Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kalina koralowa

Kalina koralowa występuje prawie w całej Europie i Azji, również w Ameryce Północnej. W Polsce możemy ją spotkać na terenie całego kraju za wyjątkiem Tatr. Uprawiana jest ze względów estetycznych i leczniczych.

Charakterystyka

Kalina koralowa jest dużym, rozłożystym krzewem, dorasta do 4 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Liście rozwijają się równocześnie z kwiatami, szczególnie ozdobne jesienią, kiedy to przebarwiają się na kolor intensywnej czerwieni. Kwiaty są białe, zależnie od gatunki kuliste bądź zebrane w baldachy. Ozdoba kaliny są również owoce, o pięknej czerwonej barwie. By pozbawić ją gorzkawego smaku, zbiór rozpoczynamy po pierwszych przymrozkach.

Warunki uprawy

W naturalnych warunkach kalina koralowa rośnie w wilgotnych lasach, zaroślach, wzdłuż rzek, na polanach.

  • Podłoże - Kalina dobrze rośnie na glebach żyznych i wilgotnych. Na glebach słabszych często atakowana przez mszyce. Jeśli więc w ogrodzie ziemia jest słabszej jakości, należy wzbogacić ją próchnicą.

  • Stanowisko - krzew dobrze rośnie na stanowisku słonecznych, ewentualnie w półcieniu. W pełnym słońcu kwitnie najokazalej. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru.

  • Cięcie - kalina koralowa nie wymaga regularnego cięcia. Co jakiś czas możemy jednak formować jej koronę. Na przełomie lipca i sierpnia, wykonujemy cięcie odmładzające. Tniemy gałęzie na wysokości 20-30 cm od ziemi.

Zastosowanie

Ze względu na duże rozmiary kalina nadaje się do dużych ogrodów i parków. Możemy posadzić ją pojedynczo, wzdłuż ogrodzenia czy muru. Jest odporna na mrozy i zanieczyszczenie powietrza.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce i korę kaliny. Owoce zawierają garbniki, saponiny, witaminy C i P, pektyny, karoten, kumaryny i kwasy organiczne. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, żółciopędnie i moczopędnie. Są składnikiem preparatów hamujących krwotoki i obniżających ciśnienie.

W korze kaliny znajdują się garbniki, związki triterpenowe, związki goryczkowe, flawonoidy, kumaryny, fitosterole i fenolokwasy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Obniża poziom złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie i odkażająco.

Kalina wykorzystywana jest w leczeniu chorób kobiecych, przy bolesnych miesiączkach i ciąży.

Uwaga na surowe owoce

Na surowe owoce muszą uważać dzieci, gdyż w większych ilościach mogą być trujące.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl