Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ketmia róża chińska

Rozwinięty kwiat róży chińskiej jest prawdziwą pięknością. Kwiaty są imponujących rozmiarów, osiągają 10-13 cm średnicy. Mamy odmiany o kwiatach pełnych i pojedynczych. Ketmia może rosnąć w mieszkaniu jak też latem na zewnątrz.

Od małego do dużego

W kwiaciarniach zazwyczaj są młode okazy o zwartym pokroju. Producenci spryskują róże chińskie preparatami skarlającymi, co sprawia, że pędy nie są wybujałe, a na ich szczytach zawiązuje się dużo pąków kwiatowych. Taką formę ketmia zachowuje przez kilka miesięcy, ale później odzyskuje swój naturalny pokrój i będzie wydawać coraz dłuższe pędy. Po kilku latach może osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Jeśli nie chcemy tak wysokiego krzewu, to co roku przycinamy. Najlepiej na wiosnę, zanim zawiążą się pąki kwiatowe. Pędy skracamy o 1/4 długości, tnąc nad liściem.

Miejsce uprawy

Różna chińska potrzebuje dużo światła. Jest to ważne szczególnie zimą, przy pochmurnych dniach. Jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i mało światła, roślina tworzy cienkie gałązki. Latem roślinę najlepiej wynieść na balkon lub do ogrodu. Najpierw ustawiamy ją w półcieniu i stopniowo zwiększamy ilość światła. Unikniemy w ten sposób przypalenia liści.

Róża chińska na zewnątrz może przebywać od połowy maja do nadejścia zimnych dni. Koniecznie musimy ją zabrać do domu przed nadejściem przymrozków.

Pielęgnacja

  • Temperatura - od wiosny do jesieni może rosnąć na zewnątrz, jednak lepiej nie w pełnym słońcu. W miesiącach zimowych dobrze czuje się się w temperaturze 15-18 stopni. Gdy jest poniżej 10 stopni gubi liście.

  • Podlewanie - wiosną i latem, w okresie intensywnego rozwoju ziemia szybko wysycha, dlatego różę chińską podlewamy nawet codziennie. Zimą kiedy procesy życiowe ulegają spowolnieniu wystarczy raz lub dwa razy na tydzień. Nie wolno dopuścić do zalania ani przesuszenia podłoża, bo roślina gubi pąki kwiatowe. Dodatkowo zimą dobrze robi spryskiwanie lub delikatny prysznic letnią wodą co jakiś czas.

  • Zasilanie - zaczynamy od wczesnej wiosny nawozami do roślin kwitnących. Przy okazji przesadzania można zaaplikować nawozy o przedłużonym działaniu. Zimą można stosować nawozy zimowe o zmniejszonej dawce azotu. Bardzo dobrze robi zastosowanie doglebowe szczepionki z żywej grzybni mikoryzowej. Jednorazowy zabieg wystarczy na całe życie rośliny. Dzięki szczepionce silniej rośnie, obficiej kwitnie i uodparnia się na choroby.

  • Przesadzanie - młode okazy przesadzamy co roku. Starsze co 2-3 lata. Używamy ziemi uniwersalnej o odczynie 6 pH.

  • Rozmnażanie - najłatwiej rozmnożyć z półzdrewniałych gałązek. Pobieramy je wiosną przy okazji skracania pędów. Sadzonki powinny mieć 2-3 liście, tak by po posadzeniu znalazły się nad ziemią. Można też pobrane sadzonki zanurzyć w preparacie do ukorzeniania.

Gdy choruje

  • Kiedy na liściach pojawiają się jasne plamy, a na ich dolnej stronie pajęczynka - to znak że zaatakował roślinę przędziorek. Należy zastosować oprysk z jednym z preparatów np. Karate Zeon.

  • Jeśli na liściach pojawią się brązowo-purpurowe plamy, blaszki zamierają - to oznacza że pojawiała się ąlternarioza ketmii. Chorobę zwalczamy np. Rovralem, Brawo.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl