Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kwiaty pienne własnego chowu

Drzewka doniczkowe można bez większego problemu uformować samemu. Trzeba tylko uzbroić się w nieco cierpliwości, jednak satysfakcja będzie gwarantowana.

Które gatunki wybrać?

Z roślin, które rozgałęziają się tuż przy podłożu, można utworzyć formy pienne, jednak warunkiem jest to, że muszą to być gatunki wieloletnie. Dobrze też by rosły szybko, a po przycięciu wytwarzały wiele pędów bocznych, co ma duże znaczenie przy formowaniu ładnej korony. Na drzewka duże, ponad metrowe nadaje się wawrzyn szlachecki oraz oleander. Na nieco mniejsze: pelargonie, lantana, ołownik, klonik, bugenwille, psianka Rantonneta , złocień krzewiasty, fuksja.

Etapy formowania

  • Etap pierwszy - Formowanie rozpoczynamy od pobrania sadzonki. Wybieramy wierzchołek silnego pędu, na którym nie ma pąków kwiatowych i ukorzeniamy. Warto ukorzenić kilka sadzonek i wybrać najsilniejszą.

  • Etap drugi - to formowanie pnia. Kiedy ukorzeniona sadzonka zacznie wypuszczać liście, przesadzamy ją do żyznego podłoża. Wbijamy wysoki palik i podwiązujemy łodygę. Kiedy łodyga nieco zdrewnieje usuwamy boczne rozgałęzienia, jednak liście wyrastające bezpośrednio na łodydze zostawiamy. Musimy zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu, szczególnie ważne jest regularne nawożenie. W pierwszym sezonie nasze drzewko pewnie nie osiągnie wymaganych rozmiarów, musimy ją więc przezimować w temperaturze o 5-6 stopni wyższej niż zalecane jest to dla danego gatunku.

  • Etap trzeci - formowanie korony. Prace rozpoczynamy wczesną wiosną. Kiedy nasze drzewko ma wymaganą wysokość, przycinamy łodygę na wierzchołku i usuwamy liście, które jeszcze pozostały na pniu. Rozwijające się na wierzchołku boczne rozgałęzienia uszczykujemy na trzecim, czwartym węzłem tak, aby uzyskać gęstą regularną koronę. Aby nasze drzewko miało rozgałęzienia ze wszystkich stron równe, musimy zapewnić mu równomierne nasłonecznienie.

Zachowanie formy

Formy pienne wymagają dużego nasłonecznienia. Powinny stać w miejscach w miejscach słonecznych i zacisznych, nie narażonych na złamanie podczas wiatru. Każde drzewko pielęgnujemy zgodnie z wymaganiami dla danego gatunku. Usuwamy też przekwitłe kwiatostany i przycinamy nadmiernie wybujałe rozgałęzienia. Starajmy się utrzymać ładną gęstą koronę. Jesienią, jeszcze prze przymrozkami, nowe pędy skracamy o połowę i przenosimy roślinę do jasnego pomieszczenia o temperaturze 6-10 stopni. Zima ograniczamy podlewanie do minimum, jednak podłoże nie może całkowicie przeschnąć. W połowie marca zimowe przyrosty znacznie skracamy, tak by uzyskać regularną koronę. Zmieniamy też podłoże.

Oryginalne formy

Bardzo dekoracyjnie wyglądają formy pienne uformowane na kształt warkocza. Sadzimy dwie lub trzy sadzonki w jednej doniczce i stopniowo owijamy łodygi wokół siebie lub splatamy jak warkocz. Młode łodygi są bardzo giętkie i poddają się takiemu zabiegowi dosyć łatwo, a po zdrewnieniu utrzymują nadana formę.

Uwaga

Oleandra nie tniemy, gdyż na wierzchołkach jego pędów już jesienią zawiązują się pąki kwiatowe.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl