Witaj na MagazynDomowy.pl!

Klon palmowy

Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z niego bonsai. Trafił on również i do naszych ogrodów, co z pewnością cieszy wielu działkowców.

Charakterystyka

Klon palmowy do Europy trafił w osiemnastym wieku, do Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero kilkanaście lat później za sprawą holenderskiego podróżnego, który ze swojej wyprawy przywiózł wiele odmian i rozpoczął hodowlę tych drzewek stało się ono bardziej dostępne.

Kiedy raz zobaczymy to piękne drzewko, to warto być posiadaczem ogrodu by go posadzić. Charakteryzuje się delikatnymi listkami, zależnie od odmiany o różnobarwnej kolorystyce - różowymi, purpurowymi, kremowymi, czerwono-białymi, żółto-zielonymi, czerwono-zielonymi oraz malowniczym, parasolowatym pokrojem.

Kwiaty są niepozorne, jednak nie kwiaty są jego ozdobą, tylko niezwykłe ulistnienie. Do tego należy jeszcze dodać zależnie od odmiany bogactwo kształtów, różnorodność pokroju i wielkość. Niestety w naszym klimacie mamy ograniczony wybór, gdyż wiele odmian klonu palmowego nie wytrzymuje naszych warunków klimatycznych.

Warunki uprawy

  • Podłoże - klon palmowy dobrze rośnie na glebach próchnicznych, lekko wilgotnych o kwaśnym odczynie. Warto pamiętać, że kiedy gleba jest zbyt żyzna, klon rośnie wówczas zbyt intensywnie i końce pędów mogą nie zdążyć zdrewnieć przed nadejściem zimy. Drzewka mają płytki system korzeniowy. Zaleca się ściółkowanie ziemi, które zapobiegnie nadmiernemu parowaniu. Warstwa ściółki nie może być jednak zbyt gruba i dotykać pnia, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

  • Stanowisko - drzewka sadzimy w miejscu słonecznym, zacisznym, a jeśli nie mamy w tym miejscu dostatecznie wilgotnego podłoża, to lepiej w półcieniu, gdyż palące słońce i sucha gleba mogą zbytnio wysuszyć delikatne listki. W upalne lato musimy podlewać drzewka, ale nie można z tym przesadzać. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale niezbyt mokre.

  • Nawożenie - nawozimy nawozami wieloskładnikowymi, w ilości umiarkowanej. Zbyt duża ilość nawozu powoduje zbytni rozrost i wybujałość pędów, które nie zdrewnieją przed nadejściem zimy.

  • Pielęgnacja - młode okazy wymagają okrycia na zimę. Możemy użyć agrowłókniny, juty lub też okryć słomą jako chochoł. Cięcie formujące i pielęgnacyjne najlepiej wykonać na przedwiośniu, a przy starszych drzewkach również zimą.

Choroby i szkodniki

Klon palmowy jest dosyć odporny na szkodniki i choroby. Przyczyną choroby może być niewłaściwe podłoże i zbyt duża wilgotność gleby. Najczęstszą przypadłością krzewów jest zgorzel pędów. Objawy przypominają przemarznięcia mrozowe. Drzewko leczymy poprzez opryski fungicydami i usunięcie porażonych gałązek. Jeśli latem zauważymy zrzucanie i blednięcie liści, to znak, że w podłożu jest za mało potasu. Należy go zasilić nawozami wieloskładnikowymi.

Szkodnikami, które najczęściej atakują klony są mszyce oraz naliściaki drzewoszki i opuchlaki truskawkowce. Swoje żerowanie rozpoczynają od najmłodszych listków i pędów. Naliściaki to smukłe, jaskrawozielone, błyszczące złotawo chrząszcze o długości 7,5-8 mm, a opuchlaki są ciemne i wyglądem przypominają karaluchy. Już po pierwszym zauważeniu szkodników, musimy zastosować oprysk, tak by nie dopuścić do rozwoju kolonii i larw. W przypadku inwazji opuchlaków, niszczą nie tylko liście, lecz również system korzeniowy krzewów.

Miejsce w ogrodzie

Klon palmowy w ogrodzie zdecydowanie powinien grać pierwsze skrzypce. W cieplejszych rejonach kraju można posadzić go pojedynczo na trawniku. Jeśli nasz ogród jest dobrze osłonięty wysokim żywopłotem lub murem, to również może rosnąć w centralnym punkcie. W tych warunkach będzie miał dużo miejsca na rozrośnięcie się szerokiej i płaskiej korony.

Odmiany nieco niższe dobrze komponują się z bylinami i krzewami o spokojnym i delikatnej barwie ulistnienia.

Z kolei odmiany bardzo niskie nadają się do ogródków skalnych, na tarasy czy balkony posadzone w donicy. Muszą być one jednak na zimę zabrane do piwnicy, na werandę czy inne miejsce. Wiele ciekawych odmian klonu palmowego w naszym klimacie może tylko zaistnieć jako roślina doniczkowa.

Zalecam posadzenie kilku odmian klonu w jednym miejscu. Jesienią czeka nas prawdziwa uczta dla oczu w postaci ognistych barw.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl