Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród: Kwiaty

 • Groszek pachnący

  Groszek pachnący

  Groszek pachnący to bardzo popularne i lubiane pnącze przez posiadaczy ogródków. Może być także sadzone do pojemników jak forma wisząca.

  Czytaj dalej »
 • Miłek wiosenny

  Miłek wiosenny

  Miłek wiosenny jest rośliną trującą, w Polsce pod ścisłą ochroną. Jest również rośliną leczniczą, ale leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarską.

  Czytaj dalej »
 • Dąbrówka rozłogowa

  Dąbrówka rozłogowa

  Dąbrówka rozłogowa doskonale spełnia funkcje okrywowe na rabatach. Dzięki czerwonym liściom ładnie kontrastuje z innymi kwiatami.

  Czytaj dalej »
 • Lilak pospolity

  Lilak pospolity

  Lilak pospolity mylnie nazywany bzem, pochodzi z rodziny oliwkowatych, a bez należy do innej rodziny, piżmaczkowatych. Roślina bardzo popularna, chętnie sadzona w ogrodach, parkach, na działkach.

  Czytaj dalej »
 • Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny mylnie jest nazywany jaśminem, a to zupełnie inna roślina. Pochodzi z południowo - wschodniej Europy. Krzew uprawiany ze względu na piękne biało-kremowe i pachnące kwiaty.

  Czytaj dalej »
 • Gazania

  Gazania

  Gazania jest rośliną ozdobną, pochodzi z Afryki Południowej. W naszym klimacie uprawiana jest z sadzonek jako kwiat ozdobny. Nazwa gazania została nadana dla uczczenia pamięci średniowiecznego uczonego Teodora z Gazy.

  Czytaj dalej »
 • Barwinek pospolity

  Barwinek pospolity

  Barwinek pospolity występuje prawie w całej Europie, również w Polsce. W stanie naturalnym możemy spotkać go w lasach i na ich obrzeżach. Dzieje się jednak coraz rzadziej, gdyż roślina chętnie jest wyrywana wraz z korzeniami do nasadzeń w ogrodach. Dlatego też jest ona objęta częściową ochroną.

  Czytaj dalej »
 • Mikołajek nadmorski

  Mikołajek nadmorski

  Mikołajek nadmorski porasta w naturalnym środowisku porasta wydmy i wybrzeża mórz: Czarnego, Północnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyku. W rejonie morza Bałtyckiego podlega ochronie, ze względu na grożące mu wyginięcie.

  Czytaj dalej »
 • Jeżówka purpurowa

  Jeżówka purpurowa

  Jeżówka purpurowa uprawiana jest jako kwiat ozdobny jak też leczniczy. Występuje w stanie naturalnym w Ameryce Północnej. W Polsce jest ozdobą wielu ogrodów, nadaje się na kwiat cięty.

  Czytaj dalej »
 • Grążel żółty

  Grążel żółty

  Grążel żółty wywodzi się z rodziny grzybieniowatych. Jest ozdobą stawów, oczek wodnych jezior, wolno płynących rzek, zbiorników wodnych. Występuje w Europie i w Azji.

  Czytaj dalej »
 • Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta w Chinach nazywana jest „cesarskim kwiatem”. Taki tytuł zawdzięcza pięknym, dużym występujących w wielu kolorach kwiatom. W Chinach hodowana jest już od 2000 lat. Tam też powstały jej pierwsze odmiany. Z rodziny piwonii ona jako jedyna jest krzewem, jej kuzynki mają formę półkrzewów. Do Europy trafiła już w wieku XVI. W naszym kraju ta forma piwonii nie cieszy się dużym ...

  Czytaj dalej »
 • Filodendron

  Filodendron

  Filodendron trafił do Europy z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze rośnie jako drzewo, olbrzymi krzew i pnącze. W uprawie domowej poleca się zarówno w formie wzniesionej jak pnącza.

  Czytaj dalej »
 • Szeflera

  Szeflera

  Szeflera w swoim naturalnym środowisku w Australii jest wysokim drzewem sięgającym 40 metrów wysokości. W warunkach domowych jest bardzo okazałą i efektowną rośliną, która przypomina rozgałęziony krzew.

  Czytaj dalej »
 • Milin amerykański

  Milin amerykański

  Milin amerykański to duże i bardzo dekoracyjne pnącze. Jego kwiaty w kształcie trąbek osiągają długość 7 centymetrów i w zależności od odmiany są w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. To efektowne pnącze pochodzi z Ameryki Północnej.

  Czytaj dalej »
 • Hortensja pnąca

  Hortensja pnąca

  Hortensja pnąca nie jest tak popularna jak jej kuzynki hortensje ogrodowe czy bukietowe. Warto jednak posadzić ją w swoim ogrodzie ze względu na duże walory dekoracyjne, niezbyt wygórowane wymagania glebowe i może rosnąć na północnej wystawie.

  Czytaj dalej »
 • Tawuła japońska

  Tawuła japońska

  Tawuła japońska to bardzo dekoracyjny o kulistym pokroju krzew liściasty. Pochodzi z Japonii, a do Europy trafił prawdopodobnie w dziewiętnastym wieku.

  Czytaj dalej »
 • Guzmania

  Guzmania

  Guzmania należy do rodziny bromeliowatych. Występuj w Ameryce Środkowej i Południowej, wiele gatunków pochodzi także z Indii. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska hiszpańskiego botanika i kolekcjonera Anastasia Guzmana.

  Czytaj dalej »
 • Surfinia

  Surfinia

  Surfinia do Polski trafiła pod koniec XX wieku, w latach 90-tych. Wyhodowali ją japoński naukowcy poprzez inżynierię genetyczną ze starszej odmiany jaką jest petunia.

  Czytaj dalej »
 • Hortensja ogrodowa

  Hortensja ogrodowa

  Hortensja ogrodowa to niezwykle pięknie kwitnący krzew. Kwiaty są ozdobą już maja aż do przymrozków. Roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu (Japonia, Korea, Chiny).

  Czytaj dalej »
 • Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa, to niewątpliwie jeden z piękniejszych, o ile nie najładniejszy krzew kwitnący, będący ozdobą parków i przy domowych ogrodów. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki i Azji.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl