Witaj na MagazynDomowy.pl!

Klon jesionolistny

Klon jesionolistny należy do drzew ozdobnych. Do Polski trafił w XVII wieku. Jest drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie środowiska. W ogrodach przydomowych sadzone są najczęściej formy szczepione na pniu o ozdobnych kolorowych liściach.

Warunki uprawy

Klon jesionolistny potrafi dostosować się do każdych warunków glebowych. Nie ma zbyt dużych wymagań, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Należy do najbardziej kruchych drzew. Przy silnych wichurach widok połamanych konarów nie należy do rzadkości. Kwitnie od marca do maja. Wytwarza też owoce i nasiona. Owoce to podwójne skrzydlaki z płaskimi podługowatymi orzeszkami i skrzydełkami ustawionymi pod kątem ostrym. Dojrzewają od września do października i pozostają na drzewie przez całą zimę.

Zastosowanie

Ze względu na dużą odporność na mrozy, suszę i zanieczyszczone powietrze chętnie sadzone w parkach, wzdłuż ulic jak też w ogrodach. Formy szczepione na pniu dorastają do 5-7 metrów. W ogrodach najczęściej spotykamy okazy o kolorowych liściach.

Polecane odmiany

„Flamingo” - bardzo dekoracyjna ze względu na jasno obrzeżone liście. Odmiana występuje w formie małego drzewka lub krzewu.

„Variegatum” - odmiana o biało-obrzeżonych liściach, bardzo dekoracyjna.

„Tadeusz Szymanowski” - odmiana o ciekawych, głęboko powycinanych liściach.

„Odessanum” - charakteryzuje się jaskrawożółtymi liśćmi. Młode liście mają barwę brązową do pomarańczowej.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl