Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
17.11-23-11

W tym tygodniu panuje miłość - w kinie, muzyce, poezji... Doskonałe filmy - "Fanaa", "Miłość w czasach zarazy", "Klasztor. Pan Vig i zakonnica" pokażą ci jej różne oblicza. Lektura najnowszego tomiku poezji Wisławy Szymborskiej pozwoli zagłębić się w miłości szczęśliwej, a nastrojowa muzyka Vanessy Paradis będzie dla niej wspaniałym optymistycznym tłem. Ale to jeszcze nie wszystko...

Film "Miłość w czasach zarazy" to ekranizacja jednej z najlepszych powieści Gabriela Garcii Marqueza. Film jest opowieścią o miłości, która okazała się silniejsza od samotności i śmierci. Wydarzenia rozgrywają się na przełomie XIX/XX wieku. Florentino Ariza poeta i nieśmiały urzędnik pocztowy obsługujący telegraf, odkrywa miłość swego życia - Ferminę Dazę. Początkowo para zakochanych prowadzi kilkuletni miłosny dialog poprzez listy i krótkie spotkania. Niestety związkowi młodych przeciwny jest ojciec dziewczyny. Wywozi córkę z kraju, a Florentiono przez klika lat musi zmagać się z samotnością i bólem, które wywołała utrata ukochanej. Po powrocie Fermina uświadamia sobie, że nie darzy mężczyzny prawdziwą miłością, wychodzi za mąż z rozsądku za lekarza Juvenala Urbino.

"Fanaa" to skomplikowana historia miłosna. Niewidoma kaszmirska dziewczyna Zooni Ali Beg (Kajol) poznaje w Delhi lokalnego przewodnika turystycznego, Rehana Qadri (Aamir Khan). Zafascynowany nią Rehan pragnie pokazać jej świat ze wszystkimi jego kolorami. Dzięki niemu Zooni odkrywa piękno Delhi, życia i miłości. Jednak Zooni nie wie, że Rehan ukrywa przed nią inną, mroczną stronę i że jego przeznaczenie wstrząśnie życiem obojga... Słowo "Fanaa" oznacza anihilację, totalne zniszczenie.

"Klasztor. Pan Vig i zakonnica" - 50 lat temu Jørgen Lauersen Vig, 82 letni dziwak, który w swoim życiu nigdy nie zaznał miłości, kupił zamek Hesbjerg, położonym w Danii z celem zmienienia go w klasztor. Teraz, wiele lat później, chce zrealizować swoje stare marzenie. Rosyjska grupa sióstr zakonnych Orthodox jest na jego drodze, dlatego długo oczekiwane marzenie Pana Vigsa może się spełnić. Ale siostry mają inne plany - chcą klasztor na własność i Pan Vigs uświadamia sobie, że droga do wykonania jego marzenia będzie inna niż sobie to wyobrażał.

"Film o pszczołach" - to animowana komedia, na którą z pewnością z chęcią pójdą zarówno dzieci, jak i dorośli. Opowiada historię młodej pszczółki Barry, która po skończeniu szkoły marzy o założeniu własnej firmy produkującej miód. Nie chce pracować w trybikach fabryki Miodex i do końca życia powtarzać te same czynności. Marzy o ciekawym życiu i realizacji własnych ambicji, dlatego decyduje się opuścić ul i szukać szczęścia na własną rękę. Wyprawa ta pozwoli jej na poznanie niebezpieczeństw czyhających na bezbronne owady w ludzkich metropoliach, a także odkrycie straszliwego spisku ludzi, którzy od setek lat wykorzystują ciężką pracę pszczół i najbezczelniej w świecie kradną im cenny miód… Tego już Barry nie daruje!

"Resident Evil: Zagłada" - Kolejna, trzecia już, cześć filmu na podstawie klasycznej gry komputerowej. Alice, niszczycielka zombie znana z dwóch poprzednich części musi stawić czoło światu zawładniętemu przez zombie, korporacji Umbrella i wirusowi. W tej roli znakomita Mila Jovovich.

KSIĄŻKI

Wisława Szymborska, "Miłość szczęśliwa i inne wiersze"

Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne -
co świat ma z dwojga ludzi,
którzy nie widzą świata?

"Miłość szczęśliwa" to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej.

Beatrix Beck, "Dziecko Kot"

Zabawna i intrygująca opowieść o doświadczonej przez życie starszej pani, która nieoczekiwanie dostaje w testamencie kotkę. Początkowo nie jest zachwycona, ale z czasem coraz bardziej przywiązuje się do zwierzątka. Kotka jest jak dziecko - psotna, ale kochana. Krok po kroku podbija serce swojej opiekunki, która obdarza koteczkę niemal matczyną miłością. Pewnego dnia kobieta odkrywa, że jej pupilka potrafi mówić...

"9 wigilii" - Stefan Chwin, Natasza Goerke, Paweł Huelle, Agnieszka Kołakowska, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Jerzy Pilch, Joanna Szczepkowska

Opowiadania znanych współczesnych polskich na tematy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Święta są tu tematem żartobliwej anegdoty i prowokują do medytacji, stanowią pretekst do opowieści rodzinnych i wejrzenia w siebie.

MUZYKA

"Sexiflexi" Natalia Kukulska

Nowa płyta artystki, pełena muzycznych cytatów i odniesień zaskoczy wszystkich fanów! Na krążku znajdziemy miłość do klasycznego motownowskiego funku i soulu, true-schoolowy hip-hop, elektronikę lat 80. spod znaku Prince'a czy D-Train, ale również oszczędność wokalną charakterystyczną dla familii Jacksonów czy Donny Summer. Optymizm bijący z tych nagrań pozostawia w słuchających ogromną dawkę energii, której tak bardzo brakuje - szczególnie jesienią.

"Divinidylle" Vanessa Paradis

Piąty studyjny album Vanessy Paradis, nagrany po siedmiu latach przerwy udowadnia, że Francuzka wciąż zaskakuje. Divinidylle to 11 francuskojęzycznych piosenek nagranych między listopadem 2005 a czerwcem 2007 roku - niespiesznych, delikatnych... Prawdziwa muzyczna idylla.

WYDARZENIA KULTURALNE:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Rozpocznie się w Poznaniu 21.11. o g. 19.30 wyjątkowym pokazem filmu W. F. Murnaua Nosferatu – symfonia grozy z roku 1922 z muzyką na żywo w wykonaniu Zespołu Kameralnego (dyr. Rafał Rozmus). Po inauguracji zacznie się czterodniowy maraton: kilkadziesiąt filmów startujących w konkursie, seanse specjalne, spotkanie z jurorami i ich twórczością… Potrwa do 25 listopada.

Off Cinema organizowany jest przez CK Zamek od 1997 roku. Jego ideą jest prezentacja i promocja kina niezależnego. Tytułowy off to w naszym rozumieniu zarówno filmy tworzone przez pasjonatów-amatorów, studentów szkół filmowych, jaki i zawodowców, którzy funkcjonują poza systemem komercyjnym (kino, TV). Festiwal jest nie tylko międzynarodowy, ale i międzygatunkowy. Można tu zobaczyć fabułę, dokument i animację – to wszystko, co najciekawsze w polskim i zagranicznym kinie niezależnym.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    Japz (Gość), 24 listopada 2015, 18:41

    Thanks for helping me to see things in a diffreent light.

  • Zgłoś nadużycie
    Japz (Gość), 24 listopada 2015, 18:41

    Thanks for helping me to see things in a diffreent light.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl