Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
22.09-28.09

Tego filmu nie powinnaś przeoczyć - "Katyń" Andrzeja Wajdy już od piątku w kinach, a oprócz niego także inne znakomite premiery. Jeśli nie kino, to może teatr? A może wieczór wolisz spędzić w domu, z dobrą książką i nastrojową muzyką. Polecamy poruszającą biografię Grety Garbo i najnowszy krążek Cecilii Bartoli.

PREMIERY FILMOWE

Katyń

To niewątpliwie najważniejsza polska premiera filmowa tej jesieni. Najnowszy film Andrzeja Wajdy to opowieść o rozłące, nadziei i pamięci, o polskich oficerach, pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu, pokazany przez pryzmat tragedii kobiet, które nieświadome zbrodni, karmione kłamstwami, wciąż żyły nadzieją na ich powrót. Dzięki tej perspektywie dramat zyskał dodatkowy wymiar ludzki, nie tylko narodowy. Porusza i wzrusza do głębi. Pozwala dotknąć historii, która tak często jest dla nas niezrozumiała i odległa, ale przecież nasza... Dodatkowym atutem filmu jest grająca w nim plejada wspaniałych polskich aktorów i aktorek.

Święta rodzina

Debiut filmowy Sebastiána Camposa, nagrodzony w ubiegłym roku na Festiwalu Latynoamerykańskim w Tuluzie, to historia chilijskiej rodziny, w której podczas świąt Wielkiej Nocy na światło dzienne zaczynają wychodzić dawno tajone frustracje, namiętności, złe emocje i żale.

Trwający od lat konflikt pomiędzy synem a ojcem rodziny zaczyna narastać, gdy przyjeżdża Sofia, narzeczona młodego Marco. Dziewczyna przywozi ze sobą kosmetyczkę narkotyków i rozpoczyna przewrotną grę.

Habana Blues

Dramat Benito Zambrano, utrzymany w konwencji filmu muzycznego, to opowieść o dwójce młodych Kubańczyków Tito i Ray'u, którzy marzą o wielkich muzycznej sławie i opuszczeniu rodzinnej Hawany. Niespodziewanie trafia się im szansa na lepszą przyszłość. Podczas jednej z prób dowiadują się o pobycie w Hawanie hiszpańskich producentów muzycznych - Marthy i Lorenza, którzy przybyli na Kubę w poszukiwaniu nowych talentów. Chcą dać młodym muzykom szansę, ale nie bezinteresownie. Film nie szczędzi krytyki Zachodowi, ale pokazuje też niezwykłą stronę muzyczną Kuby.

To nie tylko habaneros, ale też punk, hip hop, a nawet metal. Film jest jednak czymś więcej niż muzyczną wizytówką karaibskiej wyspy. Czym? Tego powinnaś dowiedzieć się sama, oglądają ten film.

Państwo młodzi: Chuck i Larry

Na koniec naszego filmowego przeglądu komedia Denisa Dugana, w której reżyser przekonuje, że małżeństwo z rozsądku nigdy nie przestanie być efektowne i efektowne. Bohaterami filmu są dwaj strażacy, przyjaciele - Chuck i Larry, heteroseksualni, którzy aby otrzymać zasiłek dla par tworzących domostwo, pobierają się. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, nietypowe małżeństwo staje się lokalną sensacją, a młodzi nie mając innego wyjścia - muszą grać swoje role na dobre i na złe.

KSIĄŻKA

"Dziewczyna, której jedno w głowie" Lee Abby

To pamiętnik prawdziwej kobiety, a nie literacka fikcja. Książka z humorem, a nawet lekką kpiną opisująca stosunki damsko-męskie i łóżkowe przygody bohaterki. Abby Lee to trzydziestoletnia singielka, współczesna Bridget Jones. Mieszka w Londynie, ma ciekawą pracę, w wolnym czasie spotyka się z przyjaciółmi lub surfuje po Internecie. W swojej książce zabawny sposób radzi kobietom w sprawach pracy i relacji męsko-damskich.

"Garbo. Abdykacja królowej" Barry Paris

Wspaniała, poruszająca biografia jednej z największych gwiazd ekranu - Grety Garbo. Autor przedstawia nieznane dotąd fakty, rozwiązuje krążące o mity, przekłamania, które weszły do legendy Garbo. Analizując jej złożony charakter, ukryte pragnienia, targające nią rozterki, autor docieka podstaw zadziwiającego niekiedy postępowania aktorki, która będąc u szczytu sławy, w wieku zaledwie 36 lat odeszła z filmu.

PREMIERY TEATRALNE

Teatr Dramatyczny

"Peer Gynt" - premiera 22 września
Spektakl na podstawie dramatu Henryka Ibsena. Główny bohater sztuki, aby potwierdzić własne istnienie, musi nieustannie działać zarówno w rzeczywistości, jak i w obszarze własnej psychiki, wyobraźni i pamięci. Obsada: Adam Ferency, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Figura, Barbara Krafftówna.

Teatr Komedia

"Metoda" - premiera 27 września
Sztuka powstaje na podstawie "Metody Grönholma" Jordi Galcerana. Hiszpański dramaturg pokazuje zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji, gdzie pogoń za pieniędzmi odgrywa pierwszoplanową rolę. Cztery osoby zamknięte w jednym pomieszczeniu poddawane są serii testów (określanych mianem metody Grönholma), służących wyselekcjonowaniu najlepszych pracowników. Obsada: Maria Seweryn, Tomasz Karolak, Rafał Mohr i Łukasz Simlat.

MUZYKA

Na najnowszej płycie włoskiej divy, Cecilii Bartoli, znajdziemy arie z repertuaru legendarnej Marii Malibran, gwiazdy czasów Belliniego i Rossiniego, nazywanej pierwszą boginią romantyzmu. Ta płyta to powrót do korzeni Bartoli - do bel canta. Artystce towarzyszy, grający zgodnie z tradycjami historycznego wykonania, Orchestra La Scintilla, pod batutą Adama Fischera.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl