Witaj na MagazynDomowy.pl!

Jeżyny w ogrodzie

Jeżyny to skarbnica cennych dla zdrowia substancji odżywczych. Dojrzałe owoce wprost rozpływają się w ustach, są doskonałe do ciast, deserów i na przetwory. Warto mieć choć jeden ich krzak w swoim ogrodzie.

Do ogrodu wybierajmy odmiany plenne, które są najbardziej odporne na mróz, np. odmianę "Gazda" czy "Orkan". Pierwsza charakteryzuje się niewielką ilością kolców, a na jej długich, prawie 2,5 m pędach owoce dojrzewają od sierpnia do końca września. Odmiana "Orkan" jest natomiast bezkolcowa, o długich, 3-metrowych pędach, na których rosną dojrzewające w sierpniu duże owoce. W Polsce uprawiane są także odmiany "Thornless Evergreen", której pędy sięgają kilku metrów długości, dlatego może pełnić doskonałą rolę parawanu; "Black Satin" o wyjątkowo smacznych, dojrzewających w sierpniu owocach oraz silnie rosnąca odmiana "Loch Ness".

Warunki uprawy

Jeżyny lubią miejsca słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Najlepiej udają się na podłożu bogatym w próchnicę, dość luźnym i wilgotnym. Gleba nie może być jednak podmokła. Dobrze zakorzenione krzewy potrafią przetrwać nawet tygodniową suszę.

Najlepiej jest sadzić jeżyny jesienią lub wiosną. Wsadzamy je do ziemi na głębokość 2-3 cm głębszą niż ta, w której rosły zanim je kupiliśmy. Pomiędzy krzewami zachowujemy 1,5-2 m odległość, aby mogły się swobodnie rozrastać.

Nawozimy krzewy corocznie odżywkami wieloskładnikowymi, raz na wiosnę, a drugi raz w czerwcu. Co roku warto podsypać pod nie kompost, a co dwa lata zaaplikować dawkę obornika. Dzięki temu będą wydawały mnóstwo owoców.

Wybujałym pędom należy zapewnić odpowiednią podporę, którą może stanowić parkan, siatka ogrodzenia, krata lub poziome druty rozciągnięte między słupkami. Do rusztowania przywiązujemy pędy, bo same nie mają czym się zaczepić.

Należy pamiętać, że łodygi jeżyn mają cykl dwuletni. W pierwszym roku rosną, a gdy osiągną długość ok. 2 m, obcina się ich wierzchołki. Wówczas wypuszczają wiele pędów bocznych, które w następnym roku wydadzą owoce. Pędy te skracamy na wiosnę o 30 cm. Po zakończeniu zbiorów dwuletnie pędy i wszystkie stare, zeschnięte, usuwamy.

Rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć jeżyny przez pędy wierzchołkowe. Przyginamy pęd tak, aby czubkiem dotykał ziemi. Zagłębiamy go w niej i pilnujemy by miał stale wilgotne podłoże. Wiosną odcinamy wierzchołkowy fragment pędu od rośliny matecznej, wykopujemy ukorzenioną sadzonkę i przesadzamy.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    espresso (Gość), 21 sierpnia 2010, 23:59

    A jak pozbyc się dzikich ostrężyn z ogrodu?
    Wyrywam z korzeniami i dalej wychodzą nowe :(

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl