Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kwiaty nawilżające powietrze

Ni musisz kupować elektrycznego nawilżacza powietrza, gdy w sezonie grzewczym suche powietrze da ci się we znaki. Wystarczy otoczyć się w mieszkaniu kwiatami, są o wiele tańsze i ładniejsze.

Najlepiej nawilżają powietrze gatunki o liściach dużych lub małych, ale gęstych. Im są większe lub liczniejsze, tym szybciej nawilżą powietrze. Warunek konieczny jednak to niewoskowana powierzchnia ich liści. Do doskonałych nawilżaczy należą m.in.:

 • szeflera - to tropikalna roślina, która w domowej uprawie nie sprawia żadnego kłopotu. Aby jej liście były duże i rozłożyste należy regularnie usuwać jej wierzchołki, a przed podlewaniem przesuszyć nieco ziemię.

 • skrzydłokwiat - ma rozłożyste liście o dużej powierzchni parowania. Nie powinien stać w słonecznym miejscu.
 • paproć - jej liczne, drobne listki doskonale sprawdzają się jako domowy nawilżacz powietrza. Potrzebuje umiarkowanie słonecznego stanowiska, obfitego podlewania oraz częstego zraszania miękką, odstaną wodą.
 • bluszcz - to niewymagająca roślina, które liście oddają otoczeniu dużo wilgoci. Potrzebuje jasnego stanowiska, oszczędnego podlewania oraz częstego zraszania, które zapobiega inwazji szkodników.
 • lipka - jej przypominające serca liście mają dużą powierzchnię, przez którą odparowują wilgoć. aby roślina mogła jednak spełniać swoją funkcję powinna być ustawiona w bardzo jasnym i przewiewnym miejscu. Służy jej obfite podlewanie i systematyczne zraszanie. Nie należy jej stawiać blisko kaloryfera.

Rośliny, które same potrzebują do życia wilgoci, a więc nie sprzyja im zimowe grzanie kaloryferów to: kroton, papirusy, palmy, draceny, maranty, agloanemy, kalatee, storczyki i bromelie. Na okres grzewczy najlepiej jest przestawić je do łazienki, albo pamiętać o systematycznym zraszaniu ich liści. Można też umieścić kwiaty na tacy z wodą i keramzytem.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  ziomek (Gość), 16 marca 2011, 19:19

  idiotyczne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  żadnych wiadomości na tematco to jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  co to jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  gdzie ta bromelia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ale mi za strona ona jest idiotyczna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Zgłoś nadużycie
  Dama (Gość), 15 grudnia 2012, 18:34

  Chciałabym wiedziec wszystko o kwiatach nawilżających.....
  bo to, co piszecie mnie , nie satysfakcjonuje.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl