Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kwiaty w łazience

W planowaniu łazienki warto pomyśleć o specjalnym miejscu (np. półce, szerszym obrzeżu wanny, czy parapecie) dla kwiatów. Wiele gatunków rośnie tu lepiej niż w innych wnętrzach - łazienka często przypomina saunę.

Rośliny nie powinny krępować ruchów, ani być stale potrącane w czasie codziennych czynności. Nie mogą też mieć kontaktu ze środkami czyszczącymi. Jeżeli nasza łazienka jest od strony północnej, najlepiej wyłożyć jej ściany i podłogę jasnymi kafelkami. Innym sposobem poprawienia jasności jest umieszczenie odbijających światło dużych luster. Ale nawet, jeśli nasza łazienka jest bez okien, nie rezygnujmy z roślin. Można zainstalować specjalne lampy, które zastąpią słońce. Lampę należy tak umiejscowić, by światło padało na roślinę z góry, z odległości 30-50 cm.

Dobrym sposobem jest też zakup dwóch roślin znoszących półcień (np. sansewerię i skrzydłokwiat) - jeden trzymać w łazience, drugi w jasnym pomieszczeniu, a po tygodniu zamieniać je miejscami.

W łazience najlepiej czują się gatunki bagienne i lubiące wilgoć. Zraszanie roślin nie jest tu konieczne z uwagi na panującą wysoka wilgotność powietrza. Należy jednak usuwać zwiędnięte kwiaty i liście, ponieważ w takich warunkach szybko pleśnieją.

Ciepły i wilgotny klimat łazienki bardzo sprzyja storczykom, kalanchoe, zielistkom, krotonom, fikusom, dracenom, dipladenii, paprociom, diffenbachii, marantom, bluszczom, anturium, begonii o dekoracyjnych liściach i innym roślinom. Dracena bamboo nawet miesiącami może rosnąc bez podłoża, wystarczy jej ozdobny wazon z wodą.

Łazienka może też służyć jako "sanatorium" dla kwiatów. Rosnące w innych pomieszczeniach rośliny, które zaczęły przysychać, można na pewien czas umieścić w łazience, aby wróciły do sił.

Mikroklimat łazienki nie służy kaktusom i innym sukulentom, które w warunkach naturalnych rosną na suchym terenie. W pobliżu wanny, czy umywalki nie umieszczajmy roślin, które w kontakcie z wodą pokrywają się plamami np. fiołki afrykańskie.

Rosnące w łazience kwiaty podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami. Staranny dobór osłonek dostosowany do kolorystyki wnętrza może w znaczący sposób ozdobić łazienkę. Mogą to być osłonki dopasowane do tonacji ścian, ale też ciekawym rozwiązaniem będzie kolor kontrastujący.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl