Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kalarepa - warunki uprawy i właściwości

Kalarepa jest bardzo wartościowym warzywem, chociaż wciąż za mało popularnym. Warto tutaj przypomnieć, że pod względem zawartości witaminy C nie ustępuje sokom z owoców cytrusowych.

Właściwości

Kalarepa zawiera witaminy: A, B1, B2, PP, E i C oraz sole mineralne: wapń, żelazo, fosfor, magnez. Przy przyrządzaniu kalarepy zarówno na surowo, duszonej czy też nadziewanej nie wyrzucajmy liści, zwłaszcza młodych, dodadzą one smaku, powiększą porcję. Poza tym w liściach jest o wiele większa zawartość wapnia i żelaza niż w samym zgrubieniu kalarepy.

Termin siewu

Wyróżniamy dwie grupy odmian kalarepy: białe - rosnące szybciej, polecane do wczesnej uprawy oraz fioletowe - rosnące wolniej, ale za to nie drewnieją tak szybko i doskonale nadają się do uprawy latem i jesienią. Kalarepę uprawiamy z rozsady jako przedplon lub poplon. W uprawie na wczesny zbiór nasiona wysiewamy w drugiej połowie lutego w szklarni, tunelu foliowym lub inspekcie, rozsadę wysadzamy do gruntu w kwietniu, a zbiór rozpoczynamy na przełomie maja i czerwca. Na zbiór letni, nasiona należy wysiać na rozsadniku w kwietniu, a gotową rozsadę posadzić na miejsce stałe w maju. Termin wysiewu kalarepy na zbiór jesienny uzależniony jest od odmiany:

  • odmianę wczesną siejemy na przełomie czerwca i lipca, wysadzamy w sierpniu, a zbieramy jesienią;

  • odmianę późniejszą możemy wysiać w maju lub na początku czerwca, rozsadę posadzić na miejsce stałe w lipcu - odmiany te nadają się do zimowego przechowywania.

Warunki uprawy

Kalarepa ma mniejsze wymagania niż inne warzywa kapustne. Dobrze rośnie na glebach próchnicznych, wilgotnych i żyznych. Najlepiej udaje się na stanowiskach w drugim i trzecim roku po nawożeniu organicznym. Kalarepy dobrze reagują na nawożenie mineralne. Najlepiej przed posadzeniem zastosować jeden z wieloskładnikowych nawozów ogrodniczych np. Azofoskę (na 10m kw.- 0,3-0,4kg). Rozsadę kalarepy wysadzamy na miejsce stałe gdy ma 4-5 dobrze wykształconych liści. Odmianę wczesną sadzimy na grządce w rozstawie 30 x20 cm, późną - 40 x 30 cm. Rośliny sadzimy płytko, tak by korzenie były tuż przy powierzchni gleby. Kalarepa jest bardzo wrażliwa na niedobór wody w glebie, jej brak powoduje szybkie drewnienie i łykowacenie zgrubień.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl