast korzeń pobierany jest tylko z bylin czteroletnich na jesieni.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl