Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
20.10-26.10

W tym tygodniu warto sięgnąć po książkę laureatki tegorocznej Nagrody Nobla - Doris Lessing "Piąte dziecko" - literatura dla kobiet i o kobietach lub najnowszą książkę Olgi Tokarczuk. Do kina można wybrać się na znakomite czeskie komedie, a w chwilach jesiennej melancholii posłuchać nastrojowej składanki Radia Zet. A gdy chcesz poddać się jesiennym metamorfozom koniecznie odwiedź warszawski salon BGN.

PREMIERY FILMOWE

Pora umierać - to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani, która pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Próbuje z ironicznym uśmiechem rozliczyć swoje dotychczasowe życie i rozprawić się ze swoją samotnością.

Piękność w opałach - czeska komedia o sympatycznym mechaniku i ojcu rodziny, który zarabia na utrzymanie przerabiając kradzione auta. Trafia za to za kratki, a jego piękną żoną pragnie zaopiekować się… właściciel samochodu, który miał przerobić. To bogaty Czech od lat mieszkający we Włoszech, który zabiera żonę mechanika do słonecznej Toskanii. Kobieta będzie musiała dokonać trudnego wyboru pomiędzy przystojnym mężem i hojnym, choć nieco podtatusiałym milionerem...

Imiennik - to hinduski komedio-dramat o perypetiach hinduskiej rodziny, która próbuje ułożyć sobie na nowo życie w Ameryce.

Postrzyżyny - kolejna czeska komedia tego tygodnia. Przepełniona humorem opowieść o kobiecie, której włosy budzą podziw wśród mieszkańców Nymburka. Pani Piwowarowa jest świeżo upieczoną żoną zarządcy browaru, pana Francika. Jest kobietą niepokorną i nieobliczalną, do tego romansuje z bratem męża, Pepinem. By ujarzmić temperament żony, browarnik decyduje się pozbawić ją włosów, a tym samym - magicznej mocy. Pani Piwowarowa przeczuwając spisek uprzedza ich i sama dokonuje postrzyżyn.

KSIĄŻKI

Piąte dziecko - Doris Lessing

Doris Lessing to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Pisze przede wszystkim o problemach i życiu kobiet. Jej książka Piąte dziecko to utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena. Fabuła jak z horroru staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską, granicami ludzkiej wolności, współczuciem dla "innych".

Bieguni - Olga Tokarczuk

"Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne." (Olga Tokarczuk)

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk, w której pisarka opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata.

MUZYKA

Radio Zet Platinum - White Room

To już trzecia część serii firmowanej przez Radio Zet. Skierowana została do miłośników nastrojowych, chilloutowych melodii. Zawiera zestaw esencjonalnych i klimatycznych dźwięków. 30 utworów, które pozwolą cieszyć się każdą chwilą spędzoną na słuchaniu muzyki w domowym zaciszu. Wykonawcy: m.in. 3-11 Porter, Dido, Heather Small czy Coldplay z pewnością wprowadzą wysmakowanych słuchaczy w wyjątkowy nastrój. Doskonała muzyka na wyciszenie i refleksyjny jesienny nastrój.

Overpowered - Roisin Murphy

Drugi solowy album wielkiej indywidualności w świecie muzyki elektronicznej - Roisin Murphy. Następca rewelacyjnie przyjętego solowego debiutu Ruby Blue. Frapujący kolaż poruszającego, choć chłodnego electropopu oraz głębokich funkowych rytmów, świetne teksty, składają się na wspaniały album, nad którym artystka pracowała z uznanymi producentami, m.in. Seijim, Andym Cato (Groove Armada) i Jimmy'm Douglassem. Płyta dla miłośniczek stylowego futurystycznego pop'u.

Wydarzenia

Metamorfozy z BGN Paris - porady stylisty

24 października o godzinie 19. w warszawskim salonie BGN w Blue City, odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Metamorfozy. Przy lampce wina i małym poczęstunku będzie można przymierzyć ubrania z najnowszej kolekcji marki i skompletować stroje dopasowane do określonego typu sylwetki i urody. Każda z pań obecnych na spotkaniu zostanie wystylizowana i umalowana kosmetykami Paul Sagane. Stylizacją klientek zajmie się Grzegorz Grudziński (dyrektor na Polskę marki kosmetycznej Paul Sagane), który współpracował m.in. z Marylą Rodowicz.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl