Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kiedy pora na zimową przeprowadzkę?

Dni coraz krótsze, noce zimniejsze, mogą pojawić się pierwsze przymrozki. I chociaż kwiaty kwitną całą parą, to gatunki ciepłolubne musimy przenieść do pomieszczenia, jeśli chcemy zachować je na przyszły sezon.

Tylko na krótko

Na chłody najbardziej wrażliwe są rośliny pochodzące z tropików. Jeśli temperatura spada poniżej 15 stopni, to pora na przeprowadzkę do domu. Najbardziej wrażliwe są kwiaty: anturium, skrzydłokwiat, kaladium, kalatea, maranta. Kwiaty te mogą przebywać na zewnątrz jedynie w pochmurne, cieple dni,a przed nadejściem ochłodzenia powinny wrócić do mieszkania.

maranta maranta

Niektórym domowym kwiatom sprzyja jesienne ochłodzenie. Przykładem może być popularny grudni, czyli szlumbergera. Jeśli na przełomie września i października roślina spędza noce na balkonie lub przy uchylonym oknie, to zimą obsypuje się kwiatami. Jednak nie należy przesadzać z wychłodzeniem i po 2-3 tygodniach kwiatek powinien wrócić do domu.

Początkiem października, a niekiedy już nawet we wrześniu występują przygruntowe przymrozki. Należy wówczas bacznie obserwować prognozy pogody i w razie przymrozków wnieść wrażliwe rośliny do pomieszczenia. Po przeprowadzce, gdy na dworze temperatura jest jeszcze dodatnia, warto uchylić okno, szczególnie na noc. Łatwiej roślinom przyzwyczaić się do nowych warunków. Kiedy ociągamy się zbytnio z przeprowadzka kwiatów do pomieszczenie, wchodzą w okres spoczynku i spowalniają swój metabolizm. A kiedy w końcu trafią do ciepłego i ciemnego pomieszczenia, są na to zupełnie nie przygotowana i się osłabiają.

Jak reagują kwiaty na zimowanie?

Poszczególne gatunki roślin różnie reagują na zimowanie. Jedne zrzucają liście i prawie zasychają, jak np. lantana, fuksje, bugenwille, datury. Jednak nie należy się tym nie martwić, jest to zjawisko normalne. Dzięki temu mogą łatwiej przetrwać okres zimy lub suszy.

Inne są zielone całą zimę np. oleandry, pelargonie, lwie paszcze, niecierpki.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl