Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
08-15.03

Jak spędzić Dzień Kobiet? Może na Manifie, z dobrą książką lub muzyką, a może z ukochanym w kinie... Ten dzień możesz świętować z kulturą cały tydzień!

PREMIERY FILMOWE

Polak potrzebny od zaraz

Marzenia o lepszym życiu, pracy, wakacjach i zarobkach... czy uda się je zrealizować na emigracji w Anglii? Zwerbowani do pracy ludzie przeżywają gorzkie rozczarowanie. Czeka ich wykorzystywanie, ciężka praca, wysokość zarobków znacznie różni się od obiecanych. Nie opuszcza tęsknota za domem. Angie, właścicielka agencji pośrednictwa pracy próbuje zrealizować ich marzenia.

Joshua

Gdy państwo Cairn, zamożne małżeństwo z Nowego Jorku, decydują się na drugie dziecko, ich domem wstrząsa seria niepokojących przypadków. Wszystkie ślady wskazują, że sprawcą jest starszy syn Cairnów, dziewięcioletni Joshua...

Świadek bez pamięci

To historia świetnie zapowiadającego się sportowca (Gordon-Levitt), który po swoim tragicznym wypadku nie mógł już trenować. Po tym wydarzeniu Chris zatrudnia się jako portier w banku. Niedługo potem zostaje on wplątany w napad na bank w którym pracuje jako portier.

Control

Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk.

KSIĄŻKI

Przejrzeć kobiety - Bartek Świderski

Mężczyźni od zawsze pożądali nie tylko kobiet, ale ich dogłębnego poznania.

Zerwania wszelkich masek, by dowiedzieć się, co tak naprawdę tkwi w tej istocie, pozornie bliskiej i podobnej mężczyźnie, a jednak kosmicznie od niego się różniącej. W tytułowym opowiadaniu zbioru Przejrzeć kobiety Bartek Świderski nakłada swemu bohaterowi okulary, przez które może on zobaczyć kobietę taką, jaką ona sama siebie postrzega. Oczywiście bohatera, który sięga po zakazany owoc wiedzy, czeka kara. Ukarawszy stworzoną przez siebie postać sam autor nie ustaje jednak w próbach odpowiedzi, kim tak naprawdę jest kobieta, próbując w kolejnych opowiadaniach zrywać kolejne zasłony. Tym samym ustawia kolejne lustra, w których możemy się przeglądać.

Kobieta nielegalna - Milena Trziszka

Co należy zrobić, gdy się jest spełnioną kobietą? Czy praca w kancelarii sejmu, rodzina i piękny dom to jeszcze nie wszystko?

Pod pozorem szczęścia kryje się często niespełnienie. Tak jest i tym razem... Po samobójczej śmierci męża Anna poszukuje zaginionej córki i... siebie samej. Po drodze spotyka osobistości polskiej sceny politycznej i ludzi z samego dna piekła. Boryka się z prześladowcą, który dręczy ją okrutnymi e-mailami. Odkrywa tajemnicę męża, a wreszcie, wyczerpana, musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie. "Kobieta nielegalna" to zapis tylko kilku dni. Ale wrażeń dostarcza na długo.

Ślicznotka - Andrzej Klawitter

W niewielkim miasteczku, gdzie każdy o każdym wie prawie wszystko, współistnieją ze sobą dwa różne środowiska gimnazjalistów i licealistów - miejscowych i tych z państwowego domu dziecka. Wzajemne relacje bohaterów obydwu grup nie są łatwe. Dochodzi do konfliktów, rodzą się intrygi i problemy, i to wcale nie małomiasteczkowe...

Pewnego dnia uwagę nastolatków zwraca urocza Wiktoria, studentka socjologii, która przyjechała z Poznania, aby w szkołach zebrać materiał do pracy dyplomowej. Swoją nietuzinkową urodą i tajemniczą osobowością wzbudza zainteresowanie zarówno chłopaków, jak i dziewczyn z obu środowisk - tym bardziej, że jeździ czerwonym Porsche 911. No i... pojawiają się bardzo poważne kłopoty.

W intrygującej i trzymającej w napięciu kilkuwątkowej fabule, nie brak dramatyzmu. Autor łamie tabu w ciągle drażliwych kwestiach miłości i seksu wśród młodzieży - nazywa rzeczy po imieniu. Czytelnicy wcześniejszych książek Andrzeja Klawittera na pewno się nie zawiodą. Lektura "Ślicznotki" gwarantuje naprawdę mocne wrażenia!

MUZYKA

Różni Wykonawcy - Wiosna 2008 po polsku

Wydawnictwo My Music oraz Radio Eska przygotowały z myślą o zbliżającej się wiośnie kompilacyjną płytę "Wiosna 2008 po polsku". Wśród kilkunastu piosenek znajdziemy m.in. kawałki Dody, Łez, KOMBII i Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem.

WYDARZENIA:

  • Manifa 2008 - 8 Marca godzina 12, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa - Głównym tematem tegorocznej Manify jest zdrowie kobiet.

  • I Ogólnopolska Wystawa Zbiorowa KOBIETA - współcześni artyści polscy przedstawią swoje prace w technikach - malarstwo, rysunek, fotografia, grafika. Wystawa potrwa od 7 marca (godz. 18.00) do 11 kwietnia 2008 roku. - Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie, ul. Poniatowskiego 20, Raszyn.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    scar11 (Gość), 14 marca 2008, 13:01

    pójdę na film o Ianie Curtisie i na Polak potrzebny...

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl