Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
05.10-12.10

W tym tygodniu filmowe portrety kobiet - "Nieznajoma", "Odważna" i ta która "wpadła" - na wesoło i na poważnie. A tak poza tym to - "Wszystko będzie dobrze". Zwłaszcza jeśli posłuchasz najnowszej płyty Kasi Cerekwickiej w "Pokoju 203". Do poczytania - trudne rozmowy o prostytucji, bo przecież "Kobieta nie jest grzechem", tylko może znalazła się "Na dnie nieba".

PREMIERY FILMOWE

Odważna - To film dla fanek mocnych wrażeń. Kryminał, z doskonałą kreacją Jodie Foster. Aktorka gra kobietę, która próbuje dojść do siebie po brutalnym ataku, jednocześnie przygotowuje zemstę na swoim oprawcy.

Nieznajoma - Dramat Giuseppe Tornatore opowiada historię młodej Iriny, Ukrainki, która postanowiła uciec ze swego kraju do Włoch? Jej ucieczka i próba ułożenia sobie życia na nowo było pasmem okrutnych upokorzeń. Te wspomnienia wciąż żyją i drążą pamięć kobiety, mimo że dziś stara się prowadzić normalne życie w słonecznej Italii. Jednak pod spokojną i uległą postawą Iriny kryje się jej druga, zagadkowa i niepohamowana natura.

Niewidzialny - Czy możliwe jest życie na granicy życia i śmierci? W takim położeniu znalazł się bohater trilleru Davida S. Goyer'a - Nick. Mając przed sobą wspaniała karierę pisarza, pewnego dnia zostaje zaatakowany, brutalnie pobity i porzucony. Uwięziony między światem żywych i umarłych musi odkryć co i dlaczego mu się przytrafiło.

Wszystko będzie dobrze - Polska premiera tego tygodnia. Bohaterami filmu są 12-letni chłopiec, którego wiara zostaje wystawiona na próbę i 35-latek, który sam, nie zdając sobie z tego sprawy, pragnie zbliżyć się do Boga. Obydwu bohaterów łączy sport. Chłopiec jest lekkoatletycznym talentem, a mężczyzna - nauczycielem wychowania fizycznego i alkoholikiem. Obaj z zupełnie różnych powodów, wyruszą na pielgrzymkę do Częstochowy...

Wpadka - Komedia romantyczna o dwojgu młodych ludzi, którzy nie planując wspólnego życia, zostają rodzicami. Nieporadny Ben i ambitna Alison spędzają ze sobą noc. Osiem tygodni później Ben przeżywa szok, gdy dowiaduje się, że Alison jest w ciąży. Mimo że nie mają ze sobą wiele wspólnego, decydują się na związek dla dobra dziecka.

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - Wstrząsający paradokument o aborcji. Laueat Złotej Palmy w Cannes. Jego tematem jest dramat, rozgrywający się w małym rumuńskim miasteczku u schyłku komunizmu. Niechciana ciąża, strach przed reakcją otoczenia, samotność... Młoda kobieta, Gabita, nie potrafi sobie z tym poradzić. Postanawia więc poddać się aborcji. Z pomocą przychodzi jej przyjaciółka.

MUZYKA

7 października ukaże się nowa płyta Kasi Cerekwickiej - "Pokój 203". Znajdzie się na niej 14 utworów, do których wszystkie teksty napisała artystka. Jak informuje wydawca płyty, "Pokój 203" to album bardzo zmysłowy, intymny, zawierający wiele osobistych wyznań. Utwory tu zamieszczone to harmonijne połączenie popu i soulu. Utrzymane są w klimacie refleksyjnym, marzycielskim, stanowiąc smakowity kąsek dla słuchacza poszukującego wyrafinowanych dźwięków.

12 października odbędzie się premiera najnowszej płyty Edyty Górniak - "EKG". Zapowiada ją piosenka "List", do której został nakręcony teledysk. Na płycie znajdzie się 11 piosenek. Jak mówi sama artystka, nie będzie to płyta dla każdego. Jest ona przeznaczona głównie dla tych osób, które cenią sobie w muzyce innowacyjność i oryginalne, ale nastrojowe brzmienie. Płytę Edyty Górniak będzie można kupić w niemal każdym kiosku.

KSIĄŻKA

Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan o problemie prostytucji i nie tylko rozmawia Katarzyna Wiśniewska

"Prostytucja to forma samobójstwa, zabija ciało i duszę, bo jeśli się znieczulisz i nie czujesz nic złego, to nie poczujesz także nic dobrego" - mówi s. Anna Bałchan SMI, zakonnica, która pomaga prostytuującym się kobietom wyrwać z przeklętego świata ulicy i na nowo rozpocząć życie.

W książce "Kobieta nie jest grzechem" siostra Anna Bałchan opowiada Katarzynie Wiśniewskiej o zasadach pracy streetworkera, przyczynach, dla których kobiety stają się prostytutkami oraz własnej drodze odkrywania powołania. Książkę uzupełniają wypowiedzi kilku jej podopiecznych oraz Ireny Dawid-Olczyk z fundacji La Strada.

Na dnie nieba, Manuela Gretkowska

Felietony, drukowane m.in. w "Pani", "Twoim Stylu", "Sukcesie", "Wprost", współczesna Polska: mody i zjawiska, hipokryzja społeczna i sytuacja kobiet wyrazisty język, celne puenty, cięty humor W swoim zjadliwym i pełnym ironii stylu znana pisarka bierze "pod lupę" naszą rzeczywistość. Doskonała lektura dla kobiet.

Wydarzenia

5-7 października - Chiński Festyn Kulturalny w warszawskim Blue City - Na festynie będzie można się zapoznać z chińską kulturą, poznać tajniki wu shu, tai chi, kaligrafii chińskiej, sztuki parzenia herbaty, malowania na jedwabiu, kung fu, starochińskiego masażu leczniczego tui na oraz feng shui. Podczas festynu odbędą się także Mistrzostwa Polski w Jedzeniu Chińskich Pierożków, a także próba ustanowienia rekordu Guinessa w budowie największego na świecie papierowego lampionu.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl