Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kulturalny tydzień dla kobiet
03.11-09.11

Jaka jest cena odwagi, jak powstrzymać można nadciągającą inwazję obcych? Jakie tajemnice skrywają matki przed córkami i o czym tak na prawdę opowiada obraz "Straż nocna" Rembrandta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tygodniu w kinie. Do poczytania polecamy "Babskie gadanie" - dyskusje o tym czym i jaka jest współczesna kobiecość.

PREMIERY FILMOWE

Inwazja - Ekranizacje powieści Jacka Finneya. Ludzkość dopada tajemnicza epidemia, która zmienia zachowania, pozbawia emocji. Psychiatra stanu Washington (Nicole Kidman) odkrywa, że źródło epidemii nie pochodzi z naszej planety. W śmiertelnym niebezpieczeństwie znajduje się zarówno ona, jak i jej syn, który ma kluczowe znaczenie w powstrzymaniu nadchodzącej inwazji.

Wieczór - Historia trzech kobiet połączonych wspólną tajemnicą. Matki, która ma za sobą całe życie. Nikt nie wie przez co przeszła. I jej córek, które gorączkowo poszukują sensu życia. Jednocześnie uciekają przed tym, co je spotyka: miłością, bliskością. Ich historie przeplatają się, by spotkać się w zaskakującym momencie rozwiązania tajemnicy Wieczoru. Wspomnienie, o którym Anna nigdy nikomu nie mówiła powraca, by odmienić to, co będzie...

Cena odwagi - To film poruszający problem bliskowschodniego terroryzmu. Spojrzenie żon przypadkowych ofiar, które mimowolnie zostały wplątane w brudną wojnę. Film opowiada historie Mariane (w tej roli Angelina Jolie) - wdowy po reporterze "Wall Street Journal", zamordowanym w 2002 roku w Pakistanie przez terrorystów.

Nightwatching - Film o życiu jednego z największych malarzy XVII - wiecznej szkoły holenderskiej - Rembrandcie. Za namową ciężarnej żony Saski, malarz niechętnie przyjmuje zamówienie na portret grupowy amsterdamskiej kompanii strzeleckiej – obraz znany później pod nazwą "Straż nocna". Wkrótce odkrywa, że wśród amsterdamskich kupców, należących do kompani strzeleckiej, planowany jest spisek. Rembrandt postanawia ujawnić spiskujących. Zamówiony obraz stanie się aktem oskarżenia.

KSIĄŻKI

Babskie gadanie

Zbiór opowiadań, który pod przewrotnym tytułem zaprasza do dyskusji o tym, czym dzisiaj jest kobiecość - i jaka jest. Z codziennych czynności - pracy, domowych obowiązków, hobby - konstruowany jest wizerunek współczesnej kobiety. Jej autorki to kobiety niezwykłe - pisarka i dziennikarka Agnieszka Drotkiewicz, redaktorka Ewa Maciejewska, bizneswoman Beata Rudzińska, informatyczka Elżbieta Sinicka-Cieśla, socjolożka i feministka Jovanka Tomaszewska, studentka filologii polskiej UJ Natalia Bobrowska. Ich przemyślenia są zaskakująco trafne.

Boginie, prządki, wiedźmy i tancerki. Wizerunki kobiety w kulturze Indii

Kultura Indii widziana przez pryzmat kobiecości. Zbiór artykułów antropologicznych zainteresuje z pewnością kobiety, które pragną głębiej zrozumieć tożsamość kobiety w cywilizacji Wschodu. Tematyka dotyczy charakterystyki tradycyjnych wizerunków kobiet: aktywnie uczestniczących w życiu religijnym i społecznym, oraz dążących do odzyskania autonomii podmiotowej.

Są. Rozmowy o dobrych uczuciach, Teresy Torańskiej

To rozmowy-reportaże o dobrych uczuciach. o tym jak poradzić sobie z tragicznymi zdarzeniami, które spotykają nas w życiu? Na niezwykłe, szczere do bólu zwierzenia, autorka namówiła m.in. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Ewę Łętowską, Wandę Wiłkomirską, Michała Głowińskiego, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Jana Strelaua i biskupa Bronisława Dembowskiego. Opowiadają o osobistych, często tragicznych przejściach i o tym jak sobie z nimi poradzili.

MUZYKA

Ania Dąbrowska, Kilka historii na ten sam temat

Reedycja drugiego albumu Ani Dąbrowskiej "Kilka historii na ten sam temat", który już po 1,5 miesiąca od premiery osiągnął status Platynowej Płyty i nadal jest w czołówce najlepiej sprzedających się CD w Polsce. Edycja specjalna albumu zawiera regularną płytę "Kilka historii na ten sam temat" oraz drugą, na której znalazły się duety, nagrania koncertowe, jak również teledyski i zdjęcia.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    moya (Gość), 3 listopada 2007, 9:34

    zapomnieliście w premierach napisac o filmie ,,supersamiec", bo ejgo premiera była nawet w ten piątek ;)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl