Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
26.01-01.02

W tym tygodniu gratka dla fanek animacji. Aż dwa filmy, w których zastosowano tę technikę - komedia o dwóch Galach i ambitny obraz pogrążonego w rewolucji islamskiej Teheranu. Do poczytania przejmujące historie zapisane na kartach książek, które pozwolą nam innym okiem spojrzeć na otaczająca nas rzeczywistość.

PREMIERY FILMOWE

American Gangster

Historia opowiada o Franku Lucasie - dealerze narkotyków z Harlemu, który w latach 70-tych przemycał heroinę z południowo-wschodniej Azji w bagażach żołnierzy walczących w Wietnamie. Dorobił się przy tym pokaźnego imperium. Wkrótce jednak zmuszony został współpracować z detektywem Richie Roberts'em i pomagać mu w schwytaniu ludzi, którzy czerpali zyski z jego imperium.

Metoda

Film ukazuje kulisy korporacyjnego świata. Pokazuje grupę rywalizujących ze sobą kandydatów na pracowników firmy. Poddani serii dehumanizujących testów, wymyślonych przez departament zasobów ludzkich korporacji, walczą ze sobą popadając w paranoję podejrzliwości, lęku i zdrady. Są zimni, wyrachowani i pozbawieni skrupułów. Film pokazuje, jak strategie "naturalnej" selekcji w rzeczywistości pozbawiają kandydatów ludzkiej godności, nie pozwalają ujawnić i wykorzystać tkwiącego w nich potencjału.

Persepolis

Persepolis to odkrycie tegorocznego Festiwalu w Cannes. Film został wyróżniony Nagrodą Jury. To gorzka, ale zarazem wzruszająca opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Film dla dzisiejszych trzydziestolatków, którzy będą mogli przypomnieć sobie czas swojego dojrzewania w Polsce przełomu lat 70. i 80.

Asterix na Olimpiadzie

To już trzeci już fabularny film o przygodach dzielnego Galla Asteriksa (i jego nieodłącznego druha, puszystego Obeliksa – Gerard Depardieu). Tym razem film zabiera nas na klasyczną antyczną Olimpiadę. W pełnej humoru komedii przedstawiono zmagania Galów i Rzymian o zwycięstwo w zmaganiach i wieniec laurowy.

KSIĄŻKI

Skafander i motyl - Jean-Dominique Bauby

Książka, która daje dużo do myślenia. O losie i o życiu, rzecz jasna, ale także o stosunku duszy do ciała, o stosunku myślenia i odczuwania do własnej cielesności. Książka, której znaczenie nie sprowadza się do sensu czysto literackiego czy nawet filozoficznego, bo jest ona zdarzeniem splatającym w niepodzielną całość literaturę i egzystencję. Napisana przez autora, który otarł się o śmierć i kalectwo.

Był estetą i kochał życie. Ale życie nie wzięło tego w rachubę. Jak w skafandrze zamknęło go w jego własnym ciele. Wylew krwi do mózgu zaskoczył go w chwili, gdy wypróbowując nowy model BMW, jechał na spotkanie z nową towarzyszką życia. Był 8 grudnia 1995 roku. Świadomość odzyskał w styczniu. Ale była to świadomość zamurowana jak w więzieniu, w znieruchomiałym ciele, nad którym nie miał żadnej kontroli.

Bez pożegnania - Barbara Rybałtowska

Napisana ujmującym, ciepłym językiem saga rodzinna, opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

Książka antykucharska - Helena Amiradżibi - Stawińska

W 1932 roku zaczęły się w Gruzji masowe wywózki inteligencji na północ. Trwały do początku wojny do 1941. Na ten okres przypadają moje urodziny i wczesne dzieciństwo. Dlatego takie są moje wspomnienia. Mało kto w Gruzji pochwala to, co piszę. Nawet mój brat nie zgadza się ze mną. No cóż, niech każdy hoduje swoje własne wspomnienia. - Tak o książce, będącej zbiorem jej wspomnień, pisze autorka Helena Amiradżibi-Stawińska.

MUZYKA

Best Of - The Cardigans

Zestaw przebojów szwedzkiej formacji popowej The Cardigans, znanej m.in. z piosenki "Lovefool", która została wykorzystana w ścieżce dźwiękowej do filmu "Romeo i Julia" z Leonardo DiCaprio. Na album trafiło łącznie 21 piosenek.

Same dobre wiadomości - Dim

Same dobre wiadomości - taki tytuł nosi pierwszy album zespołu DiM. Nagrań dokonano w MAQ studio w styczniu 2007. Nad realizacją i masteringiem czuwał Jarek Toifl, natomiast produkcją zajęli się Dusza i Mercedes. Wydawcą singla i producentem teledysku jest Agora. DiM to zespół założony przez Mercedesa i Darka Duszę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl