Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kaktus wielkanocny

Pochodzi z południowo-brazylijskich lasów tropikalnych, gdzie rośnie jako epifit na drzewach. Zakwita na wiosnę - od marca do maja pojawiają się na końcach pędów kwiaty o jaskrawej, szkarłatnoczerwonej, białej i różowej barwie.

Rhipsalidopsis - Ripsalidopsis, czyli kaktus wielkanocny. Często jest mylony z kaktusem bożonarodzeniowym. Ma jednak nieco inne kwiaty i układ gałązek. Jego jasnozielone, mięsiste, spłaszczone pędy są podzielone na segmenty o długości ok. 5 cm i szerokości ok. 2,5 cm. Brzegi są lekko karbowane, a szczyt segmentu porośnięty małymi, żółtymi włoskami, zastępującymi kolce.

Miejsce uprawy

Roślina preferuje jasne lub półcieniste stanowisko. W pełnym słońcu pędy czerwienieją. Latem można wystawić ją na zewnątrz. Zimą stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale chłodne (10-12 stopni). W wyższej temperaturze zawiązuje mniej pąków.

W miesiącach od grudnia do lutego powinna przejść okres spoczynku. Przestajemy wtedy roślinę nawozić, aż do momentu wykształcenia się pąków kwiatowych ograniczamy podlewanie - podlewamy dopiero, gdy górna warstwa ziemi przeschnie i liście zaczynają się lekko kurczyć. Dzięki temu zabiegowi kwitnienie będzie obfitsze. Z chwilą ukazania się pąków kwiatowych podlewamy obficiej, żeby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Co 2 tygodnie do wody dodajemy nawóz do kaktusów, bogaty w potas. Musimy pamiętać, że przestawianie, zalanie, przesuszenie lub przemrożenie rośliny w czasie pączkowania i kwitnienia może spowodować zrzucenie pąków i kwiatów.

Podlewanie

W okresie wzrostu utrzymywać stale wilgotne podłoże. Latem podlewać umiarkowanie, aż od późnej jesieni do końca stycznia bardzo oszczędnie. Woda powinna być miękka, odstana.

W okresie wzrostu i kwitnienia nawozimy co dwa tygodnie nawozami do kaktusów.

Przesadzanie

Kaktusy te nie wymagają częstego przesadzania. Robimy to dopiero wtedy kiedy korzenie przerosną, co 3-4 lata. Podłoże najlepiej do kaktusów o lekko kwaśnym odczynie. Spód doniczki powinien być wyłożony grubym drenażem. Kaktusy te nie tolerują wapnia.

Rozmnażanie

Poprzez sadzonki pędowe, ukorzenione w piaszczystym podłożu, pobierane zaraz po kwitnieniu. Po pobraniu sadzonki, przesuszamy ją 2-3 dni i dopiero wówczas sadzimy, utrzymując temperaturę około 25 stopni.

Uwaga! Kaktus wielkanocny może być uprawiany metodą hydroponiczną.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie
  Mateusz Wełniak (Gość), 29 października 2009, 14:09

  czemu nie ma nawożenia

 • Zgłoś nadużycie
  olusiaczek26@op.pl (Gość), 25 listopada 2010, 16:06

  Przyjmę odnóżkę kaktusa wielkanocnego i grudnika białego jeśli ktoś ma proszę o kontakt.Będę bardzo wdzięczna.olusiaczek26@op.pl

 • Zgłoś nadużycie
  wote.wote@9o2.pl (Gość), 1 grudnia 2015, 12:31

  Chetnie odkupie sadzonki wielkanocnika

 • Zgłoś nadużycie
  wote.wote@o2.pl (Gość), 1 grudnia 2015, 12:32

  Poprawny adres mój

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl