Witaj na MagazynDomowy.pl!

Kwiecień w ogrodzie

Budząca się wiosna to najprzyjemniejsza pora roku dla miłośników ogrodów. Po długim zimowym lenistwie czas ruszać do pracy.

Nie bójmy się obcinania roślin. Regularne przycinanie zapewni nam piękny pokrój krzewów, ale też obfitsze kwitnienie. Tak zachowują się: budleja Dawida, tawuła japońska, ketmia, hortensja drzewiasta czy róże. Trzeba pamiętać także o tych roślinach, które przekwitły, np. tulipany botaniczne, szafirki, wczesne odmiany narcyzów. Tym roślinom obcinamy tylko kwiatostany, zachowujemy łodygę i liście, dzięki temu cebule będą jeszcze rosły.

Silnego cięcia wymaga wierzba pienna. Wśród wierzb są odmiany, jak np. wierzba japońska "Hakuro-Nishiki", które mają piękne kolorowe liście i pędy tylko na młodych przyrostach, a więc by mogły się dobrze prezentować, wymagają przycinania.

W kwietniu możemy wysiewać już na stałe miejsce nasiona roślin jednorocznych. Są to smagliczka nadmorska, ubiorek gorzki, nemofilia plamista, sanwitalia rozesłana. Kwiaty te najlepiej wykorzystać na obwódki rabat, ścieżek, czy też wokół trawników. Na rabaty kwiatowe wysiewamy czarnuszkę, chabry, nagietek lekarski, słonecznik zwyczajny.

Pora na sadzenie bratków, stokrotek, niezapominajek. Rozsady sadzimy w żyzne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Roślinom, które zimowały w ciemnej piwnicy zapewniamy więcej światła, wyższą temperaturę, zwiększamy podlewanie i zaczynamy zasilanie. Te, które są zbytnio rozrośnięte, należy przesadzić do większej donicy. Obumarłe lub chore korzenie wycinamy, a zbyt długie skracamy. Możemy również wykonać sadzonki (z fuksji, pelargonii, ołownika, oleadrów, datury). Przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze 18 - 20 stopni. Po 2-3 tygodniach uszczykujemy wierzchołki, aby ładnie się rozkrzewiły. Można już wykonać pierwsze koszenie trawy, a później ją nawozić. Kwiecień to ostateczny termin na przycinanie winorośli. Późne cięcie powoduje wyciek soków (płacz rośliny).

Kwiecień to również miesiąc odmładzania i powiększania rabat bylinowych. Najczęściej rozmnaża się byliny dzieląc ich kępy.

Robimy porządek na grządkach z truskawkami. Usuwamy nadmiar rozłogów, grabimy i wzruszamy glebę. Pod młode drzewka możemy rozłożyć warstwę obornika lub wysiać nawozy mineralne azotowe. Rozpoczynamy odchwaszczanie warzywnika. Można już sadzić cebulę dymkę i czosnek. Wysiewamy nasiona większości warzyw: sałatę, rzodkiewkę, koper, pietruszkę, marchew, groch, bób, szpinak, burak ćwikłowy. Po wysianiu grządki przykrywamy włókniną.

Już niedługo nasz balkon czy taras stanie się naszym letnim pokojem, dlatego czas pomyśleć o jego odnowieniu i zaplanować dobór kwiatów i krzewów.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie anetakulesza awatar
    anetakulesza, 30 marca 2016, 13:31

    W końcu da się coś na spokojnie zrobić w ogrodzie, a większość roślin doniczkowych można już sadzić bez obaw o przymrozki

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl