Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kalanchoe Blossfelda

Roślina pochodzi z Madagaskaru. Jest nieduża, osiągająca do 30 cm, o efektownych zebranych w baldachy kwiatach, czerwonych, pomarańczowych, żółtych, różowych, białych. Ma tez bardzo dekoracyjne liście, ciemnozielone, skórzaste i błyszczące. Jest rośliną krótkiego dnia, ale dzięki odpowiednim zabiegom w uprawie sterowanej, dostępna w postaci kwitnącej przez cały rok.

Miejsce uprawy

Roślina wymaga dużo światła, szczególnie zimą i ciepła. W mieszkaniu wystarcza jej temperatura pokojowa. Aby zakwitła w warunkach domowych, trzeba zapewnić młodym pędom przez okres 4-5 tygodni krótki dzień - zacieniamy między godziną 17 a 8 rano, i temperaturę około 16 stopni. Dość dobrze znosi suche powietrze, nie wymaga spryskiwania.

Podlewanie

Tak jak większość sukulentów potrzebuje niewielkiej ilości wody, podlewamy dopiero po obeschnięciu bryły korzeniowej.

Nawożenie

Od maja do sierpnia co dwa tygodnie, najlepiej nawozami do kaktusów.

Przesadzanie

Wiosną, do niewiele większych doniczek. Kalanchoe lubi ziemię żyzną, inspektową z dodatkiem piasku. Co roku po kwitnieniu warto przyciąć nieco pędy, aby roślina lepiej się rozkrzewiała i nie wydawała zbyt długich, słabo ulistnionych pędów.

Rozmnażanie

Można rozmnażać z nasion lub prze sadzonkowanie. Nasiona wysiewamy na wiosnę. Ponieważ są bardzo drobne, pozostawiamy je na powierzchni ziemi, a naczynie przykrywamy szybą. Jednak ze względu na łatwość i niewielki koszt sposób ten nie jest polecany. Można też rozmnażać z sadzonek pobieranych w maju i czerwcu, jednak sadzonki nie zawsze dobrze się ukorzeniają.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
    Nora Krawczyk, 9 grudnia 2011, 10:41

    Muszę się tutaj podzielić własnymi doświadczeniami w uprawie tych kwiatów - otóż moje kalanchoe z powodzeniem rośnie latem na rabacie i kwietnie całe lato. Jedne egzemplarze dołuję razem z doniczką, inne wsadzam bezpośrednie do gruntu. Jednak na wygodę wykopywania przed przymrozkami, polecam zadołować razem z doniczką.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl