Witaj na MagazynDomowy.pl!

Konwalia majowa

Nie wiem dlaczego, ale zapach konwalii kojarzy się mi z Dniem Matki. Może dlatego, że konwalia jest kwiatem majowym, a to święto również.

Charakterystyka

Konwalia zalicza się do roślin leśnych, ale jest też uprawiana w ogrodach przydomowych. Za względu na niepowtarzalny zapach, filigranowe kwiaty i piękne duże liście jest wykorzystywana na bukiety. Roślina uprawiana jest po koronami drzew i w zakątkach ogrodów. tworzy gęste kobierce kwiatowe. Konwalia majowa w tradycji ludowej uchodzi za symbol czystości i miłości, dlatego też kwiaty często są wplatane w ślubne wiązanki lub też do wianków dziewczynek idących do pierwszej komunii. Niestety jej piękno potrafi być zdradliwe, gdyż wszystkie części rośliny są bardzo silnie trujące. Przetrzymując bukiet w wazonie, musimy pamiętać, że substancje trujące przedostają się do wody.

Kwiaty utrzymują się od maja do czerwca, później w ich miejsce rozwijają się czerwone jagody. Szerokie, błyszczące liście zachowują ładny wygląd do późnego lata. Konwalia osiąga wysokość 15-30 cm i szybko rozprzestrzenia się przez kłącza.

Do uprawy ogrodowej godne polecenia są wielkokwiatowe i obficie kwitnące odmiany: "Grandiflora" i "Rosea".

Miejsce uprawy

Jako, że konwalia jest rośliną leśną dobrze czuje się na stanowiskach leżących w półcieniu lub cieniu. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, żyzne i luźne, nie może być jednak kwaśne. Dobrze znosi również miejsca suche.

Pielęgnacja

Wiosną, przed kwitnieniem, konwalie zasilamy kompostem.Gdy późnym latem liście zaczynają żółknąć, można je przyciąć nisko nad ziemią. Roślinę bardzo łatwo można rozmnożyć przed podział kłączy przed lub po kwitnieniu. W tym roku, w którym rozmnożymy konwalie, wyrastają tylko liście, kwiaty pojawią się w roku następnym.

Wartości medyczne

Konwalia wykorzystywana jest w leczeniu chorób serca, epilepsji i bólach. Wszystkie preparaty na bazie konwalii powinny być zażywane po konsultacji z lekarzem.

W kosmetyce

Konwalia dzięki swojemu zapachowi wykorzystywana jest w przemyśle perfumeryjnym.

Dodaj komentarz Komentarze (8)

 • Zgłoś nadużycie
  ala (Gość), 18 maja 2012, 21:53

  uwielbiam konwalie mam pytanie gdzie znajdę robione bukiety z konwaliami proszę o szybką odpowiedzieć

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 21 maja 2012, 11:12

  Proszę pytać w kwiaciarniach lub na targu.

 • Zgłoś nadużycie
  pomocy (Gość), 18 czerwca 2012, 19:57

  posadziłam konwalie w doniczce ale niestety listki zaczynają żółknąć co robić ?? ?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 19 czerwca 2012, 21:15

  konwalia jest raczej kwiatem ogrodowym, po kwitnieniu przechodzi okres spoczynku. Abu konwalia zakwitła nam w domu np. już w lutym lub marcu, musimy wykopać ją z gruntu i wsadzić do doniczki, którą zakopujemy i przykrywamy gałązkami iglastymi. Po pierwszej odwilży doniczkę przenosimy do pomieszczenia o temperaturze minimum 20 stopni i okrywamy tekturą (hodujemy w ciemności). Kiedy osiągnie ok. 10 cm ustawiamy ją w miejscu jasnym. Pamiętajmy o podlewaniu.

 • Zgłoś nadużycie
  halina (Gość), 8 kwietnia 2013, 9:05

  Kupilam konwalie ale to byly male cebulki a jak czytam to maja byc klacza- na opakowaniu bylo zdjecie i napis konwalii, czy w opakowaniu bylo poprostu cokolwiek zapakowane? czy sa rowniez cebulki? Posadzilam rok temu i wogole nic nie wyrasta do tej pory.

 • Zgłoś nadużycie sonia5833 awatar
  sonia5833, 14 maja 2013, 16:55

  U mnie konwalie tak się rozpanoszyły że nie wiem jak się ich pozbyć?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 6 czerwca 2013, 19:30

  Tylko poprze sukcesywne wyrywanie wyrywanie, podobnie jak maliny. Można też przekopać całą rabatę i ponownie wsadzić kilka kęp.

 • Zgłoś nadużycie
  iwa (Gość), 23 kwietnia 2014, 17:32

  ja przekopałam juz dwa razy cały ogród i one nadal tam są,wyrosły juz nawet w trawie,wyrywanie nic nie da,trzeba pozbyć się kłączy,a to jest bardzo trudne

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl