Witaj na MagazynDomowy.pl!

Krzewy o wielobarwnych kwiatach

Niektóre kwiaty mają ciekawe właściwości - potrafią zmieniać kolory kwiatów. Czasem jest tak, że na jednej gałązce rozwijają się kwiaty o różnych barwach. Jaka jest tego przyczyna?

Botanicy i hodowcy kwiatów aby uzyskać zmianę barwy kwiatów nieraz trudzą się przez długie lata. Niektórym roślinom takie właściwości udają się nieraz z dnia na dzień. Mają na to różne sposoby.

Tajemnica podłoża

Najbardziej znaną rośliną mocno reagującą na skład podłoża jest hortensja ogrodowa. Ta sama odmiana może być różowa lub niebieska zależnie od składu podłoża. Zazwyczaj kwiaty hortensji barwią się na różowo. Ale kiedy do komórek dostaje się glin, wówczas kwiaty przebarwiają się na niebiesko. W przypadku hortensji ogrodowej barwę kwiatów możemy zmieniać sami. Zasilamy roślinę nawozem zawierającym glin i jednocześnie zakwaszającym glebę. Jeśli ziemia jest kwaśna i zasobna, wystarczy dodać do niej nieco ałunu potasowego.

hortensja ogrodowa hortensja ogrodowa

Aby na jednym krzaku osiągnąć kwiaty różowe i niebieskie, nawóz sypiemy tylko z jednej strony. Odmiany hortensji i kwiatach czerwonych, na kwaśnym podłożu będą zabarwiały się na fioletowo.

Wabią motyle

Niektóre kwiaty zmieniają barwę wraz z dojrzewaniem i w efekcie mamy wielobarwne kwiatostany. Rośliny sygnalizują w ten sposób swoja ofertę dla motyli. Inne natomiast wabią owady liśćmi podobnymi do kwiatów. Robi tak np. ciemiernik i cantedeskia. Dla owadów to żadna różnica, ale dla rośliny istotna. Ich kwiaty szybko opadają, liście zaś są bardziej trwałe. Kiedy owady nie sa już potrzebne, kwiat ciemiernika białego, zaczyna tworzyć chlorofil, by pochłaniac energie słoneczną. Odżywia się i nadal zdobi roślinę. Pamiętajmy, że kwiatów, których ozdobą są przekształcone liście, nie obcina się, póki nie zaschną, bo długo są dekoracyjne.

Wrażliwe na pogodę

Są też kwiaty zmieniające swą barwę w zależności od pogody. Odmiana róży "Marie van Houtte" reaguje na ultrafiolet. Jej żółte płatki pod wpływem silnego słońca zmieniają się na różowe a nawet karminowe. Jeśli krzew jest oświetlony nierównomiernie, to wygląda jak wielobarwny bukiet. W przypadku różowej odmiany niezapominajek po kilkustopniowym mrozie przybiera barwę niebieską, a gdy robi się z powrotem ciepło, wraca do różowego koloru.

Ciekawe rośliny

Bardzo oryginalnym krzewem jest tawuła japońska, Spirea japonica "Genpel". Kwitnie na początku lata i tworzy jednocześnie kwiaty ciemnoróżowe, różowe i białe. Na ten dziw natury nie ma wpływu ani podłoże ani nic innego. Przypuszczalnie jest to wynik spontanicznej mutacji, którą wykorzystali hodowcy. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie tawuły i sprzyja zagęszczenie krzewu. Inną bardzo ciekawą rośliną jest miodunka "Opal", ma niebieskie pąki natomiast kwiaty są różowe. Inną barwną rośliną jest wiciokrzew pomorski "Serolina". Płatki z zewnątrz są fioletowopurpurowe, w środku kremowe, z czasem tak się wywijają, że widać tylko środkową część kwiatu, która stopniowo coraz mocniej bieleje. Również bardzo kolorowym kwiatkiem jest lantana, której kwiaty są zazwyczaj w trzech kolorach.

lantana

lantana

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl