Witaj na MagazynDomowy.pl!

Krzewy o jadalnych owocach

Nasi przodkowie jedli o wiele więcej owoców niż my. Jedli różne owoce zbierane nie tylko w ogrodzie, ale też w przydrożnych zagajnikach i w lesie. Sadząc krzewy w ogrodzie często nie wiemy, że wiele z nich ma jadalne owoce.

Aktynidia

W ogrodach można uprawiać aktinidię ostrolistną i pstrolistną, które rodzą owoce podobne do kiwi. W Polsce owoce tych pnączy dojrzewają w październiku i utrzymują się aż do mrozów. Na surowo najsmaczniejsze są po lekkim przemrożeniu. Owoce aktinidii to bogate źródło witaminy C, prowitaminy A, zawierają też potas, żelazo, wapń i kwas foliowy. Można je dodawać do sałatek albo robić z nich konfitury. Do uprawy polecane są odmiany "Issai", "Weiki", "Dr. Szymanowski".

Rokitnik

Owoce zbieramy jesienią, gdy są lekko zmarznięte. Mają bardzo kwaśny smak, gdyż zawierają sporo kwasów owocowych. W składzie znajdziemy także cukry i pektyny. Są dobrym źródłem witamin: C, A, B, F, E, P. Można z nich przyrządzać soki, dżemy, galaretki, konfitury.

Głóg szkarłatny

Można z nich zrobić konfitury, ale trzeba dodać trochę mirabelek lub kwaśnych berberysów, bo same są ubogie w kwasy i cukry i mają mdły smak. Owoce zbieramy jesienią przed przymrozkami, gdy ich miąższ jest dość miękki. Wydłubujemy z nich pestki.

Czeremcha późna

Zwana też amerykańską, ma drobne owoce, skupione w gronach, dojrzewają we wrześniu. Zawierają cukry i kwasy owocowe, mają słodki smak z nuta goryczki, którą nadają im nasiona. Można je jeść na surowo, ale bez pestek. Można z nich przyrządzać soki, galaretki i wina. Do przetworów warto dodać innych owoców, które poprawią smak.

Świdośliwa

Owoce dojrzewają w czerwcu i można jeść z prosto z krzaka. Mają słodkawy smak, zawierają cukry, kwas jabłkowy, prowitaminę A, witaminę C i kilka z grupy B. Można z nich robić konfitury, sok, najlepiej z dodatkiem kwaśnych porzeczek.

Śliwa tarnina

Owoce zbieramy po pierwszych przymrozkach. Zawierają do 9% cukrów, ale też sporo cierpkich garbników i kwasów, pektyn i antocyjanów zwiększających odporność na nowotwory. Odwar z owoców leczy biegunkę oraz nieżyt żołądka. Przyrządzać z nich można nalewkę zwaną tarniówką, przeciery i soki.

Dereń jadalny

Owoce dojrzewają we wrześniu i spadają na ziemię. Są bardzo dobre na surowo i wtedy tez najbogatsze w witaminę C. Ponadto zawierają kwasy, cukry i antocyjany. Przetwory z derenia polecane są w przypadku zaburzeń przemiany materii i niedokrwistości. Z owoców można robić nalewkę (dereniówkę), konfitury albo zakonserwować je w solance jak oliwki. Umyte owoce, wrzucone do słoja z przegotowaną wodą utrzymują świeżość przez wiele tygodni, (stawiamy w chłodzie).

Cytryniec chiński

Owoce dojrzewają we wrześniu, są kwaśne, zawierają bowiem dużo kwasu cytrynowego. Są bardzo bogate w witaminę C oraz specyficzny związek - schizandrynę. Poprawiają krążenie krwi i wzrok, wzmacniają system nerwowy. Wyciśnięty sok może zastąpić cytrynę w herbacie. Z owoców można też robić przecier lub je suszyć.

Morwa

Uprawia się morwę białą o słodkich owocach oraz czarną o ciemnych, kwaskowatych owocach. Zawierają do 20% cukrów. Po wysuszeniu można robić z nich herbatki na przeziębienie. Sok wspomaga pracę serca. Można też przyrządzać konfitury, ale trzeba ja trochę zakwasić.

Suchodrzew jadalny

Zwany jest też jagodą kamczacką. Tworzy podłużne owoce, które dojrzewają na przełomie maja i czerwca. Zawierają cukry i pektyny, kwasy organiczne, antocyjany, witaminę C. Herbatki z suszonych owoców można stosować przy kuracji chorób gardła i układu moczowego. Świeże owoce można zamrażać lub smażyć z nich konfitury.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Maria (Gość), 28 marca 2015, 19:48

    Sikorski: ongiś Afganistan, ROP, USA, PiS, strefa zdznumonieowaka, potem promotor Dukaczewskiego, dorżnięcie watah, bliska wspf3łpraca z Rosją, nadawał na PiS podczas wyborf3w w 2007Palikot: ongiś bliskie kontakty z kurią lubelską, bliski przyjaciel Życińskiego, sponsor katolikf3w, twf3rca i fundator OZON, potem wycięcie Gilowskiej, homolub, antykatolik, ataki na biskupf3w, promocja narkotykf3w, kumpel Urbana.książka ośmieszająca Tuska i kumpli z POCzarek Michalski: pampers, życie, program Pospieszalskiego, teraz Krytyka Polityczna, jako pierwszy z publicystf3w potępił ofiary smoleńska,Komorowski, ongiś solidarnościowiec, bojkotował okrągły stf3ł, potem promotor i patron WSI, obecnie konstruuje ugrupowanie, ktf3re ma pogrążyć Tuska, ktf3ry wygrał dla niego wybory prezydenckie.A Misiek z Joasią najpierw w PiS potem PO. Joasia nawet nie nadawała na PiS, a Misiek nie wstąpił do PO.Dlaczego tych dwoje to kreatury i zdrajcy, a tamci to "nadzieje" i postacie godne poparcia i zaufania?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl