Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kosaćce bródkowe

Kwiaty te najciekawiej prezentują się wtedy, gdy są sadzone w dużych grupach, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk.

Kosaćce bródkowe pochodzą z rodziny kosaćców o łacińskiej nazwie Iris i stanowią najliczniejszy gatunek w obrębie całej rodziny. Kosaćce możemy spotkać w kolorach od żółci, poprzez pomarańczowy, purpurowy aż do prawie czarnego. Nierzadko są też kosaćce w kilku odcieniach. Rabata tych kwiatów wygląda niczym ogród egzotyczny. Dlatego też warto mieć je w swoim ogrodzie i cieszyć się oryginalnymi i pięknymi kwiatami.

Koronę kwiatu stanowią każdorazowo trzy płatki górne, natomiast tzw. okwiat - trzy płatki dolne. Nazwa "bródkowe" wzięła się od charakterystycznej bródki z drobnych, kolorowych włosków osadzonych na środku każdego płatka dolnego. wabione do nich owady zapylają kwiaty.

W asortymencie kosaćców bródkowych wyróżniamy:

  • kosaćce karłowe (10-40cm, kwitną od początku kwietnia)

  • kosaćce pośrednie (40-70 cm, kwitnie w maju)

  • kosaćce wysokie (powyżej 70 cm, kwitnie od połowy maja do czerwca)

Wymieszanie tych gatunków na rabacie pozwala na długie kwitnienie i bardzo interesujący efekt.

Warunki uprawy

Kosaćce lubią suche i słoneczne stanowiska. Jeżeli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka, która nie przepuszcza wody, wówczas pod bryłę korzeniową należy podsypać trochę piasku lub żwirku. Kłącza kosaćców nie mogą być sadzone za głęboko, bo przy zbyt dużej wilgotności zaczną szybko gnić. Górna warstwa ziemi powinna wynosić 2-3 centymetry. Kwiaty te powinny być sadzone w bezpiecznych odstępach z innymi roślinami, tak by nic nie zakłócało ich rozwoju.

Rozmnażanie

Co 3-4 lata kosaćce bródkowe zaczynają się starzeć. Wówczas należy je odmłodzić i rozsadzić. Kłącza wykopujemy w lipcu i sierpniu. Dzielimy je za pomocą ostrego noża, tak by w każdej części znajdował się jeden pęd liściowy oraz kilka drobnych korzeni. Miejsca nacięcia dezynfekujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Liście na każdym z fragmentów kłącza skracamy do jednej trzeciej długości. Następnie kosaćce odstawiamy na okres około trzech dni, aby nieco zaschły, i dopiero po tym terminie sadzimy na rabatę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl